Zamek w Rytrze: historia, legendy, punkt widokowy

Sucha Struga -
33-343 Rytro
call -    link -

check_circle  Na wolnym powietrzu
check_circle  Nachylenia terenu
check_circle  Głównie w słońcu
check_circle  Parking
check_circle  Możliwość skorzystania z toalety

Zamek w Rytrze, a właściwie jego malowniczo położone ruiny to główna atrakcja okolicy i przepiękny punkt widokowy. Historia tego miejsca sięga XIII w. Z zamkiem i jego właścicielami wiąże się kilka opowieści i legend.

Spis Treści

Zamek w Rytrze - położenie i widoki

Głównym atutem ruin zamku w Rytrze jest jego wspaniała lokalizacja: na szczycie zalesionego wzgórza Zamczysko wznoszącego się ponad 120 m nad przepływającym u jego stóp Popradem. Dzięki temu zamek jest doskonale widoczny np. w czasie wędrówek zboczami sąsiedniego Pasma Radziejowej:

Rytro: ruiny zamku nad Popradem
Rytro: ruiny zamku nad Popradem

Natomiast z zamkowych murów roztaczają się przepiękne widoki na okolicę: Dolinę Popradu, Pasmo Radziejowej i Beskid Wyspowy:

Zamek w Rytrze: widok w górę Doliny Popradu
Zamek w Rytrze: widok w górę Doliny Popradu
Zamek w Rytrze: widok na północny zachód
Zamek w Rytrze: widok na północny zachód

Historia Zamku w Rytrze

Nikt dokładnie nie wie w jakich okolicznościach powstała pierwsza twierdza nad Popradem w Rytrze. Na pewno zamek istniał tu na początku XIV w. (wtedy pojawia się w dokumentach). Być może jego budowę rozpoczęli rycerze-rozbójnicy czyli tzw. raubritterzy, od których pochodzi nazwa miejscowości (niem. Ritter = rycerz). Najprawdopodobniej został zbudowany w celu umocnienia polsko-węgierskiej granicy w XIII wieku, w późniejszych wiekach należał do starostów sądeckich i pełnił rolę strażnicy celnej.

Zamek w Rytrze - rekonstrukcja wg Szczęsnego Morawskiego
Zamek w Rytrze - rekonstrukcja wg Szczęsnego Morawskiego

Słynne postacie historyczne na Zamku w Rytrze

Jednym z historycznych właścicieli Rytra i zamku był rycerz Piotr Ryterski herbu Topór, który walczył m.in. pod Grunwaldem. Na zamku gościli często polscy królowie, głównie w czasie podróży na Węgry, m.in. Władysław Łokietek, Kazimierz Wielki, królowa Jadwiga z królem Władysławem Jagiełłą oraz Kazimierz Jagiellończyk.

Zniszczenie Zamku w Rytrze

Zamek popadł w ruinę już na początku XVI w., a całkowicie zniszczony został w czasie najazdu szwedzkiego w połowie XVII w. Do dziś zachowała się wieża, mury obronne i fundamenty dwudzielnego domu mieszkalnego w zachodniej części twierdzy.

Ruiny zamku w Rytrze
Ruiny zamku w Rytrze

Zamek w Rytrze - legendy i opowieści

Jeszcze ciekawsze niż fakty są legendy związane z tym niezwykłym miejscem! Znajdziecie wśród nich opowieści i o skarbach i o zamkowych duchach.

Rytro: zamek i skarb

Czy wiecie, że podobno ruiny zamku w Rytrze kryją tajemnicze skarby? Ta legenda wiąże się ze wspomnianym przez Jana Długosza gospodarzem zamku: kasztelanem sądeckim Piotrem Wydżgą. Podobno wierzył on w istnienie żył złota w skałach na, których stoi zamek. Zmuszał okoliczną ludność do niewolniczej pracy przy wydobywaniu grudek złota i ukrywał je w podziemiach twierdzy. Na koniec chciwy kasztelan rozkazał zabić pracujących dla niego poszukiwaczy złota, aby nie wyjawili, gdzie kryją się złoża i skarby.

Późniejsi gospodarze podobno usilnie poszukiwali ukrytych skarbów, przez co przyczynili się do zniszczenia samego zamku.

Rytro: zamkowa wieża
Rytro: zamkowa wieża

Legenda o Bojomirze

Bojomir to jeden z dawnych gospodarzy zamku w Rytrze. Mieszkał tu z żoną, synem i oswojonym niedźwiedziem Bartkiem. Kiedy Bojomir wyjechał walczyć z krzyżakami ich wysłannicy napadli na zamek, zabili żonę i uprowadzili syna. Rozgoryczony Bojomir mścił się na wrogach, łapał krzyżackich jeńców i przetrzymywał ich w koszmarnych warunkach w lochach zamku.

W Boże Narodzenie miejscowy ksiądz uprosił bezwzględnego Bojomira, aby zlitował się i pozwolił jednemu z konających jeńców umrzeć w komnacie zamiast w ciemnym lochu. Jakież było zdziwienie Bojomira, kiedy niedźwiedź Bartek zaczął się łasić do krzyżackiego rycerza. Na szyi jeńca gospodarz dostrzegł łańcuszek swojego zaginionego syna... 

Ruiny zamku w Rytrze
Ruiny zamku w Rytrze

Duchy na zamku w Rytrze

Czy ruiny zamku w Rytrze są nawiedzone? Oczywiście! Jak każdy porządny zamek i twierdza w Rytrze ma swojego ducha. O widmie straszącym w ruinach pisała m.in. Maria Kownacka w opowieści "Rogaś z Doliny Roztoki". Co ciekawe wspominała o pojawiającej się na zamku zjawie rycerza... i kozła "rogalca" - wysłannika piekieł,

Czy to duch pilnującego swoich skarbów kasztelana Piotra Wydżgi, ukochanego syna Bojomira, a może duchy poszukiwaczy złota lub zmarłych w lochach krzyżackich jeńców? Jeśli macie ochotę sprawdźcie sami!

Rytro - Pasmo Radziejowej widziane z murów zamkowych
Rytro - Pasmo Radziejowej widziane z murów zamkowych

Ruiny Zamku w Rytrze - zwiedzanie i informacje praktyczne

  • wstęp na zamek jet bezpłatny 
  • otwarte codziennie od świtu do zmierzchu
  • wjazd wózkiem na teren zamku jest możliwy (bez wejścia na mury i wieżę)
  • wejście na mury po metalowych, kratownicowych stopniach, wejście na wieżę póki co zamknięte (lipiec 2023 r.)
  • toaleta toi-toi przy parkingu
  • na terenie ruin i w jego najbliższym otoczeniu brak punktów gastronomicznych
  • ruiny można zwiedzać z psem

Jak dojechać i dojść do zamku w Rytrze?

Do zamku możemy dojechać samochodem (parking niewielki, bezpłatny), lub dojść wygodną, chociaż stromą leśną drogą:

Z Rytra do ruin zamku

łatwa
directions_walk child_friendly

Z Rytra do ruin zamku

max 452 m min 340 m
straighten 2.0km
timer 48min
north_east 123m
south_east 31m
Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie Beskid Sądecki


Wczytuję komentarze ...
cancel