Z Obidzy na Radziejową
w pobliżu: Piwniczna ZdrójDługość | 4.3km |
---|---|
Czas | 2h 4min |
Wzniesienia | 400m |
Zejścia | 62m |
Profil wysokości:

wb_sunny Trasa w słońcu
directions_car Trasa opisana i dostosowana dla osób z samochodem
Obidza, przysiółek Piwnicznej Zdrój na granicy polsko-słowackiej. Osada znana jest głównie z pięknej widokowej łąki Litawcowa. To stąd prowadzi najkrótsza i najłatwiejsza trasa na Radziejową: najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego zwieńczony wieżą widokową.
Uwaga! Wpisując np. w nawigację "Obidza" upewnijcie się, że znaleźliście właśnie przysiółek Piwnicznej! Otóż całkiem niedaleko, na południe od Jazowska nad Dunajcem znajduje się inna Obidza! Co ciekawe z tamtej Obidzy też wychodzi niebieski szlak i też można stąd dojść na Radziejową (przez Przehybę, 5 godz., 14 km).

Przełęcz Obidza - dojazd i parking
W górnej części Obidzy znajduje się kilka zabudowań prywatnych, domki turystyczne, sezonowe punkty gastronomiczne, w tym Bacówka na Obidzy oferująca noclegi i prowadząca restaurację dla wszystkich chętnych gości. Po drodze na Przełęcz Obidza jest kilka parkingów: ogólnodostępne i prywatne (płatne), w tym jeden na samej górze (szybko się zapełnia).

Do Przełęczy Obidza możemy też dojść "od pienińskiej strony", tj. z Jaworek przez Rezerwat Biała Woda:

średnia
Obidza przez Białą Wodę z Jaworek
Łąka Litawcowa na Obidzy - widoki
Wspinając się do Przełęczy Obidza od strony Piwnicznej spoglądamy na beskidzkie panoramy: polski Beskid Sądecki, Dolinę Popradu i zalesione grzbiety po słowackiej stronie. Tuż za przełęczą otwiera się nam panorama zachód, czyli m.in. na Tatry Wysokie!
Polana Litawcowa, na która niegdyś należała do łemkowskiej wsi Biała Woda to dziś jedno z ulubionych miejsc na obserwację magicznych barw zachodzącego słońca:

Niebieski szlak z Obidzy - najłatwiejsza trasa na Radziejową
To właśnie z łąk na Obidzy prowadzi najkrótszy, najszybszy i najłatwiejszy (z najmniejszym przewyższeniem) szlak na najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego: Radziejową.
Początkowo wędrujemy szeroką drogą przez widokową łąkę. Niestety przyjemność wędrówki mogą nam psuć hałasujące quady i motory... Wspinaczka zacznie się po odłączeniu się od naszej trasy czerwonego szlaku do Jaworek.

Droga stanie się węższa, kamienista i przede wszystkim stroma, a w bezchmurny dzień również mocno nasłoneczniona. To pierwszy z dwóch trudnych momentów na drodze do Radziejowej:

Czerwony szlak Wielki Rogacz - Radziejowa
Na zalesionym wierzchołku Wielkiego Rogacza możemy odsapnąć w cieniu - tym razem bez widoków. Kończy się tu nasz niebieski szlak. W dalszą drogę ruszymy za czerwonymi znakami

Za szczytem czeka nas chwila spokojniejszego spaceru bez wspinaczki. I znowu zobaczymy Tatry! Tym razem w towarzystwie grzbietów Małych Pienin oraz Pienin Właściwych z charakterystyczną sylwetką Trzech Koron.

Z tego miejsca widzimy też nasz cel: zalesiony grzbiet Radziejowej z ledwo wystającym nad korony drzew daszkiem wieży widokowej:

Wejście na Radziejową czerwonym szlakiem
Po odpoczynku na szerokiej, wygodnej drodze od Przełęczy Żłobki czeka nas trudny odcinek: krótkie (0,8 km), ale bardzo strome (aż 150 różnicy wysokości do pokonania) podejście na wierzchołek Radziejowej. Oto próba naszej silnej woli: czy naprawdę chcemy zdobyć najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego? Nie jest łatwo, ale przecież nie zrezygnujemy tuż u stóp wieży!

Wieża widokowa na Radziejowej
Jak dobrze, że jest wieża! Inaczej z zalesionego szczytu nic byśmy nie zobaczyli...

Metalowa konstrukcja wznosi nas ponad korony drzew i odkrywa panoramę na 4 strony świata: na południu Tatry i Pieniny od zachodu: Gorce, od północy Beskid Wyspowy, od wschodu Beskid Sądecki i tajemnicze słowackie wzgórza!

Więcej o szczycie Radziejowej, wieży widokowej, a także o możliwości ominięcia stromego odcinka na wierzchołku i innych szlakach:

Radziejowa - wszystkie szlaki i wieża widokowa
Radziejowa to najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego (1266 m n.p.m.), zaliczany do Korony Gór Polski i Korony Beskidów. Dzięki nowej wieży widokowej z zalesionego wierzchołka możemy cieszyć się panoramą Tatr, Pienin, Gorców i Beskidów. ...
Do Obidzy wracamy tą samą drogą. Będzie z górki, więc z powrotem w Obidzy będziemy za ok. 1,5 godz, a może nawet szybciej!
PS. Ta trasa została włączona do naszego zestawienia najpiękniejszych szlaków w Beskidzie Sądeckim. Poznajcie pozostałe z nich:

TOP 5 Beskid Sądecki - najpiękniejsze widokowe szlaki
Beskid Sądecki to długie zalesione grzbiety Pasma Radziejowej i Jaworzyny Krynickiej wznoszące się nad malowniczymi zakolami Popradu. Znajdziemy tu kilometry pieszych szlaków, wieże widokowe i rozległe polany z pięknymi panoramami. Które trasy oferują nam najpiękniejsze widoki? ...
Data dodania: 2022-11-02
Data aktualizacji: 2023-08-16
Wiecej w regionie: Beskid Sądecki

o łącznej długości 190 km



