Zbójeckie Okno - najciekawsza skała w Beskidzie Małym

Miejscowość: Kocierz Rychwałdzki

check_circle  Nachylenia terenu
check_circle  Głównie w cieniu

Zbójeckie Okno to jedna z większych i najciekawszych skał w Beskidzie Małym. Rozmiary, łatwa dostępność (tuż przy szlaku), a przede wszystkim niezwykłe "skalne okno" sprawiają, że to jeden z najbardziej znanych pomników przyrody regionu.

Spis Treści
Zbójeckie Okno - słynny ostaniec skalny w Beskidzie Małym w ogóle i w szczególe
Zbójeckie Okno - słynny ostaniec skalny w Beskidzie Małym w ogóle i w szczególe

Dlaczego skała Zbójeckie Okno jest wyjątkowa?

Po pierwsze ze względu na swoje rozmiary: wysokość skalnej baszty sięga 9 m, a długość ok. 20 m., po drugie: ze względu na charakterystyczne okno, zwane zbójeckim, zbójnickim lub diabelskim. Okno ma średnicę ok. 1 m!

Zbójeckie Okno w Beskidzie Małym
Zbójeckie Okno w Beskidzie Małym

Przyglądając się skałom budującym wychodnię (czyli tzw. piaskowcom istebniańskim) warto zwrócić uwagę na to, jak wyraźnie widać na nich ułożone naprzemiennie warstwy twardszych piaskowców i mniej odpornych na erozję zlepieńców. Tworzą one charakterystyczny beskidzki fliszowy "przekładaniec" skał osadowych różnych frakcji.

Zbójeckie Okno, Zakocierz w Beskidzie Małym
Zbójeckie Okno, Zakocierz w Beskidzie Małym

Jak dojść do Zbójeckiego Okna?

Skała ze skalnym oknem znajduje się na terenie osiedla Zakocierz, tuż pod głównym grzbietem, między szczytami Potrójnej i Łamanej Skały. Przy Zbójeckim Oknie przechodzi żółty szlak (Rzyki Praciaki > Łamana Skała > Potrójna > Targanice). Aby dojść tu z głównego, grzbietowego czerwonego szlaku należy skręcić za żółtymi znakami na Przełęczy Zakocierskiej (przy krzyżu - mogile). Skała znajduje się ok. 400 m poniżej tej przełęczy (5 min. od czerwonego szlaku).

Do skały zaprowadzi nas też szlak chatkowy, oznakowany żółtymi słoneczkami z przystanku PKS Kocierz Basie (parking leśny, 2 km, ok. 1 godz. w jedną stronę).

Do studenckiej Chatki pod Potrójną
Do studenckiej Chatki pod Potrójną

Zbójnickie Okno i Chatka pod Potrójną

Zresztą do samej studenckiej Chatki pod Potrójną też warto zajrzeć! To bardzo klimatyczne miejsce, otwarte racze jw sezonie, w weekendy lub po umówieniu się z właścicielem.

Studencka Chatka pod Portójną w pobliżu skały Zbójeckie Okno
Studencka Chatka pod Portójną w pobliżu skały Zbójeckie Okno

Legendy o zbójnikach w Beskidzie Małym

Skąd Zbójnickie Okno wzięło swoją nazwę nietrudno zgadnąć: zapewne od grasujących w okolicy band rozbójników! Aż dziwne, że o samej skale nie mam mowy w żadnej lokalnej legendzie. Może zatem czas na to, aby ją wymyślić? Tym bardziej, że sam region słynie ze zbójeckich tradycji i opowieści.

To tu w XV wieku zbójowała Katarzyna Skrzyńska "Włodkowa" z Zamku Barwałd (podobno należał do niej także zamek Wołek pod Bujakowskim Groniem w Kobiernicach), później głośno było też o harnasiu Rogaczu (pochowanym w okolicy Magurki Wilkowickiej, na szczycie swojego imienia). Beskid Mały to także ojczyzna najsłynniejszego beskidzkiego hetmana Józefa Baczyńskiego i całkiem współczesnej zbójczyni Maronki (Maranki), która sto lat temu miała swoją grotę ze skarbami w Wapienicy nad Inwałdem. Zbójeckie skarby kryje też ponoć Złota Góra nad Targanicami (stąd jej nazwa!), a pobliska Jawornica skrywa opowieść o okrutnym napadzie zbójeckim na bacę i juhasa (bacę ugotowano w żętycy, juhasa usmażono na rożnie).

Inne ciekawe jaskinie i skały w Beskidzie Małym

Beskid Mały słynie z ukrytych w lesie ciekawych formacji skalnych. Do najciekawszych (poza opisanym wyżej Zbójnickim Oknem) należą m.in.:

  • Grota Komonieckiego na południowych stokach Smrekowicy. 
  • Wychodnie skalne w Rezerwacie Madohora pod Łamaną Skałą
  • Wędrujące Kamienie, czyli "szlak skałek" między Smrekowicą a Przełęczą Beskidek  
  • Skamieniałe Miasto na Ścieszków Groniu i Czarne Działy pod Gibasówką w Pasemku Łysiny.
  • Kozie Skały na Żurawnicy
  • Warownia na Trakcie przy czarnym szlaku z Przełęczy Kocierskiej do Targanic Górnych
  • Diabelski Kamień pod Czuplem
  • Skała Czarownic nad Wilkowicami, gdzie pomieszkiwał rozbójnik Wojciech Bulok z dwiema towarzyszkami - zielarkami (a może właśnie czarownicami?)
Nasza ulubiona jaskinia na "szlaku skałek":  tzw. Wędrujące Kamienie niedaleko Przełęczy Beskidek i Portójnej (847 m n.p.m.)
Nasza ulubiona jaskinia na "szlaku skałek": tzw. Wędrujące Kamienie niedaleko Przełęczy Beskidek i Portójnej (847 m n.p.m.)
Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie Beskid Mały


Wczytuję komentarze ...
cancel