Leśny spacer grzbietem Grodzisko-Ciecień

Miejscowość: Szczyrzyc w pobliżu: Myślenice
max 613 m min 294 m
straighten 9.2km
timer 3h 36min
north_east 524m
south_east 489m
łatwa - trasa dostępna dla każdego, bez trudności terenowych
terrain  Nachylenia terenu
beach_access  Trasa w cieniu
directions_car  Trasa opisana i dostosowana dla osób z samochodem
directions_bus  Możliwy dojazd busem lub autobusem
Długość trasy: ok. 9 km
Czas przejścia: ok. 4 godz.
(z przystankami odpowiednio więcej)

Niepozorny, aczkolwiek dość długi zalesiony grzbiet w Beskidzie Wyspowym między szczytami Grodzisko i Cieiceń to doskonała propozycja np. na upalny, letni dzień kiedy szukamy cienia, spokoju i nie mamy ochoty się za bardzo męczyć…


Spacer zalesionym grzbietem między szczytami Grodzisko i Ciecień

Na grzbiet możemy podejść z kilku stron: od południa czerwonym szlakiem ze Skrzydlnej, również czerwonym lub zielonym Szczyrzyca, niebieskim z Przełęczy Wierzbanowskiej lub zielonym z Wiśniowej.Do wyboru mamy też szlaki w części północnej: dwa czarne: od Przełomu Stradomki lub Diabelskiego Kamienia oraz niebieski z Poznachowic Górnych. My znamy dwa: czarny od Przełomu Stradomki oraz żółty ze Szczyrzyca.

Szlak czarny z Przełomu Stradomki między Dąbiem a Pogorzanami:
Początek szlaku przy ledwo widocznej zatoczce (zmieszczą się tu ze dwa-trzy samochody). Niestety słabo oznakowany… Miejsce zauważyliśmy dopiero, kiedy przejeżdżaliśmy tędy drugi raz.


Początek czarnego szlaku przy Przełomie Stradomki

Szlak jest bardzo przyjemny, leśny, zacieniony. Wznosi się z różnym nachyleniem (są i dłuższe chwile odpoczynku od wspinaczki). Chwilami prowadzi kamienistym grzbietem, jednak niezbyt uciążliwym – zawsze możemy przejść bokiem. Po drodze mijamy tzw. Klasztorzysko – podobno ok. 1500 lat temu była tu osada… niestety, my nic szczególnego nie zauważyliśmy… Po około godzinie spokojnego spacerku dochodzimy do punktu widokowego pod szczytem Grodziska.


Czarny szlak między Przełomem Stradomki a Grodziskiem

Żółty szlak ze Szczyrzyca – tzw. Droga Klasztorna
Tej drogi nie polecamy. Przez ponad połowę trasy prowadzi asfaltową drogą wiejską, bez pobocza, przez otwarty teren – praktycznie bez cienia. Natomiast odcinek leśny to stromy i niekończący się kamienisty żleb, dodatkowo bardzo rozjeżdżony przez leśników… Na szczęście my akurat tędy schodziliśmy, wchodzenia nie polecamy.


Żółty szlak –Klasztorna Droga

Atrakcje na grzbiecie

Sam grzbiet to przede wszystkim las, wygodna droga na leśny spacer. Jedyny punkt widokowy znajduje się przy skrzyżowaniu niebieskiego i czarnego szlaku pod Grodziskiem.


Punkt widokowy pod Grodziskiem

Sam szczyt Grodziska też jest ciekawy. Niegdyś istniał tu średniowieczny gród i zamek zniszczony przez najazdy tatarskie. Dziś widać zasypane fosy i wały, a jakie tajemnice kryją możemy się tylko domyślać! Są tu też symboliczne mogiły partyzantów i tablice informacyjne o członkach AK z regionu.


Strome podejście pod szczyt Grodziska


Szczyt Grodziska

Między Cublą Górą, a Księżą Górą - XIX-wieczna kapliczka, przy niej niewielka polanka, ławeczki.


Kapliczka na szlaku

Jest też parę tablic edukacyjnych: np. o leśnych mieszkańcach i piętrach lasu.


Leśne tablice edukacyjne

Na Księżej Górze była kiedyś wieża widokowa, ale została rozebrana. Do Cietnia nie dotarliśmy… jeśli Wam się udało, opowiedzcie nam koniecznie czy warto!

Dodatkowe atrakcje w okolicy:

Wybierając się w te okolice warto odwiedzić średniowieczny klasztor cystersów w Szczyrzycu (niestety kiedy tam dotarliśmy było już zamknięte) oraz Diabelski Kamień i pustelnię św. Benedykta pobliskich Pogorzanch.

Tu bardzo chcieliśmy się zatrzymać, ale nie było jak – droga bez pobocza, ani zatoczki… Chyba najwygodniej byłoby zejść z grzbietu czarnym szlakiem i potem z powrotem wrócić tą samą drogą…

Jeśli uda Wam się odwiedzić te miejsca koniecznie napiszcie o niech w komentarzach!
Na mapie zaznaczyliśmy trasę naszej wersji spaceru po grzbiecie Grodzisko-Ciecień, czyli: Przełom Stradomki – czarne znaki – punkt widokowy - niebieskie znaki – Grodzisko – niebieskie znaki – Cubla Góra – Książa Góra – żółte znaki (Klasztorna droga) – Szczyrzyc
Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie: Beskidy


Wczytuję komentarze ...
cancel