Z Krzeszowa lub Targoszowa na Leskowiec (pętla)

Miejscowość: Krzeszów, Targoszów w pobliżu: Wadowice
max 917 m min 466 m
straighten 11.6km
timer 4h 22min
north_east 589m
south_east 598m
średnia - trasa dla młodych wędrowników, możliwe strome podejścia
beach_access  Trasa w cieniu
restaurant  Restauracja lub bar w pobliżu
directions_car  Trasa opisana i dostosowana dla osób z samochodem
directions_bus  Możliwy dojazd busem lub autobusem
wc  Toaleta na trasie

Rodzinna wędrówka południowymi stokami Leskowca to niezbyt trudna pętla (szlaki czerwony i żółty). Proponujemy wejście czerwonym szlakiem (słońce będziemy mieć za plecami, szlak jest łatwy, podejście nie są strome, w większości wiedzie niemal równą ścieżką w cieniu przez las) oraz zejście żółtym szlakiem (jest bardziej stromy i o wiele bardziej nasłoneczniony, ale za to będziemy mieć piękny widok na Babią Górę!).

Oczywiście możliwy jest kierunek odwrotny, ale wtedy będziemy się wspinać po nasłonecznionych łąkach i betonie mając najpiękniejsze widoki za plecami, a potem wspinać się leśnymi żlebami prawie bez wytchnienia na rzadkich, bardziej płaskich fragmentach….

Żółty szlak - zejście z Leskowca
Żółty szlak - zejście z Leskowca

Czerwony szlak Krzeszów Centrum – Leskowiec i Groń Jana Pawła II

Trasę rozpoczynamy na przystanku PKS Krzeszów Centrum, lub na parkingu, np. przy siedzibie OSP. Czerwony szlak prowadzi nas najpierw na zachód, wzdłuż asfaltowej drogi (jest chodnik), by po ok. 10 min. skręcić w prawo.

Początek szlaku z Krzeszowa na Leskowiec
Początek szlaku z Krzeszowa na Leskowiec

Mijamy kilka zabudowań i wchodzimy na łąkę. Wkrótce trafiamy do lasu, a za jakiś czas dołączy do nas czerwona ścieżka edukacyjno-przyrodnicza z Targoszowa „szlak buków” Szlak oczywiście się wznosi, ale dość łagodnie. Oczywiście napotkamy kilka średnio stromych podejść, ale są one krótkie. Poza tym większość ścieżki wznosi się niemal niezauważalnie, a bywa, że nawet chwilowo opada.

Czerwonym szlakiem z Targoszowa na Leskowiec
Czerwonym szlakiem z Targoszowa na Leskowiec

Mniej więcej w połowie drogi trafiamy na polanę z widokami zarówno na Tarnawę Górną, jak i na Targoszów... i oczywiście na królującą Babią Górę. Warto zatrzymać się i nacieszyć widokami. Niewielkich polanek będzie jeszcze kilka, ale zasadniczo idziemy w leśnym cieniu.

Czerwony szlak Targoszów - Leskowiec. Polana na szlaku
Czerwony szlak Targoszów - Leskowiec. Polana na szlaku

Po drodze napotkamy jeszcze ujęcie źródlanej wody, tuż za nim malowniczą brzozową polanę: to oznacza, że do schroniska mamy już ok. 15 minut!

Brzozowa polanka na czerwonym szlaku Krzeszów - Leskowiec
Brzozowa polanka na czerwonym szlaku Krzeszów - Leskowiec

Schronisko PTTK Leskowiec i Groń Jana Pawła II

Czerwony szlak dochodzi do skrzyżowania z żółtym i czarnym na przełęczy Wł. Midowicza: to możemy skręcić do schroniska (5 min.) lub od razu podejść na szczyt – w lewo, ok. 10 min.

Schronisko PTTK Leskowiec, Groń Jana Pawła II
Schronisko PTTK Leskowiec, Groń Jana Pawła II

Leskowiec - szczyt i widoki

Ze szczytu Leskowca roztacza się szeroka panorama na południe i południowy wschód. Poza Babią Górą i Pilskiem zobaczymy też wiele innych beskidzkich szczytów, Gorce (w tym oczywiście Turbacz), a przy dobrej widoczności nawet Tatry. Orientację ułatwia tablica z opisanymi szczytami.

Babia Góra z Leskowca
Babia Góra z Leskowca
Leskowiec, 922 m n.p.m.
Leskowiec, 922 m n.p.m.

Więcej o Leskowcu, schronisku, atrakcjach, ciekawostkach i innych drogach na szczyt:

Leskowiec - wszystkie szlaki i atrakcje

Leskowiec - wszystkie szlaki i atrakcje

Leskowiec to jeden z najpopularniejszych szczytów w Beskidzie Małym. Na szczycie (992 m n.p.m.) czekają na nas piękne widoki, a tuż poniżej: przyjazne schronisko PTTK. ...

Z Leskowca żółtym szlakiem do Targoszowa

Ze szczytu Leskowca proponujemy zejść do Targoszowa (a z Targoszowa do Krzeszowa) żółtym szlakiem: po pierwsze będzie ciekawiej (choć ciut dłużej), po drugie: przez większość drogi towarzyszy nam widok na Babią Górę, którą mamy cały czas przed sobą.

Początkowo idziemy szeroką, równą drogą, potem skręcamy już na bardziej leśne ścieżki. Skrzyżowań jest sporo, jednak są bardzo dobrze oznakowane. Trasa prowadzi cały czas w dół, miejscami stromo, miejscami kamienistymi żlebami (na szczęście niezbyt długimi).

Żółty szlak Leskowiec - Targoszów. Widok na Babią Górę
Żółty szlak Leskowiec - Targoszów. Widok na Babią Górę

Około połowy trasy trafiamy do osiedla Podbucznik, od tego momentu idziemy drogą z betonowych płyt, chwilowo zejdziemy na łąkę, a potem znów na asfalt.

W ten sposób trafimy do potoku Targoszówka, skrzyżowania szlaków i drogi w Taroszowie-Wieczorki. Jest tu też przystanek PKS.

Potok Targoszówka
Potok Targoszówka

Jeżeli chcemy wrócić do punktu wyjścia, czyli Krzeszowa (to ok. 30-45 min. spacer) przechodzimy przez potoczek i idziemy nadal żółtymi znakami (wraz z zielonymi). 

Szlaki na drodze Targoszów - Krzeszów
Szlaki na drodze Targoszów - Krzeszów

Droga chwilowo wznosi się wzdłuż strumienia, ale kiedy dotrze do kapliczki na Groniku schodzi malowniczą łąką do Krzeszowa Górnego (PKS Krzeszów Dąb). Stąd chodnikiem dochodzimy w 15 min. do PKS Krzeszów Centrum/ parkingu przy OSP.

Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie Beskid Mały


Wczytuję komentarze ...
cancel