Żółty szlak z Czartaka na Groń JPII i Leskowiec

Miejscowość: Czartak w pobliżu: Wadowice
max 917 m min 275 m
straighten 9.6km
timer 4h 19min
north_east 770m
south_east 131m
średnia - trasa dla młodych wędrowników, możliwe strome podejścia
terrain  Nachylenia terenu
beach_access  Trasa w cieniu
restaurant  Restauracja lub bar w pobliżu
directions_car  Trasa opisana i dostosowana dla osób z samochodem
wc  Toaleta na trasie

Żółty szlak na Leskowiec to dosyć łatwa trasa, w większości bardzo lekko wznosi się w górę, ale z uwagi na swoją długość to może być nużąca. Ścieżka leśna, a więc w większości w cieniu. 

Kapliczki na żółtym szlaku na Leskowiec

Atrakcje na trasie to kilka kapliczek i tablic edukacyjnych oraz skałki na szczycie Kamienia.Mimo, że po drodze „zaliczamy” aż trzy szczyty: Kamień, Żar i Królewiznę po drodze nie czkają na nas żadne widoki….

Początek żółtego szlaku na Leskowiec z Czartaka

Wędrówkę zaczynamy na skrzyżowaniu przy restauracji Czartak. Znajduje się tu duży parking, w restauracji można pożywić się przed wyruszeniem na szlak, lub po powrocie.

Początkowo żółty szlak wiedzie wiejską, asfaltową drogą – bez chodnika, jednak natężenie ruchu jest znikome. Po ok. 15 min wchodzimy na bitą drogę, dochodzimy do bacówki i wchodzimy w las. Ścieżki są szerokie, bite lub kamieniste. Po drodze napotkamy na kilka bardziej stromych podejść, ale są one niedługie i wkrótce przechodzą w równą drogę.

Żółty szlak na Leskowiec z Czartaka

Szlak jest dobrze oznakowany, jednak trzeba zwracać uwagę na strzałki, ponieważ po drodze jest wiele skrzyżowań i rozwidleń z innymi leśnymi drogami. Po ok. 2 godzinach docieramy do pierwszego oznaczonego szczytu – Kamienia. Tuż przed szczytem czeka na nas ciekawa grupa skalna, może wspólnie wymyślicie legendę np. o zaklętych w skały turystach? Warto zaplanować tu sobie dłuższy odpoczynek – mamy do dyspozycji stół z ławkami, do poczytania tablicę edukacyjną.

Tuż zaraz „zaliczamy” szczyt Żar, dochodzimy na przełęcz pod Królewizną (tablica edukacyjna), potem na samą Królewiznę (Magurkę Ponikiewską, 817 m n.p.m.), stąd jeszcze 30 min. do schroniska Leskowiec na Groniu Jana Pawła II (dawna Jaworzyna). 

Schronisko PTTK na Leskowcu

Spod schroniska do samego szczytu Leskowca brakuje nam jeszcze zaledwie 15 min. i mniej niż 1 km (zaledwie 50 m różnicy wzniesień). To miły spacer przez bukowy las.

Droga ze schroniska na szczyt Leskowca

Leskowiec, 922 m n.p.m. - polana i widoki na szczycie

Na szczycie czekają na nas wreszcie "widoki": pasmo Policy, Babia Góra, Pilsko, a przy dobrej widoczności nawet Tatry!

Babia Góra z Leskowca

Leskowiec, Schronisko PTTK i Groń JPII - ciekawostki i atrakcje

Więcej o szczycie, schronisku oraz innych szlakach na Leskowiec znajdziecie tu:

Leskowiec - wszystkie szlaki i atrakcje

Leskowiec - wszystkie szlaki i atrakcje

Leskowiec to jeden z najpopularniejszych szczytów w Beskidzie Małym. Na szczycie (992 m n.p.m.) czekają na nas piękne widoki, a tuż poniżej: przyjazne schronisko PTTK. ...

PS. Do Czartaka możemy wrócić tą samą drogą lub dla odmiany zejść za niebieskimi znakami do Ponikwi i busem lub pieszo trafić do punktu wejścia na szlak (5 km).

.

Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie Beskid Mały


Wczytuję komentarze ...
cancel