Niebieski szlak z Ponikwi na Groń JP II i Leskowiec

Miejscowość: Ponikiew w pobliżu: Wadowice
max 917 m min 368 m
straighten 6.1km
timer 3h 6min
north_east 631m
south_east 82m
średnia - trasa dla młodych wędrowników, możliwe strome podejścia
terrain  Nachylenia terenu
beach_access  Trasa w cieniu
restaurant  Restauracja lub bar w pobliżu
directions_car  Trasa opisana i dostosowana dla osób z samochodem
wc  Toaleta na trasie

Trasa niedługa, za to dosyć stoma. W większości wiedzie głębokimi, kamienistymi wąwozami – niektóre z nich da się ominąć bokiem, ale nie wszystkie. Atrakcje po drodze: potok Ponikiewka, a na nim… ukryty mostek. W lesie dużo kapliczek, widoki dopiero na szczycie.

Niebieski szlak Ponikiew - Leskowiec

Początek niebieskiego szlaku z Ponikwi na Leskowiec

Wędrówkę zaczynami przy ostatnim przystanku PKS w Ponikwi, jest tu też dość miejsca, żeby zostawić samochód. Początkowo idziemy wiejską drogą mijając ostatnie zabudowania. Wkrótce przechodzimy przez potok Ponikiewka – mimo, że w pewnym momencie może się wydawać, że przepływa on przez naszą drogę, tuż obok jest ukryty mały mostek!

Po wejściu do lasu czeka na nas wspinaczka stromymi wąwozami, na których dnie leżą luźne kamienie. Czasami uda się je ominąć bokiem idąc górą, ale nie zawsze…

Początek niebieskiego szlaku z Ponikwi na Leskowiec
Niebieski szlak na Leskowiec z Ponikwi

Trochę łatwiej będzie dopiero kiedy osiągniemy Przełęcz pod Gancarzem, chwilę pójdziemy grzbietem, jednak przy podejściu d oschroniska  znowu czeka nas stroma wspinaczka przez szeroką leśną przecinkę, a więc przy dobrej pogodzie – w pełnym słońcu… W nagrodę czekają na nas piękne widoki!

Podejście pod schronisko PTTK Leskowiec

To ostatnie strome podejście możemy jednak ominąć bokiem, tj. tuż przed nim skręcić w lewo za znakami z białym serduszkiem. 

Szlak białych serc

Ta ścieżka również doprowadzi nas do schroniska, za to nie tak wymagającą ścieżką. Po drodze będziemy mieć "okienko widokowe":

Widok ze ściezki "Białych Serc" na północ

Schronisko PTTK Leskowiec, Groń Jana Pawła II

Docieramy do schroniska PTTK Leskowiec na szczycie Groń Jana Pawła II (dawna Jaworzyna). Stąd do samego szczytu Leskowca brakuje nam jeszcze zaledwie 15 min. i mniej niż 1 km (50 m różnicy wzniesień).

Nasz ulubiony pomarańczowy spychacz, Schronisko PTTK Leskowiec
Ze schroniska PTTK na Leskowiec

Leskowiec - szczyt i widoki

Piękna panorama czeka na nas na szczcie Leskowca. Króluje oczywiście Babia Góra, po lewej pasmo Policy, a między nimi Tatry. Na Leskowcu znajdziemy zadaszoną wiatę, tablicę z podpisanymi szczytami i piękną rozległą polanę.

Polana na szczycie Leskowca
Polana na szczycie Leskowca - widoki

Więcej o schronisku, Leskowcu i drogach na szczyt znajdziecie tu:

Leskowiec - wszystkie szlaki i atrakcje

Leskowiec - wszystkie szlaki i atrakcje

Leskowiec to jeden z najpopularniejszych szczytów w Beskidzie Małym. Na szczycie (992 m n.p.m.) czekają na nas piękne widoki, a tuż poniżej: przyjazne schronisko PTTK. ...

Wrócić do Ponikwi możemy tą samą drogą, lub dla odmiany żółtym szlakiem do skrzyżowania Czartak (ok. 2:15 h). Stamtąd do punktu wyjścia czyli przystanku w Ponikwi mamy jeszcze ok. 5 km asfaltową drogą – można złapać bus lub autostop.

.

Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie: Beskidy


Wczytuję komentarze ...
cancel