Łatwe szlaki w Pieninach dla dzieci

Łatwe piesze szlaki w Pieninach

W Pieninach znajdziemy wiele łatwych szlaków idealnych na pierwsze górskie wędrówki dla dzieci, spacer z seniorami, dla kobiet w ciąży i osób, które po prostu szukają ładnych widoków i niemęczących tras.  Skaliste szczyty tworzą nam piękne krajobrazy - nie bez powodu Pieniny nazywane są “małymi Tatrami”. W poniższym artykule znajdziecie opisy łatwych pieszych szlaków, jeśli szukacie tras na wózek zajrzyjcie do artykułu Pieniny z dzieckiem w wózku - szlaki i trasy na spacer z wózkiem

Łatwe szlaki ze Szczawnicy

Najwięcej łatwych szlaków odchodzi ze Szczawnicy - jest to też miejscowość w Pieninach najbardziej przyjazna rodzinom z dziećmi i seniorom. Wzdłuż przepływającego przez Szczawnicę potoku Grajcarek ciągnie się kilkukilometrowy deptak pieszo-rowerowy, przy nim lodziarnie, kawiarnie, ławki i miejsca do wypoczynku. Jest więc gdzie pospacerować, odpocząć, a wszystko z pięknym widokiem na góry!

Deptak wzdłuż Grajcarka w Szczawnicy
Deptak wzdłuż Grajcarka w Szczawnicy

Pienińska Droga

To najbardziej popularny trakt pieszo rowerowy prowadzący wzdłuż przełomu Dunajca - ze Szczawnicy do miejscowości Czerwony Klasztor na Słowacji. Część szlaku to wygodny asfalt, dalej jest nieco pod górkę, a ścieżka robi się kamienista. Cała trasa ma 10 km, prowadzi do kamienistej plaży w Sromowcach Niżnych z przepięknym widokiem na Trzy Korony! Wrócić możemy tratwami!

Pienińska Droga - początek trasy w Szczawnicy
Pienińska Droga - początek trasy w Szczawnicy

Rezerwat Biała Woda

Tu również idziemy wąwozem o stromych skałach - ścieżka jest szeroka, ubita. Jest to trasa spacerowa i wygodna. Dzieciom z pewnością spodoba się łatwy dostęp do strumyka i miejsca na odpoczynek. Ten wąwóz jest dużo spokojniejszy i nie mniej urokliwy od bardziej popularnego Homole. 

Rezerwat Przyrody Biała Woda Pieniny
Rezerwat Przyrody Biała Woda Pieniny

Wąwóz Homole

To jedna z najpopularniejszych atrakcji Pienin - położony około 6 km od Szczawnicy skalny wąwóz o wysokich ścianach. Ścieżka prowadzi nas dołem wąwozu, czasem skaczemy po dość sporych kamieniach, mijamy zawieszone nad potokiem metalowe mostki. Sam spacer dnem wąwozu nie jest długi i na pewno sprawi dzieciom dużo frajdy. Nierówna, kamienista ścieżka może sprawić jednak problem osobom starszym i maluchom.

Wąwóz Homole
Wąwóz Homole

Wodospad Zaskalnik 

Trasa ze Szczawnicy do wodospadu Zaskalnik  prowadzi parkiem i mało uczęszczanymi ulicami. Na trasie mamy dość strome podejście po asfaltowej drodze. 

Wodospad Zaskalnik Szczawnica
Wodospad Zaskalnik Szczawnica

Wąwóz Szopczański

To skalny Wąwóz w miejscowości Sromowce Niżne. Spacer wąwozem jest krótki, ale urokliwy. W pobliżu schronisko “Trzy Korony”, gdzie można wstąpić na “małe co nieco”. 

Wąwóz Sopczański
Wąwóz Sopczański

Palenica i spacer grzbietem Małych Pienin

Na szczyt Palenica prowadzi ze Szczawnicy kolejka krzesełkowa - dzięki temu jest łatwo dostępny, a sama podróż kolejką stanowi pełną frajdy atrakcję. Na szczycie Palenicy dzieciom z pewnością spodoba się otwarta ścieżka edukacyjna  “Mali odkrywcy Gór na tropie przyrody” - znajdziemy tu pokaźnych rozmiarów grzyby, rośliny, zwierzęta. Z Palenicy już łatwą trasą grzbietem Małych Pienin dojść możemy np. do schroniska pod Durbaszką lub zejść do Szczawnicy. 

Na Palenicy
Na szczycie Palenicy - ścieżka "Mali odkrywcy gór na tropie przyrody"

Pieniny - spacer grzbietem Małych Pienin
Pieniny - spacer grzbietem Małych Pienin

Trzy Korony

Choć z dołu szczyt wygląda groźnie - jego zdobycie nie nastręcza większych trudności technicznych, jedynie kondycyjne. Jeśli dziecko radzi sobie w chodzeniu “pod górkę” śmiało można próbować. W poniższym artykule znajdziecie opisane wszystkie trasy na Trzy Korony także pod względem atrakcyjności i trudności w pokonaniu. 

Trzy Korony - widok z polany przy Czerwonym Klasztorze w Sromowcach Niżnych
Trzy Korony - widok z polany przy Czerwonym Klasztorze w Sromowcach Niżnych
Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel