Z Krzeszowa lub Targoszowa na Leskowiec (pętla)
Miejscowość: Krzeszów, Targoszów w pobliżu: Wadowicerestaurant Restauracja lub bar w pobliżu
directions_car Trasa opisana i dostosowana dla osób z samochodem
directions_bus Możliwy dojazd busem lub autobusem
wc Toaleta na trasie
Rodzinna wędrówka południowymi stokami Leskowca to niezbyt trudna pętla (szlaki czerwony i żółty). Proponujemy wejście czerwonym szlakiem (słońce będziemy mieć za plecami, szlak jest łatwy, podejście nie są strome, w większości wiedzie niemal równą ścieżką w cieniu przez las) oraz zejście żółtym szlakiem (jest bardziej stromy i o wiele bardziej nasłoneczniony, ale za to będziemy mieć piękny widok na Babią Górę!).
Oczywiście możliwy jest kierunek odwrotny, ale wtedy będziemy się wspinać po nasłonecznionych łąkach i betonie mając najpiękniejsze widoki za plecami, a potem wspinać się leśnymi żlebami prawie bez wytchnienia na rzadkich, bardziej płaskich fragmentach….
Czerwony szlak Krzeszów Centrum – Leskowiec i Groń Jana Pawła II
Trasę rozpoczynamy na przystanku PKS Krzeszów Centrum, lub na parkingu, np. przy siedzibie OSP. Czerwony szlak prowadzi nas najpierw na zachód, wzdłuż asfaltowej drogi (jest chodnik), by po ok. 10 min. skręcić w prawo.
Mijamy kilka zabudowań i wchodzimy na łąkę. Wkrótce trafiamy do lasu, a za jakiś czas dołączy do nas czerwona ścieżka edukacyjno-przyrodnicza z Targoszowa „szlak buków” Szlak oczywiście się wznosi, ale dość łagodnie. Oczywiście napotkamy kilka średnio stromych podejść, ale są one krótkie. Poza tym większość ścieżki wznosi się niemal niezauważalnie, a bywa, że nawet chwilowo opada.
Mniej więcej w połowie drogi trafiamy na polanę z widokami zarówno na Tarnawę Górną, jak i na Targoszów... i oczywiście na królującą Babią Górę. Warto zatrzymać się i nacieszyć widokami. Niewielkich polanek będzie jeszcze kilka, ale zasadniczo idziemy w leśnym cieniu.
Po drodze napotkamy jeszcze ujęcie źródlanej wody, tuż za nim malowniczą brzozową polanę: to oznacza, że do schroniska mamy już ok. 15 minut!
Schronisko PTTK Leskowiec i Groń Jana Pawła II
Czerwony szlak dochodzi do skrzyżowania z żółtym i czarnym na przełęczy Wł. Miodowicza: to możemy skręcić do schroniska (5 min.) lub od razu podejść na szczyt – w lewo, ok. 10 min.
Leskowiec - szczyt i widoki
Ze szczytu Leskowca roztacza się szeroka panorama na południe i południowy wschód. Poza Babią Górą i Pilskiem zobaczymy też wiele innych beskidzkich szczytów, Gorce (w tym oczywiście Turbacz), a przy dobrej widoczności nawet Tatry. Orientację ułatwia tablica z opisanymi szczytami.
Więcej o Leskowcu, schronisku, atrakcjach, ciekawostkach i innych drogach na szczyt:
Leskowiec - wszystkie szlaki i atrakcje
Leskowiec to jeden z najpopularniejszych szczytów w Beskidzie Małym. Na szczycie (992 m n.p.m.) czekają na nas piękne widoki, a tuż poniżej: przyjazne schronisko PTTK. ...
Z Leskowca żółtym szlakiem do Targoszowa
Ze szczytu Leskowca proponujemy zejść do Targoszowa (a z Targoszowa do Krzeszowa) żółtym szlakiem: po pierwsze będzie ciekawiej (choć ciut dłużej), po drugie: przez większość drogi towarzyszy nam widok na Babią Górę, którą mamy cały czas przed sobą.
Początkowo idziemy szeroką, równą drogą, potem skręcamy już na bardziej leśne ścieżki. Skrzyżowań jest sporo, jednak są bardzo dobrze oznakowane. Trasa prowadzi cały czas w dół, miejscami stromo, miejscami kamienistymi żlebami (na szczęście niezbyt długimi).
Około połowy trasy trafiamy do osiedla Podbucznik, od tego momentu idziemy drogą z betonowych płyt, chwilowo zejdziemy na łąkę, a potem znów na asfalt.
W ten sposób trafimy do potoku Targoszówka, skrzyżowania szlaków i drogi w Taroszowie-Wieczorki. Jest tu też przystanek PKS.
Jeżeli chcemy wrócić do punktu wyjścia, czyli Krzeszowa (to ok. 30-45 min. spacer) przechodzimy przez potoczek i idziemy nadal żółtymi znakami (wraz z zielonymi).
Droga chwilowo wznosi się wzdłuż strumienia, ale kiedy dotrze do kapliczki na Groniku schodzi malowniczą łąką do Krzeszowa Górnego (PKS Krzeszów Dąb). Stąd chodnikiem dochodzimy w 15 min. do PKS Krzeszów Centrum/ parkingu przy OSP.
Data dodania: 2018-04-13
Wiecej w regionie: Beskidy
o łącznej długości 711 km
