Wąwóz Homole

w pobliżu: Szczawnica
max 643 m min 569 m
straighten 0.9km
timer 25min
north_east 77m
south_east 2m
średnia - trasa dla młodych wędrowników, możliwe strome podejścia
terrain  Nachylenia terenu
beach_access  Trasa w cieniu
directions_car  Trasa opisana i dostosowana dla osób z samochodem
directions_bus  Możliwy dojazd busem lub autobusem
warning  Zakaz wprowadzania psów

Ten głęboki wąwóz o stromych skałach to jedna z największych atrakcji Pienin. Jego nazwa pochodzi od ruskiego słowa homoła, gomoła, które oznacza obły – co związane jest z kształtem doliny. Dawniej wąwóz był całkowicie bezleśny i służył do wypasu młodych owiec, które zapędzone tutaj nie były w stanie się rozpierzchnąć i zagubić.

  • wąwóz znajduje się we wsi Jaworki, ok. 6 km od Szczawnicy, 2 km od Szlachtowej (wzdłuż drogi dojazdowej chodnik)
  • wejście do wąwozu jest bezpłatne
  • parking dla przy samym wejściu do wąwozu
  • nawet w deszczowy dzień nie ma tu dużego błota i kamienista ścieżka nadaje się do przejścia
  • mimo, że wąwóz nie znajduje się na terenie Pienińskiego parku Narodowego od 2022 r. obowiązuje tu zakaz wprowadzania psów
Wąwóz Homole

Szlak dnem Wąwozu Homole

Dnem Wąwozu Homole prowadzi nas zielony szlak z metalowymi mostkami nad wartko płynącym potokiem Kamionka - to właśnie ten niepozorny strumień odegrał dużą rolę w wyżłobieniu wąwozu. Koryto Kamionki zawalone jest kamieniami, czasem wręcz wielkimi głazami - ścieżka jest więc urozmaicona i nie nudna! Z pewnością spodoba się dzieciakom!  Cały spacer do piknikowej polany przy Kamiennych Księgach zajmie nam około 30 minut. Początkowo nachylenia terenu są niewielkie, ale chcąc dojść do polany czeka nas podejście po metalowych stopniach.

Wejście do Wąwozu Homole
Wąwóz Homole
Wąwóz Homole
Wąwóz Homole
Wąwóz Homole

Salamandra plamista

Udało nam się ją spotkać podczas wieczornego spaceru po deszczowym dniu. Tego niezwykłego płaza nie sposób pomylić z żadnym innym! Salamandry na bokach głowy posiadają parotydy – gruczoły, z których wydobywa się jad, żółte plamki są więc ostrzeżeniem dla drapieżników, że zwierzę jest trujące. Możemy je spotkać właśnie najczęściej wieczorem, wtedy zazwyczaj zwierzę opuszcza kryjówkę i wychodzi na polowanie. Według dawnych wierzeń salamandra zwiastuje choroby i jest przyczyną zatrucia wody, zresztą nie bez powodu: salamandra, która tonęła, wydzielała toksyny z organizmu, powodując uwolnienie trucizny do wody.

Salamandra plamista napotkana w Wąwozie Homole
Salamandra plamista napotkana w Wąwozie Homole

Dubantowska Polana i Kamienne księgi

Nieco wdrapywania się po metalowych stopniach i już jesteśmy przy Polanie Dubantowskiej  i głazach o ciekawej nazwie "Kamienne Księgi". Według legendy są tu zapisane losy wszystkich ludzi na świecie.

Kamienne Księgi w Wąwozie Homole

Z Wąwozu Homole do Jaworek

Z Polany Dubantowskiej możemy wrócić tą sama drogą (zielonym szlakiem), lub zejść do Jaworek ścieżką przez bacówkę u Wojtka i szałas Bukowinki przy górnej stacji całorocznej kolejki linowej Homole. W tym celu musimy przejść zielonym szlakiem dalej, na kolejną polankę Jameriska i na skrzyżowaniu dróg skręcić w lewo (zielony szlak odbija w tym miejscu w prawo, na Wysoką).

Przez Wąwóz Homole do Doliny Białej Wody

Jeśli mamy jeszcze czas (i siły) warto zrobić pętelkę i wrócić z Wąwozu Homole przez rezerwat Białej Wody. Jest to również kolejny malowniczy wąwóz o stromych skałach, jednak ścieżka jest tu łatwiejsza: szeroka i równa.

Rezerwat przyrody Biała Woda Pieniny

łatwa
directions_walk child_friendly directions_bike

Rezerwat przyrody Biała Woda Pieniny

max 671 m min 601 m
straighten 2.0km
timer 43min
north_east 89m
south_east 22m
Rezerwat Przyrody Biała Woda, Pieniny

Przy okazji spaceru Wąwozem Homole warto zaglądnąć do pobliskiego Muzeum Pienińskiego w Szlachtowej (niecałe 2 km od wejścia do wąwozu):

Muzeum Pienińskie w Szlachtowej

Muzeum Pienińskie w Szlachtowej

Muzeum Pienińskie im. Józefa Szalaya, filia Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu to miejsce, w którym dowiemy się wszystkiego ...

PS. Tę trasę włączyliśmy do naszego artykułu "Pieniny - poznaj ich najpiękniejsze szlaki":

Pieniny - poznaj ich najpiękniejsze szlaki!

Pieniny - poznaj ich najpiękniejsze szlaki!

Pieniny to góry o skalistych szczytach, nazywane wręcz “Małymi Tatrami”. Pienińskie szlaki są jednak zdecydowanie łatwiejsze, co czyni te góry bardziej przyjazne na rodzinne wędrówki. ...

oraz do artykułu:

Łatwe szlaki w Pieninach dla dzieci

Łatwe szlaki w Pieninach dla dzieci

Łatwe piesze szlaki w PieninachW Pieninach znajdziemy wiele łatwych szlaków idealnych na pierwsze górskie wędrówki dla d ...

Autor:
Data dodania:
Data aktualizacji: 2023-05-09

Wiecej w regionie: Pieniny


Wczytuję komentarze ...
cancel