Trzy Korony. Szlak z Krościenka nad Dunajcem

w pobliżu: Krościenko nad Dunajcem
max 939 m min 423 m
straighten 4.4km
timer 2h 25min
north_east 528m
south_east 52m
średnia - trasa dla młodych wędrowników, możliwe strome podejścia
terrain  Nachylenia terenu
beach_access  Trasa w cieniu

Żółty szlak z Krościenka na Trzy Korony to jedno z najłagodniejszych podejść na najbardziej znany szczyt Pienin. Szlak jest łatwy technicznie - nie mamy tu niebezpiecznych podejść skalnych (jak np. na Sokolicę, czy Wysoką) choć miejscami ścieżka bywa dość stroma. Ścieżka  pnie się w górę po leśnych lub kamiennych stopniach. Samo podejście oczywiście wymaga  nieco kondycji, nie mniej jest bezpieczne do pokonania z dziećmi.  Po drodze mijamy kilka miejsc na odpoczynek. Wysokość zdobywany głównie na początku i końcu szlaku, środkowa cześć jest o lekkim nachyleniu z kilkoma przepięknymi polanami.

Początek szlaku i parking

Naszą wyprawę zaczynamy na rynku w Krościenku nad Dunajcem, na którym znajduje się również przystanek busów - tak więc wysiadając z autobusu jesteśmy już na zielonym szlaku. Po kilku minutach marszu ulicą Adam Mickiewicza i Jagiellońską dojdziemy do pnącej się stromo w górę ulicy Trzech Koron. Jeżeli do Krościenka planujecie przyjechać samochodem to poszukajcie parkingu w okolicach tej ulicy.

Rynek w Krościenku nad Dunajcem

Mozolna wspinaczka

tu, na początku szlaku, zdobywamy prawie połowę wysokości! Dzieci mogą mieć tu pierwszy kryzys, ale spokojnie - dalej będzie nieco łagodniej.

Trasa na Trzy Korony
Trasa na Trzy Korony

Odcinek do przełęczy Szopka

...to lekka wspinaczka i wiele malowniczych polanek, a także przyrodnicza ciekawostka - Młaka eutroficzna. Znajduje się tu Pieniński Potok - niewielki ciek wodny, którego źródła znajdują się przy przełęczy Szopka. Młaki to typ łąki o charakterystycznej szacie roślinnej, występują od podnóża Pienin do około 800 m. n.p.m.tam, gdzie wolno sączy się woda bogata w węglan wapnia. Są bardzo ciekawym i niestety coraz rzadszym zbiorowiskiem, ze względu na tworzenie ujęć wodnych i studni. Charakterystycznymi gatunkami roślin rosnących w tym zbiorowisku są: kozłek całolistny, turzyca Davalla, turzyca żółta oraz wełnianka szerokolistna. Ozdobą młak jest owadożerny tłustosz zwyczajny i piękny storczyk - kruszczyk błotny. Dolina, którą płynie Pieniński Potok to jedno z najbardziej dzikich miejsc w Pieninach - stanowi obszar ochrony ścisłej i z wyjątkiem górnego odcinka w pobliżu Bajkowego Gronia jest niedostępna turystycznie.

Trasa na Trzy Korony
Trasa na Trzy Korony
Pieniński Potok

Rozległa i urzekająca Polana Wyrobek położona przy skrzyżowaniu szlaków to miejsce na podjęcie decyzji czy kontynuujemy naszą wyprawę przez przełęczy Szopka czy zdobywamy Trzy Korony trochę dłuższą trasą przez Pieniński Zamek (niebieski szlak). Jeżeli planujemy wracać do Krościenka i mamy siły to decyzja jest prosta, zrobić pętelkę i zaliczyć oba szlaki.

Trzy Korony - trasa przez Zamek Pieniny

średnia
directions_walk

Trzy Korony - trasa przez Zamek Pieniny

max 939 m min 715 m
straighten 2.2km
timer 1h 14min
north_east 279m
south_east 94m
Trasa na Trzy Korony - Polana Wyrobek

Przełęcz Szopka

Na przełęczy duża polana z widokiem na Tatry, idealne miejsce na odpoczynek przed finalnym podejściem na szczyt.

Trasa na Trzy Korony - Przełęcz Szopka
Przełęcz Szopka - widok na Tatry

Mocno pod górę do Trzech Koron

tu kolejne trudniejsze kondycyjne podejście. Wspinamy się po leśnych stopniach i skałach, aż do samego tarasu widokowego na Trzy Korony. Przed wejściem na taras kasa i opłata za wstęp do Pienińskiego parku Narodowego.

Podejście z Przełęczy Szopka na Trzy Korony
Trasa na Trzy Korony

Trzy Korony

Trzy Korony to najbardziej charakterystyczny i najbardziej popularny szczyt w Pieninach o kilku spiczastych wierzchołkach przypominających faktycznie królewską koronę! Według legendy to korona św. Kingi, która uciekając przed Tatarami miała rzucić za siebie swą złocistą koronę - tak powstały Tatry i Pieniny. Na najwyższym z wierzchołków "korony" zwanym Okrąglicą 982 m n.p.m. znajduje się taras widokowy - ze szczytu mamy widok na Tatry, Słowację a w dole wije się srebrzysta wstęga Dunajca.

Trzy Korony - taras widokowy
Trzy Korony - widok na Tatry
Trzy Korony - widok w stronę Sokolicy
Trzy Korony - widok w stronę jeziora czorsztyńskiego
Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie: Pieniny


Wczytuję komentarze ...
cancel