Niebieski szlak z Koninek na Turbacz
Miejscowość: Koninki w pobliżu: Rabka Zdrójbeach_access Trasa w cieniu
restaurant Restauracja lub bar w pobliżu
directions_car Trasa opisana i dostosowana dla osób z samochodem
directions_bus Możliwy dojazd busem lub autobusem
wc Toaleta na trasie
warning Zakaz wprowadzania psów
Niebieski szlak na Turbacz z Koninek to popularna i widokowa trasa na najwyższy szczyt Gorców. Droga prowadzi głównie lasem, ale mijamy też kilka polan, w tym najbardziej malowniczą: Halę Turbacz z Szałasowym Ołtarzem.
Początek niebieskiego szlaku w Koninkach
Niebieski szlak zaczyna się w Koninkach, w lewo od dużego parkingu stacji narciarskiej. W punkcie kasowym należy wykupić bilet wstępu do Gorczańskiego Parku Narodowego. Pamiętajcie, że obowiązuje tu zakaz wstępu z psami!
Początkowo wiedzie asfaltową, a następnie bitą równą drogą. Po drodze mijamy miejsce biwakowe: Polanę Oberówkę. Znajdziemy tu kilka stolików, ławek, zadaszoną wiatę, a także "oczko wodne" i miejsce do obserwacji płazów.
Po ok. 15-20 min. ścieżka skręca do lasu i zaczyna się wspinaczka zalesionym zboczem. Szlak w pierwszej połowie jest dosyć stromy i zacieniony (co może być dużym plusem w upalne dni)!
Czy wiecie, że to jeden z najstarszych zachowanych naturalnych fragmentów lasów gorczańskich? Jeszcze przed II wojną światową założono tu rezerwat "Turbacz", który później wszedł w skład Gorczańskiego Parku Narodowego.
Polana Średnie
Po niecałych 2 godzinach od wyjścia z Koninek dochodzimy do pierwszej widokowej polany: to Polana Średnie.
Jak informuje nas tablica z górnej części polany powinien rozciągać się szeroki widok na Beskid Wyspowy:
W rzeczywistości większość zasłaniają drzewa... Co nieco uda się jednak dojrzeć!
Według lokalnej legendy to właśnie na Polanie Średnie co roku spotyka się z gorczańskimi wilkami sam... Św. Mikołaj! Ustalają wtedy ile zwierząt leśnych i hodowlanych wilki mogą zjeść w nadchodzącym roku.
Czoło Turbacza
Za Polana Średnie wchodzimy z powrotem w las i po chwili docieramy do stromego podejścia na szczyt Czoło Turbacza. Schody na nasłonecznionej polanie zwanej "Szyja Turbacza" to najtrudniejszy fragment szlaku:
...za to za nami otwiera się coraz piękniejszy widok na północ!
Hala Turbacz - widoki i Szałasowy Ołtarz
Po osiągnięciu szczytu Czoła Turbacza (1259 m n.p.m.) czeka nas spacer rozległą i bardzo widokową Halą Turbacz. Zanim na nią wejdziemy poszukajmy na skale z tablicą upamiętniającą GOPR-owców tajemniczych napisów - niektóre z nich mają ponad 100 lat!
Poza szerokimi widokami na sąsiednie gorczańskie hale i szczyty, Beskid Wyspowy, Makowski i Żywiecki (z Babią Górą) największą atrakcją jest tutaj Szałasowy Ołtarz, którego historia jest związana z postacią Karola Wojtyły.
Stąd za ok. 15-20 min w poprzek zalesionego zbocza dojdziemy do schroniska. Czeka tu na nas taras z panoramą Tatr, a w schronisku restauracja i kawiarnia, a nawet mini-muzeum.
Turbacz, 1310 m n.p.m.
Na szczyt Turbacza spod schroniska musimy jeszcze podjeść ok. 15-20 min niezbyt stromą zalesioną ścieżką:
...i jesteśmy na szczycie! Między zniszczonymi świerkami dostrzeżemy stąd Tatry, Babią Górę, Beskid Żywiecki, Makowski i Wyspowy:
Powrót z Turbacza do Koninek
Do Koninek możemy wrócić tą samą drogą (ok. 2 godz.), lub dla urozmaicenia przez Obidowiec czerwonym i zielonym szlakiem, który również dochodzi do parkingu w Koninkach. Wtedy czeka nas sporo schodzenia po wysokich leśnych schodach ze szczytu Turbaczai Obidowca, za to możemy zjechać z polany Tobołów do Koninek wyciągiem krzesełkowym:
średnia
Z Koninek na Turbacz przez Obidowiec
UWAGA! Zarówno niebieski, zielony, czerwony szlak znajdują się na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego, wstęp płatny, obowiązuje zakaz wprowadzania psów.
PS. Na Turbacz można też wejść omijając Gorczański Park Narodowy od strony Nowego Targu zielonym lub żółtym szlakiem – wtedy można iść z psem.
Więcej o Turbaczu
Więcej informacji o widokach ze szczytu, schronisku i pozostałych szlakach na najwyższy szczyt Gorców znajdziecie w tym artykule:
Turbacz - wszystkie szlaki, schronisko, atrakcje
Turbacz (1310 m n.p.m.) to najwyższy szczyt Gorców słynący z jednej z najpiękniejszych panoram Tatr. ...
Data dodania: 2016-08-27
Data aktualizacji: 2023-09-12
Wiecej w regionie: Gorce
o łącznej długości 137 km
