Trzy Korony. Szlak z Krościenka nad Dunajcem
w pobliżu: Krościenko nad Dunajcem
beach_access Trasa w cieniu
Żółty szlak z Krościenka na Trzy Korony to jedno z najłagodniejszych podejść na najbardziej znany szczyt Pienin. Szlak jest łatwy technicznie - nie mamy tu niebezpiecznych podejść skalnych (jak np. na Sokolicę, czy Wysoką) choć miejscami ścieżka bywa dość stroma. Ścieżka pnie się w górę po leśnych lub kamiennych stopniach. Samo podejście oczywiście wymaga nieco kondycji, niemniej jest bezpieczna do pokonania z dziećmi. Po drodze mijamy kilka miejsc na odpoczynek. Wysokość zdobywany głównie na początku i końcu szlaku, środkowa cześć jest o lekkim nachyleniu z kilkoma przepięknymi polanami.
Początek szlaku i parking
Naszą wyprawę zaczynamy na rynku w Krościenku nad Dunajcem, na którym znajduje się również przystanek busów: wysiadając z autobusu jesteśmy już na zielonym szlaku. Po kilku minutach marszu ulicą Adam Mickiewicza i Jagiellońską dojdziemy do pnącej się stromo w górę ulicy Trzech Koron. Jeżeli do Krościenka planujecie przyjechać samochodem to poszukajcie parkingu w okolicach tej ulicy.

Mozolna wspinaczka
Tu, na początku szlaku, zdobywamy prawie połowę wysokości! Dzieci mogą mieć tu pierwszy kryzys, ale spokojnie - dalej będzie nieco łagodniej.


Odcinek do Przełęczy Szopka
To lekka wspinaczka i wiele malowniczych polanek, a także przyrodnicza ciekawostka - młaka eutroficzna. Znajduje się tu Pieniński Potok - niewielki ciek wodny, którego źródła znajdują się przy Przełęczy Szopka. Młaki to typ łąki o charakterystycznej szacie roślinnej, występują od podnóża Pienin do około 800 m n.p.m.tam, gdzie wolno sączy się woda bogata w węglan wapnia. Są bardzo ciekawym i niestety coraz rzadszym zbiorowiskiem, ze względu na tworzenie ujęć wodnych i studni. Charakterystycznymi gatunkami roślin rosnących w tym zbiorowisku są: kozłek całolistny, turzyca Davalla, turzyca żółta oraz wełnianka szerokolistna. Ozdobą młak jest owadożerny tłustosz zwyczajny i piękny storczyk - kruszczyk błotny.
Dolina, którą płynie Pieniński Potok to jedno z najbardziej dzikich miejsc w Pieninach - stanowi obszar ochrony ścisłej i z wyjątkiem górnego odcinka w pobliżu Bajkowego Gronia jest niedostępna turystycznie.



Rozległa i urzekająca Polana Wyrobek położona przy skrzyżowaniu szlaków to miejsce na podjęcie decyzji: czy kontynuujemy naszą wyprawę przez Przełęcz Szopka czy zdobywamy Trzy Korony trochę dłuższą trasą przez Pieniński Zamek (niebieski szlak). Jeżeli planujemy wracać do Krościenka i mamy siły to decyzja jest prosta, zrobić pętelkę i zaliczyć oba szlaki.

średnia
Trzy Korony - trasa przez Zamek Pieniny

Przełęcz Szopka
Na przełęczy czeka na nas duża polana z widokiem na Tatry, idealne miejsce na odpoczynek przed finalnym podejściem na szczyt.


Z Przełęczy Szopka na Trzy Korony
Tu kolejne trudniejsze kondycyjne podejście. Wspinamy się po leśnych stopniach i skałach, aż do samego tarasu widokowego na Trzech Koronach. Przed wejściem na taras kasa i opłata za wstęp do Pienińskiego Parku Narodowego.


Trzy Korony - Okrąglica, 982 m n.p.m.
Trzy Korony to najbardziej charakterystyczny i najbardziej popularny szczyt w Pieninach o kilku spiczastych wierzchołkach przypominających faktycznie królewską koronę! Według legendy to korona św. Kingi, która uciekając przed Tatarami miała rzucić za siebie swą złocistą koronę - tak powstały Tatry i Pieniny. Na najwyższym z wierzchołków "korony" zwanym Okrąglicą znajduje się taras widokowy - ze szczytu mamy widok na pozostałe pienińskie szczyty, sąsiednie pasma Beskidu Sądeckiego, Gorców, Magury Spiskiej. Od zachodu zobaczymy Beskid Żywiecki z Babią Górą, a od południa Tatry. U naszych stóp wije się srebrzysta wstęga Dunajca, trochę dalej srebrzy się lustro Jeziora Czorsztyńskiego.




Data dodania: 2021-10-09
Wiecej w regionie: Pieniny

o łącznej długości 126 km


