Radziejowa - wszystkie szlaki i wieża widokowa

Radziejowa to najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego (1266 m n.p.m.), zaliczany do Korony Gór Polski i Korony Beskidów. Dzięki nowej wieży widokowej z zalesionego wierzchołka możemy cieszyć się panoramą na Tatry, Pieniny, Gorce i Beskidy.

Wieża widokowa na Radziejowej - widok na Tatry i Pieniny

Radziejowa - najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego

Masyw Radziejowej znajduje się w zachodniej części Beskidu Sądeckiego, sąsiaduje z Pieninami i Gorcami. Nazwa szczytu najprawdopodobniej pochodzi od legendarnego Radzieja, o którym niestety nic więcej nie wiemy... 

Na szczycie znajdziemy ławki i stoliki, betonowy słup (to podobno pomnik 1000-lecia Polski) i tablice informacyjne. Na miłośników pamiątek ze szlaku czeka pieczątka w skrzyneczce!

Na szczycie Radziejowej - tablica i skrzynka z pamiątkową pieczątką (po lewej na dole)

Radziejowa: 1266 czy 1262 m n.p.m.?

Jak widzicie na powyższym zdjęciu Radziejowa jakby zmalała o 4 m? Droga na Przehybę też zajmie nam raz 1:30, raz 2 godz... Nie podejmujemy się rozstrzygania tej kwestii, ale z naszych pobieżnych poszukiwań wynika, że starsze źródła podają 1262 m, nowsze, w tym mapy elektroniczne i aplikacje: 1266 m, a nawet 1266,5 m n.p.m.

Wieża widokowa na Radziejowej

Dzięki możliwości wzniesienia się ponad korony drzew nasz wysiłek zdobywania najwyższego szczytu Beskidu Sądeckiego nagrodzone jest przepiękną panoramą na 4 strony świata!

Radziejowa - wieża widokowa na szczycie

Obecna wieża widokowa na Radziejowej, udostępniona w 2020 roku ma konstrukcję drewniano - metalową. Kratkowane schody, przez, które widać wszystko pod nami mogą zniechęcić osoby z lekiem wysokości. Za to barierki bardzo nam się podobały - nie trzeba wspinać się na palce, czy podnosić dzieci, żeby coś zobaczyły.

Wieża widokowa na Radziejowej. Mgły nad Słowacją: panorama w kierunku południowo-wschodnim

Co zobaczymy z wieży widokowej na Radziejowej?

Wszystko! (lub prawie wszystko). Na pewno najbardziej zjawiskowa jest panorama południowo-zachodnia, czyli widok na Tatry i Pieniny. Jedyny problem stanowi tu... słońce. Jeśli nie zdążymy wejść na wieżę w godzinach poranno-przedpołudniowych, a dzień będzie bezchmurny niewiele zobaczymy... Za to np. o zachodzie słońca musi tu być magicznie!

Wieża widokowa na Radziejowej. Widok na południowy-zachód: Tatry Wysokie i Pieniny, a po prawej Lubań (czyli już Gorce)

Wszystkie 4 strony świata mamy dokładnie opisane na dużych, czytelnych tablicach. Opisane są widoczne miejscowości, pasma górskie oraz poszczególne szczyty wraz z wysokością.

Radziejowa: wieża widokowa. Panorama na północny-zachód: Beskid Żywiecki, Gorce i Beskid Wyspowy

Jaki szlak na Radziejową wybrać?

Na najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego prowadzi wiele dróg, głównie od wschodu, czyli z Doliny Popradu - z Rytra i Piwnicznej, ale również od północy, czy leżących na granicy Pienin i Beskidu Sądeckiego Jaworek. 

Większość dróg (wszystkie z wyjątkiem czerwonego szlaku od strony Przehyby) zaprowadzi nas na Przełęcz Żłóbki. Stąd na sam wierzchołek prowadzi krótka (0,8 km), ale bardzo stroma ścieżka (150 m różnicy wysokości do pokonania). Możemy ją ominąć idąc szeroką trasą narciarską, aż dotrzemy do czerwonego szlaku Przehyba - Mała Radziejowa - Radziejowa. Od tej strony podejście jest o wiele łatwiejsze, za to dłuższe.

Strome podejście na Radziejową z Przełęczy Żłobki

Najkrótszy i najłatwiejszy szlak na Radziejową z Obidzy koło Piwnicznej

To zdecydowanie najszybsza (ok 2 godz.), najkrótsza (4 km) i najłatwiejsza (tylko 400 m różnicy wysokości do pokonania) droga na Radziejową! Startujemy z przysiółka Piwnicznej-Zdrój, Obidzy. Idziemy przez malowniczą Polanę Litawcową i lasem niebieskim szlakiem na Wielki Rogacz, a następnie czerwonym szlakiem na szczyt Radziejowej:

Z Obidzy na Radziejową

średnia
directions_walk

Z Obidzy na Radziejową

max 1255 m min 918 m
straighten 4.3km
timer 2h 4min
north_east 400m
south_east 62m
Czerwony szlak Wielki Rogacz - Radziejowa. Widok na Radziejową

Radziejowa z Piwnicznej - Zdrój i Rytra

Dużą popularnością cieszą się liczne szlaki prowadzące na Radziejową z doliny Popradu. Zarówno z Rytra jak i z Piwnicznej Zdrój możemy połączyć je w widokowe pętle. Minusem jest to, że zawsze musimy pokonać spore różnice wzniesień - minimum 900 m.

Trasa żółtym szlakiem z Piwnicznej dochodzi do czerwonego szlaku i przez Wielki Rogacz zaprowadzi nas na Radziejową w około 4,5 godz. (10,5 km, prawie 950 m przewyższeń). Dłuższym wariantem będzie trasa przez Obidzę (5 godz. ,14 km, również prawie 1000 m przewyższenia). Jeśli połączymy je w pętlę: wejście żółtym + zejście przez Obidzę mamy plan na całodzienną wycieczkę: 8 godzin, 25 km. Chcecie jeszcze więcej? Przy wejściu żółtym szlakiem i zejściu przez Obidzę i Eliaszówkę zielonym szlakiem macie przed sobą 26 km wędrówki (ok. 9 godzin, ponad 1200 przewyższeń).

Z Rytra na Radziejową możemy wejść przez Niemcową czerwonym szlakiem (11 km, ok 4:30 godz.) lub z Doliny Roztoki Wielkiej żółtym szlakiem - również ok 11 km i 4:30 godz. Pętla z wejściem żółtym i zejściem czerwonym to łącznie 7,5 godz. i 22 km, do pokonania prawie 1200 m przewyższeń.

Widokowe szlaki na Radziejową z Jaworek

W przeciwieństwo do szlaków na Radziejową z Doliny Popradu startując z Jaworek mamy do pokonania mniejszą różnicę wysokości. Czerwonym szlakiem będzie to ok 750 m: 

Radziejowa z Jaworek - czerwony szlak

średnia
directions_walk

Radziejowa z Jaworek - czerwony szlak

max 1255 m min 602 m
straighten 8.8km
timer 4h 5min
north_east 754m
south_east 101m

...a przez Białą Wodę i Obidzę łącznie niewiele ponad 900 m przewyższeń (nadal mniej niż z Piwnicznej i Rytra). Czyli najpierw ten odcinek:

Obidza przez Białą Wodę z Jaworek

średnia
directions_walk

Obidza przez Białą Wodę z Jaworek

max 945 m min 602 m
straighten 7.3km
timer 2h 53min
north_east 429m
south_east 86m

...plus z Obidzy na szczyt ten:

Z Obidzy na Radziejową

średnia
directions_walk

Z Obidzy na Radziejową

max 1255 m min 918 m
straighten 4.3km
timer 2h 4min
north_east 400m
south_east 62m

Te 3 trasy razem to pętla: Jaworki > czerwony szlak > Radziejowa > Obidza > Biała Woda > Jaworki. Polecamy ten pomysł na widokową wycieczkę, która zajmie Wam łącznie ok 6-7 godzin (20 km, 900 m przewyższeń). Po drodze aż 5 rożnych widokowych polan!

Polana pod Ruskim Wierchem nad Jaworkami. Na pierwszym planie Małe Pieniny, po prawej Trzy Korony, w tle: Tatry Wysokie

Radziejowa przez Przechybę

Na Radziejową możecie też wejść od strony schroniska na Przehybie (ok 1,5 godz czerwonym szlakiem). Natomiast do schroniska dojdziecie zarówno ze Szczawnicy (3,5 godz.), Jazowska nad Dunajcem (4 godz.), Rytra (4 godz.), Krościenka nad Dunajcem (5 godz.), a nawet ze Starego Sącza (5,5 godz.), czy Tylmanowej (6 godz.). Jak widać to już trasy albo z noclegiem w schronisku, albo na długą, kilkanastogodzinną wędrówkę.

Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel