Beskid Wyspowy: 3 najpiękniejsze widokowe szlaki

Beskid Wyspowy to pasmo Beskidów położone na południowy wschód od Krakowa: między Myślenicami, Mszaną Dolną a Limanową. Charakteryzujące się przede wszystkim tym, że osobne wzgórza nie tworzą wyraźnych, dłuższych grzbietów, a raczej przypominają samotne wyspy. Zbocza i szczyty Beskidu Wyspowego w większości są zalesione, co jest dużym plusem w upalny dzień, ale nie kiedy chcemy podziwiać górskie panoramy...

Spis Treści
 • 3 widokowe szlaki w Beskidzie Wyspowym
 • Polana Pod Jaworzynką - widok na Beskid Wyspowy i Mogielicę (szczyt po lewej stronie)
  Polana Pod Jaworzynką - widok na Beskid Wyspowy i Mogielicę (szczyt po lewej stronie)

  Wieże widokowe w Beskidzie Wyspowym

  Aby uatrakcyjnić wędrówki po Beskidzie Wyspowym na Jaworzu, Górze Chełm i Modyni zbudowano wieże widokowe (wieża na Mogielicy wciąż czeka na remont). Jednak co innego podziwiać widok z wieży, a co innego wędrować przez rozległe polany i obserwować zmieniające się panoramy.

  Góra Chełm - wieża widokowa
  Góra Chełm - wieża widokowa

  Beskid Wyspowy - najpiękniejsze polany widokowe

  Na szczęście prawie każdy szczyt Beskidu Wyspowego ma swoją polanę: miejsce, w którym możemy się zatrzymać i nacieszyć widokiem sąsiednich pasm i szczytów. Najpiękniejsza z nich jest bezkonkurencyjna Polana Stumorgowa pod Mogielicą. Swój urok ma zaciszna Polana Skalne na Kutrzycy, Polana Surówki w drodze na Luboń Wielki czy Polana Michurowa na Ćwilinie. Swoje niewielkie polanki widokowe mają też inne szczyty: Ciecień, Łopień, czy Kamionna.

  Polana Stumorgowa pod Mogielicy - widoki
  Polana Stumorgowa pod Mogielicy - widoki

  3 widokowe szlaki w Beskidzie Wyspowym

  Widokowe szlaki, czyli takie, kiedy nie tylko dochodzimy do wieży, czy pięknej polany, ale także mamy okazję podziwiać widoki na bliższą i dalszą okolicę w trakcie wędrówki.

  Takie atrakcje zazwyczaj mają magiczną moc: dodają sił po nużących leśnych podejściach!

  Na Mogielicę przez Polanę Stumorgową

  Szlak z Półrzeczek przez Krzysztonów nie należy do najkrótszych dróg na Mogielicę, jednak to właśnie ta trasa przechodzi przez Polanę Stumorgową. Po zdobyciu szczytu zaglądnijmy jeszcze na niewielką polankę z krzyżem papieskim:

  Krzyż papieski na Mogielicy, widok na Tatry
  Krzyż papieski na Mogielicy, widok na Tatry

  Polana Skalne z Lubomierza

  Polana Skalne na Kutrzycy na pewno jest spokojniejsza od najpopularniejszej Stumorgowej pod Mogielicą, a widoki oferuje niesamowite! Dodatkowo, jeśli wybierzemy się tu żółtym szlakiem z Lubomierza, przez Przełęcz Przysłopek i Jasień po drodze miniemy jeszcze kilka mniejszych widokowych miejsc.

  Dodatkowym atutem tego szlaku jest stosunkowo niewielkie przewyższenie, brak stromych i trudnych miejsc - najmłodsi i mniej doświadczenie wędrowcy na pewno dadzą radę!

  Jasień - widok na Polanę Skalne, Kutrzycę i Mogielicę (szczyt z wieżą, po prawej)
  Jasień - widok na Polanę Skalne, Kutrzycę i Mogielicę (szczyt z wieżą, po prawej)

  Z Góry Chełm na Kudłacze

  Jeżeli wjedziemy na Górę Chełm kolejką z Myślenic do schroniska PTTK Kudłacze zostanie nam już bardzo łatwa, wygodna droga z niewielkimi różnicami wysokości. Po drodze możemy wejść na wieżę widokową, jednak co najważniejsze: bliższe i dalsze panoramy będą nam towarzyszyć przez większość wędrówki.

  Z góry Chełm do schroniska Kudłacze
  Z góry Chełm do schroniska Kudłacze
  Dodatkowo na końcu wędrówki czeka na nas odpoczynek w klimatycznym schronisku na Polanie Kudłacze:

  Schronisko PTTK Kudłacze
  Schronisko PTTK Kudłacze
  Ps. Jak już odpoczniecie w schronisku podejdźcie kilkaset metrów w dół czarnym szlakiem w kierunku Pcimia. Na parkingu czekają na Was Tatry!
  Schronisko PTTK Kudłacze - widok z parkingu
  Schronisko PTTK Kudłacze - widok z parkingu


  Autor:
  Data dodania:
  Data aktualizacji: 2022-06-10
  Wczytuję komentarze ...
  cancel