Witamy w Beskidzie Sądeckim!

Zawiera się w regionach: Beskidy

Beskid Sądecki to pasmo górskie znajdujące się między Gorcami i Pieninami na zachodzie, a Beskidem Niskim na wschodzie. Najpopularniejsze szczyty do zdobycia to królowa pasma: Radziejowa (1266 m n.p.m.), ale także Jaworzyna Krynicka (1114 m n.p.m.)., czy Hala Łabowska (1035 m n.p.m.). Główne ośrodki i węzły szlaków to Krynica-Zdrój i Piwniczna-Zdrój. Liczne szlaki Beskidu Sądeckiego startują też ze np. z Rytra i Szczawnicy (Jaworek).

Czerwony szlak Wielki Rogacz - Radziejowa. Widok na Radziejową

Beskid Sądecki z dziećmi

Pasmo Beskidu Sądeckiego odznacza się dość dobrym zagospodarowaniem. Szlaki są dobrze utrzymane, a ich sieć na tyle bogata, aby każdy mógł wybrać coś odpowiedniego dla siebie i swoich możliwości. Co nieczęsto zdarza się w Beskidach: znajdziemy tu liczne leśne drogi na tyle szerokie, że damy radę wybrać się nimi na spacer z wózkiem, np. Dolina Roztoki Wielkiej w Rytrze.

Na górskich szlakach czeka na nas kilka schronisk (Hala Łabowska, Przehyba, Jaworzyna Krynicka), bacówki PTTK pod Bereśnikiem i nad Wierchomlą oraz chaty na na Cyrli, pod Niemcową i na Magórach.

Hala Łabowska - schronisko

...a także atrakcyjne wieże widokowe: na Radziejowej, na Jaworzynie Krynickiej, Koziarzu, Eliszówce, w Piwnicznej i Muszynie.

Wieża widokowa na Radziejowej. Mgły nad Słowacją: panorama w kierunku południowo-wschodnim
Radziejowa - wszystkie szlaki i wieża widokowa

Radziejowa - wszystkie szlaki i wieża widokowa

Radziejowa to najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego (1266 m n.p.m.), zaliczany do Korony Gór Polski i Korony Beskidów. Dzięki nowej wieży widokowej z zalesionego wierzchołka możemy cieszyć się panoramą Tatr, Pienin, Gorców i Beskidów. ...

Bardzo dużo ciekawych miejsc znajdziecie w miejscowościach: Rytro (ruiny zamku, park linowy), Piwnicznej Zdrój oraz przede wszystkim w sercu regionu: Krynicy Zdroju. Poza zabytkową zabudową, pijalniami wód mineralnych i parkami zdrojowymi, możecie tu zwiedzić Muzeum Nikifora, wjechać kolejką gondolową na Jaworzynę Krynicką oraz skorzystać z niecodziennej, ale bardzo modnej atrakcji: spaceru "ścieżką w koronie drzew":

Widok ze "ścieżki w koronach drzew" na Jaworzynie Krynickiej
Wieża widokowa Słotwiny w Krynicy Zdrój

Wieża widokowa Słotwiny w Krynicy Zdrój

Wieża widokowa w Krynicy-Zdroju to drewniana konstrukcja wzmocniona stalą na szczycie stacji narciarskiej Słotwiny Arena ...

cancel