TOP 5 Beskid Mały: najpiękniejsze widokowe szlaki

Beskid Mały to łatwo dostępne pasmo górskie na granicy woj. śląskiego i małopolskiego (między Bielsko-Białą a Andrychowem i Wadowicami), w którym znajdziecie wiele tras na ciekawe i nietrudne górskie wycieczki z dziećmi. Zalesione wzgórza Beskidu Małego to kilometry zacienionych ścieżek idealnych na upalne lato, ale także liczne pełne słońca widokowe polany, czyli wymarzone miejsca na odpoczynek po wspinaczce i rodzinny piknik!

Góra Żar - łąki przy wschodniej stronie zbiornika. Widok na zachód (Czupel, Magurka Wilkowicka)

Piękne i widokowe trasy w Beskidzie Małym

Jeśli wybieracie się w góry przede wszystkim po to, żeby nacieszyć oczy pięknymi górskimi panoramami polecamy Wam te najpiękniejsze miejsca i szlaki w Beskidzie Małym:

  • dojdziecie do nich bez większego wysiłku
  • wszędzie czekają na Was górskie widoki i piknikowe łąki
  • ...oraz zaplecze gastronomiczne (schronisko, restauracja, chatka z przekąskami).
Magurka Wilkowicka - łąka i schronisko

1. Leskowiec i Groń Jana Pawła II

Leskowiec (992 m n.p.m.) i schronisko na Groniu Jana Pawła II (Jaworzynie) to najpopularniejsze cele wędrówek we wschodniej części pasma Beskidu Małego. Zarówno na szczyt Leskowca ze słoneczną łąką i widokiem na Babią Górę, jak i do znajdującego się ok. 15 min. od niego schroniska PTTK prowadzi wiele szlaków.

Polana na szczycie Leskowca - widoki

Najłatwiejsza trasa na Leskowiec to tzw. szlak białych serc z Rzyk (5 km i ok 2 godz., niecałe 500 m przewyższenia), ale możecie też dojść tu z Ponikwi, Targoszowa, Krzeszowa, Czartaka, Świnnej Poręby, Tarnawy Górnej, a nawet z Andrychowa i Inwałdu oraz z Wadowic:

Leskowiec - wszystkie szlaki i atrakcje

Leskowiec - wszystkie szlaki i atrakcje

Leskowiec to jeden z najpopularniejszych szczytów w Beskidzie Małym. Na szczycie (992 m n.p.m.) czekają na nas piękne widoki, a tuż poniżej: przyjazne schronisko PTTK. ...

2. Magurka Wilkowicka i Czupel

Jedno z najbardziej znanych miejsc w Beskidzie Małym to schronisko PTTK na Magurce Wilkowickiej. Prowadzi tu wiele dróg: trudniejszych i łatwiejszych (np. pieszy szlak z Przełęczy Przegibek). 

Magurka Wilkowicka - schronisko, szlaki na szczyt

Magurka Wilkowicka - schronisko, szlaki na szczyt

Magurka Wilkowicka to szczyt w Beskidzie Małym, między Bielsko-Białą i Wilkowicami na zachodzie a Jeziorem Międzybrodzkim i Żywieckim na wschodzie. ...

Jeżeli (tak jak my) traficie na zamkniętą platformę widokową na Magurce to polecamy Wam podejść spod szczytu ciut niżej (czerwonym szlakiem w stronę Rogacza i Mikuszowic) do Chatki Turystycznej na Magurce i łąki z widokiem na masyw Skrzycznego:

Chatka Turystyczna na Magurce - widokowa łąka, w tle: Skrzyczne

Spod schroniska na Magurce Wilkowickiej możemy się wybrać na łatwy "grzbietowy" spacer i zdobyć najwyższy szczyt pasma Beskidu Małego, czyli Czupel (930 m n.p.m.). Sam szczyt jest wprawdzie zalesiony, za to po drodze otwiera się kilka ładnych "okienek", m.in. na Skrzyczne:

Magurka Wilkowicka - Czupel

łatwa
directions_walk

Magurka Wilkowicka - Czupel

max 931 m min 883 m
straighten 2.7km
timer 53min
north_east 86m
south_east 64m

3. Hrobacza Łąka / Chrobacza Łąka

Szczyt o dwóch nazwach, ale tym samym niepowtarzalnym uroku! Z zalesionego szczytu Hrobaczej Łąki (828 m n.p.m.) z niewielkim okienkiem widokowym na północ oraz wielkim metalowym krzyżem, warto zejść na łąkę ze schroniskiem. Tu czeka na nas piękna panorama na południe: na Jezioro Międzybrodzkie, okoliczne wzgórza Beskidu Małego (Góra Żar po lewej, Czupel po prawej) oraz górujące w oddali masywy Babiej Góry i Pilska.

Łąka przy schronisku i widok na Jezioro Międzybrodzkie

Najszybszy i najkrótszy szlak na Hrobaczą Łąkę prowadzi z Kóz: zielone znaki, niecałe 2 godz. (4 km, 430 m przewyższenia). Możemy też wybrać kilka innych szlaków: od południa z Międzybrodzia Bialskiego i z Żarnówki, lub od północy: z Bielsko-Białej Lipnika oraz żółty z Kóz (trochę dłuższy, ale łagodniejszy niż zielony).

4. Czarny Groń i łąki pod Potrójną

To propozycja trochę na uboczu i poza głównymi szlakami, za to będzie tu bardziej zacisznie i spokojniej niż przy dużych i popularnych schroniskach PTTK na Leskowcu, Magurce Wilkowickiej i Hrobaczej Łące. W Beskidzie Małym mamy dwa szczyty o nazwie Potrójna: pierwsza Potrójna (847 m n.p.m.) znajduje się pomiędzy Łamaną Skałą a Leskowcem, w zasadzie jest zalesiona i mało widokowa. Za to na trochę dalej na zachód znajduje się Czarny Groń (również zwany Potrójną), a na nim osiedle Potrójna oraz przepiękne widokowe łąki.

Widok z Czarnego Gronia (łąki na Osiedlu Potrójna) - po prawej Babia Góra, w oddali Tatry

Odpocząć i posilić się przed dalszą drogą możecie w niewielkiej Chatce na Potrójnej (na Czarnym Groniu). Druga, studencka Chatka pod Potrójną znajduje się ok. 30 min. stąd (2 km) przy żółtym szlaku między Przełęczą Zakocierską i Przełeczą na Przykrej.

Najkrótsza droga na widokowe łąki osiedla Potrójna prowadzi z Przełęczy Kocierskiej: to niecałe 4 km czerwonym szlakiem, ok. 1:15 godz. i zaledwie 200 m przewyższeń. Dojdziemy tu też np. czarnym lub żółtym szlakiem z Rzyk (czarny to 4 km, ok 1:45 godz. i 420 m przewyższenia, a żółtym przez Łamaną Skałę 6,5 km, 2,5 godz.). Oba szlaki możemy połączyć w pętlę:

Z Rzyk na Łamaną Skałę i Potrójną

średnia
directions_walk

Z Rzyk na Łamaną Skałę i Potrójną

max 909 m min 473 m
straighten 12.1km
timer 4h 40min
north_east 661m
south_east 661m

5. Góra Żar i atrakcje na szczycie

Dla wielu "numer jeden", u nas jednak "załapała się" dopiero na ostatnie miejsce. Dlaczego? Tak: jest tu pięknie, a szczyt ze zbiornikiem wodnym otoczony jest rozległymi łąkami z widokami na południe, zachód i północ. Dodatkowo czeka tu na nas sporo atrakcji: całoroczny tor saneczkowy i duże zaplecze gastronomiczne, do tego możliwość podziwiania szybowców oraz wyczynów paralotniarzy i rowerzystów.

Góra Żar - całoroczny tor saneczkowy

Niestety łatwa dostępność (kolejka i droga asfaltowa) powoduje, że w sezonie i weekendy jest tu bardzo tłoczno i głośno, niczym na miejskim deptaku... Trochę więcej spokoju i przestrzeni można znaleźć po wschodniej stronie zbiornika, lub wybierając się tu poza sezonem i poza weekendami.

Góra Żar - kolejką, samochodem, wózkiem lub rowerem

łatwa
directions_walk child_friendly directions_bike

Góra Żar - kolejką, samochodem, wózkiem lub rowerem

max 759 m min 455 m
straighten 1.8km
timer 1h 13min
north_east 312m
south_east 9m

Beskid Mały - mapa szlaków i atrakcji

Zachęcamy Was do odkrywania urokliwych zakątków Beskidu Małego! Bardzo chętnie dodamy odwiedzone przez Was trasy i miejsca do naszej listy. Szlaki, które tu opisaliśmy oraz lokalizację zdjęć znajdziecie na mapie w nagłówku tego artykułu. Inne trasy i miejsca z regionu w poszczególnych zakładkach.

Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel