Łatwe piesze szlaki w Pieninach
W Pieninach znajdziemy wiele łatwych szlaków idealnych na pierwsze górskie wędrówki dla dzieci, spacer z seniorami, dla kobiet w ciąży i osób, które po prostu szukają ładnych widoków i niemęczących tras. Skaliste szczyty tworzą nam piękne krajobrazy - nie bez powodu Pieniny nazywane są “małymi Tatrami”. W poniższym artykule znajdziecie opisy łatwych pieszych szlaków, jeśli szukacie tras na wózek zajrzyjcie do artykułu Pieniny z dzieckiem w wózku - szlaki i trasy na spacer z wózkiem
Łatwe szlaki ze Szczawnicy
Najwięcej łatwych szlaków odchodzi ze Szczawnicy - jest to też miejscowość w Pieninach najbardziej przyjazna rodzinom z dziećmi i seniorom. Wzdłuż przepływającego przez Szczawnicę potoku Grajcarek ciągnie się kilkukilometrowy deptak pieszo-rowerowy, przy nim lodziarnie, kawiarnie, ławki i miejsca do wypoczynku. Jest więc gdzie pospacerować, odpocząć, a wszystko z pięknym widokiem na góry!
łatwa
Deptak promenada wzdłuż Grajcarka Szczawnica
Pienińska Droga
To najbardziej popularny trakt pieszo rowerowy prowadzący wzdłuż przełomu Dunajca - ze Szczawnicy do miejscowości Czerwony Klasztor na Słowacji. Część szlaku to wygodny asfalt, dalej jest nieco pod górkę, a ścieżka robi się kamienista. Cała trasa ma 10 km, prowadzi do kamienistej plaży w Sromowcach Niżnych z przepięknym widokiem na Trzy Korony! Wrócić możemy tratwami!
łatwa
Pienińska Droga - Szczawnica, Czerwony Klasztor
Rezerwat Biała Woda
Tu również idziemy wąwozem o stromych skałach - ścieżka jest szeroka, ubita. Jest to trasa spacerowa i wygodna. Dzieciom z pewnością spodoba się łatwy dostęp do strumyka i miejsca na odpoczynek. Ten wąwóz jest dużo spokojniejszy i nie mniej urokliwy od bardziej popularnego Homole.
łatwa
Rezerwat przyrody Biała Woda Pieniny
Wąwóz Homole
To jedna z najpopularniejszych atrakcji Pienin - położony około 6 km od Szczawnicy skalny wąwóz o wysokich ścianach. Ścieżka prowadzi nas dołem wąwozu, czasem skaczemy po dość sporych kamieniach, mijamy zawieszone nad potokiem metalowe mostki. Sam spacer dnem wąwozu nie jest długi i na pewno sprawi dzieciom dużo frajdy. Nierówna, kamienista ścieżka może sprawić jednak problem osobom starszym i maluchom.
średnia
Wąwóz Homole
Wodospad Zaskalnik
Trasa ze Szczawnicy do wodospadu Zaskalnik prowadzi parkiem i mało uczęszczanymi ulicami. Na trasie mamy dość strome podejście po asfaltowej drodze.
łatwa
Wodospad Zaskalnik - trasa ze Szczawnicy
Wąwóz Szopczański
To skalny Wąwóz w miejscowości Sromowce Niżne. Spacer wąwozem jest krótki, ale urokliwy. W pobliżu schronisko “Trzy Korony”, gdzie można wstąpić na “małe co nieco”.
średnia
Wąwóz Szopczański i Przełęcz Szopka
Palenica i spacer grzbietem Małych Pienin
Na szczyt Palenica prowadzi ze Szczawnicy kolejka krzesełkowa - dzięki temu jest łatwo dostępny, a sama podróż kolejką stanowi pełną frajdy atrakcję. Na szczycie Palenicy dzieciom z pewnością spodoba się otwarta ścieżka edukacyjna “Mali odkrywcy Gór na tropie przyrody” - znajdziemy tu pokaźnych rozmiarów grzyby, rośliny, zwierzęta. Z Palenicy już łatwą trasą grzbietem Małych Pienin dojść możemy np. do schroniska pod Durbaszką lub zejść do Szczawnicy.
łatwa
Z Palenicy do schroniska pod Durbaszką

Trzy Korony
Choć z dołu szczyt wygląda groźnie - jego zdobycie nie nastręcza większych trudności technicznych, jedynie kondycyjne. Jeśli dziecko radzi sobie w chodzeniu “pod górkę” śmiało można próbować. W poniższym artykule znajdziecie opisane wszystkie trasy na Trzy Korony także pod względem atrakcyjności i trudności w pokonaniu.
Wszystkie szlaki na Trzy Korony
Trzy Korony (982 m. n.p.m.) to nie najwyższy, ale najbardziej rozpoznawalny i najbardziej popularny szczyt Pienin. ...
Ps. Planujecie pierwszą górską wędrówkę z dziećmi? Polecamy Wam nasz artykuł z zestawieniem naj-najłatwiejszych górskich szlaków w różnych pasmach polskich gór i pogórzy:
TOP 15: najłatwiejsze górskie szlaki na pierwsze wędrówki z dzieckiem
Kiedy nasz bobas wyrasta z nosidła i chce wędrować o własnych siłach trzeba dostosować wybór szlaku do jego możliwości. Satysfakcja z pierwszego zdobytego szczytu będzie bezcenna i pozostanie na długo w pamięci dziecka... i rodziców! ...
Data dodania: 2022-05-16