Szczebel - czarny szlak z Lubnia

w pobliżu: Mszana Dolna
średnia - trasa dla młodych wędrowników, możliwe strome podejścia
straighten  Długość 4.9km
timer Czas 2h 54min
north_east Wzniesienia 671m
south_east Zejścia 57m
Profil wysokości:
max 975 m min 356 m
terrain  Nachylenia terenu
beach_access  Trasa w cieniu
directions_car  Trasa opisana i dostosowana dla osób z samochodem
directions_bus  Możliwy dojazd busem lub autobusem

Szczebel (977 m n p.m.), znany również jako Strzebel, to jeden z najbardziej charakterystycznych szczytów Beskidu Wyspowego. Jego strome zbocza i dwa (a właściwie trzy) wierzchołki są łatwo rozpoznawalne z okolicy.

W drodze na Szczebel

Szlaki na Szczebel

Na Szczebel możemy wejść z trzech stron. Najłatwiejsza droga na szczyt prowadzi zielonym szlakiem z Przełęczy Glisne. Łagodniejszym, północnym stokiem wejdziemy na Szczebel w około 1 godz., do przejścia mamy niecałe 3 km i 350 m różnicy wysokości do pokonania. Najtrudniejszy szlak na Szczebel prowadzi z Kasinki Małej. Czarne znaki prowadzą nas przez skalisty, stromy stok. Na odcinku ok 3,5 km pokonujemy ponad 600 m różnicy wysokości. Trzecia droga to czarny szlak z Lubnia.

Czarny szlak na Szczebel

Lubień - Szczebel czarnym szlakiem

Czarny szlak z Lubnia na Szczebel ma kilka ważnych plusów. Po pierwsze w porównaniu z Przełęczą Glisne o wiele łatwiej tu dojechać. Startujemy przy "zakopiance", którą kursuje cała masa autobusów i busów, a ci, którzy przyjadą samochodem mają do dyspozycji spory parking przy kościele i szkole. 

Tak, szlak będzie dość stromy, ale nie tak jak z Kasinki. Też mamy do pokonania 600 m przewyższenia, ale na odcinku 5 km. Poza tym po drodze mamy dodatkową atrakcję: tuż przy ścieżce czeka tu na nas łatwo dostępna jaskinia Zimna Dziura.

Początek czarnego szlaku na Szczebel w Lubniu

Czarny szlak rozpoczyna się przy kościele św. Jana Chrzciciela w Lubniu. W jego okolicy (przy samym kościele i przy pobliskiej szkole) mamy do dyspozycji wiele bezpłatnych miejsc parkingowych.

Kościół w Lubniu

Początkowo wędrujemy wiejską asfaltową drogą, kładką przechodzimy nad "zakopianką" i po około 20-30 minutach spaceru spod kościoła dochodzimy do ośrodka wypoczynkowego na granicy lasu.

Tak, te dwa wierzchołki przed nami to Szczebel!

Teoretycznie można dojechać też do tego miejsca, jednak nie ma tu wyznaczonego parkingu ani żadnej większej zatoki przy drodze.

Czarny szlak na Szczebel

Po wejściu do lasu idziemy szeroką leśna drogą, przekraczamy strumyczki i błotne kałuże, aż dotrzemy do polany z kapliczką i dużą wiatą należącą do lokalnego związku łowieckiego.

Leśna droga Lubień - Szczebel

Warto tu się na chwilę zatrzymać: po pierwsze, żeby nacieszyć oczy widokiem na wzgórza otaczające Kasinkę Małą, po drugie: nabrać sił. Zaraz czeka nas prawdziwa wspinaczka...

Polana przy czarnym szlaku na Szczebel z Lubnia

Ponownie wchodzimy w las... i zaczynamy się wspinać. To co łatwe i przyjemne mamy już za sobą, teraz czas na zdobywanie szczytu! Na początek Małego Szczebla:

Storma wspinaczka na Mały Szczebel

Jaskinia Zimna Dziura w Szczeblu - legenda i ciekawostki

Po pierwszym stromym odcinku czeka na nas nagroda: atrakcja w postaci jaskini Zimna Dziura. Znajduje się ona tuż przy szlaku, tuż poniżej nieoznaczonego wierzchołka Małego Szczebla.

Jak łatwo się domyślić jaskinia zawdzięcza swoją nazwę temperaturze panującej wewnątrz. Dzięki jej ukształtowaniu i braku przewiewu bardzo długo zalega tu gromadzące się zimą mroźne powietrze. Podobno nawet późną wiosną można tu znaleźć śnieg i lód, a w upalne lenie dni: miły chłodek.

Wejście do jaskini Zimna Dziura przy czarnym szlaku na Szczebel z Lubnia

Miejscowa legenda opowiada o dziewczynie, która weszła do jaskini w poszukiwaniu zagubionego byka. Oprócz byka w skalnej dziurze znalazła też prawdziwe skarby! Niestety, wychodząc z jaskini obejrzała się - wtedy i skarby i byk zniknęły na zawsze...

Po odpoczynku przy jaskini znowu się wspinamy, znowu będzie kamieniście, stromo... za to z każdym krokiem bliżej do szczytu!

Czarny szlak z Lubnia na Szczebel

Szczebel - widoki ze szczytu

Tuż przed szczytem czeka na nas przepiękna widokowa polana z panoramą na północny wschód. To także punkt startowy paralotniarzy.

Widoki z polany paralotniarzy pod szczytem Szczebla

Panorama na północ i północny-wschód ze Szczebla:

Po kolejnych 5-10 minutach dojdziemy do szczytu. Tu czeka na nas rozległa polana, liczne ławki, stoliki, a także maszt z flagą i głaz poświęcony Janowi Pawłowi II. 

Szczebel - szczyt

Niestety polana na szczycie Szczebla jest prawie w całości otoczona lasem. Większe okienko widokowe otwiera się na północny wschód. Od południa widoczny jest sąsiedni masyw Lubonia Wielkiego, a za nim łańcuch Tatr - na pewno lepiej, gdy drzewa są pozbawione liści:

"Okienko" na Tatry na szczycie Szczebla

Powrót do Lubnia

Do Lubnia schodzimy tą samą drogą. Niestety schodzenie stromymi zboczami będzie niewiele łatwiejsze niż wcześniejsza wspinaczka... Uważajcie, szczególnie, kiedy szlak jest mokry lub oblodzony. Na pewno przydadzą się wtedy kije i raczki.

Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie Beskid Wyspowy


Wczytuję komentarze ...
cancel