Skiełek - szlak na wieżę widokową

w pobliżu: Nowy Sącz
łatwa - trasa dostpna dla każdego, bez trudności terenowych
straighten  Długość 2.1km
timer Czas 1h 16min
north_east Wzniesienia 302m
south_east Zejścia 4m
Profil wysokości:
max 738 m min 438 m
terrain  Nachylenia terenu
beach_access  Trasa w cieniu
restaurant  Restauracja lub bar w pobliżu
directions_car  Trasa opisana i dostosowana dla osób z samochodem
directions_bus  Możliwy dojazd busem lub autobusem

Skiełek to niewielki zalesiony szczyt (749 m n.p.m.) we wschodniej części Beskidu Wyspowego, między Limanową i Nowym Sączem. Jego główną atrakcją jest nowa wieża widokowa, z której roztaczają się przepiękne panoramy na sąsiednie górskie pasma Beskidu Wyspowego i Sądeckiego. Na horyzoncie zobaczymy nawet Tatry!

Wieża widokowa na Skiełku, fot. Urząd Gminy Łukowica
Wieża widokowa na Skiełku, fot. Urząd Gminy Łukowica

Wieża widokowa, Skiełek 749 m n.p.m.

Wieża widokowa na niewysokim zalesionym grzbiecie ciągnącym się od miejscowości Młyńczyska na zachodzie po Łukowicę na wschodzie została otwarta wiosną 2023 r. Wysokość wieży to 28 metrów, a taras widokowy znajduje się na poziomie 23 m. Dzięki niej turyści mają okazję wznieść się ponad poziom lasu i podziwiać piękne górskie panoramy!

Widok z wieży widokowej na Skiełku, fot. Urząd Gminy Łukowica
Widok z wieży widokowej na Skiełku, fot. Urząd Gminy Łukowica

Widoki z wieży na Skiełku

Co zobaczymy z wieży na Skiełku? To co najbliżej, czyli Beskid Wyspowy na zachodzie i północy oraz Beskid Sądecki na  południowym wschodzie, od południa: Gorce i Pieniny, a dalej, na horyzoncie łańcuch Tatr. Na pewno bez trudu dostrzeżemy wieże widokowe na sąsiednich szczytach: na Modyni i Jaworzu (Kretówce), a także na szczycie ciut dalszej królowej Beskidu Wyspowego: Mogielicy i najwyższej w Beskidzie Sądeckim Radziejowej.

Dokładne opisy panoram są jeszcze przygotowywane i wkrótce pojawią się na tablicach na tarasie widokowym. 

Widok z wieży widokowej na Skiełku na południowy zachód, fot. Urząd Gminy Łukowica
Widok z wieży widokowej na Skiełku na południowy zachód, fot. Urząd Gminy Łukowica

Jak dojść na wieżę widokową na Skiełku?

Najkrótsza i najłatwiejsza droga prowadzi z niewielkiego parkingu w miejscowości Łukowica tuż przy granicy lasu - stąd dojdziemy do celu wygodną leśną drogą w ok. 20 minut (do pokonania niecały 1 km odległości, ok. 130 m różnicy wysokości)

Z centrum miejscowości Łukowica, do którego dojeżdżają busy/autobusy, i gdzie znajdują się większe parkingi oraz zaplecze gastronomiczne droga dojścia będzie trochę dłuższa, zajmie nam ok. 1 godz. w jedną stronę, z czego ponad połowa będzie wiodła wiejską, asfaltową drogą (ok. 2 km, 300 m różnicy wysokości).

Droga na Skiełek z Młyńczysk to natomiast propozycja dla tych, którzy nie tyle chcą "zaliczyć wieżę", ale również połączyć wycieczkę z dłuższym górskim spacerem. Z przysiółka Młyńczyska Kopiec wchodzimy na Skiełek również zielonym szlakiem, ale od zachodu, przez długi grzbiet, kilka osiedli (Jastrzębie Górne, Skiełek) oraz wiele widokowych polanek. Taka trasa to 1:20 godz. w jedną stronę (ok. 4 km, 200 m przewyższenia).

Skiełek - zachód słońca na wieży widokowej, fot. Urząd Gminy Łukowica
Skiełek - zachód słońca na wieży widokowej, fot. Urząd Gminy Łukowica

Skiełek i wieża widokowa - informacje praktyczne

  • wstęp na wieżę widokową jest bezpłatny
  • niewielki parking znajduje się 300 m przed wejściem do lasu, większe parkingi (polecane w weekendy i święta) znajdują się w centrum miejscowości przy zabytkowym drewnianym kościółku, Parku Podworskim i przy OSP.
  • w Łukowicy znajduje się kilka punktów gastronomicznych: od poniedziałku do piątku stołówka gminna, pizzeria koło kościoła, sezonowo lody, a w wakacyjne weekendy także food truck w parku.
  • u podnóża wieży kilka stołów i ławek na piknik
  • do Łukowicy i Młyńczysk dojedziemy samochodem, ale także busami i autobusami z Limanowej i Nowego Sącza.

PS. Tę trasę wybraliśmy do naszego rankingu "TOP 15: najłatwiejsze górskie szlaki na pierwsze wędrówki z dzieckiem". Poznajcie je wszystkie!

TOP 15: najłatwiejsze górskie szlaki na pierwsze wędrówki z dzieckiem

TOP 15: najłatwiejsze górskie szlaki na pierwsze wędrówki z dzieckiem

Kiedy nasz bobas wyrasta z nosidła i chce wędrować o własnych siłach trzeba dostosować wybór szlaku do jego możliwości. Satysfakcja z pierwszego zdobytego szczytu będzie bezcenna i pozostanie na długo w pamięci dziecka... i rodziców! ...

A jeśli interesują Was widokowe trasy w Beskidzie Wyspowym zajrzyjcie tu:

Beskid Wyspowy: 3 najpiękniejsze widokowe szlaki

Beskid Wyspowy: 3 najpiękniejsze widokowe szlaki

Beskid Wyspowy to pasmo Beskidów położone na południowy wschód od Krakowa: między dolinami Raby i Dunajca, Mszaną Dolną a Limanową. Wzgórza są w większości zalesione, a jednak i tu znajdziemy mnóstwo widokowych miejsc, a nawet widokowe szlaki! ...

Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie Beskid Wyspowy


Wczytuję komentarze ...
cancel