Żółty szlak z Czartaka na Groń JPII i Leskowiec

Miejscowość: Czartak w pobliżu: Wadowice
max 917 m min 275 m
straighten 9.6km
timer 4h 19min
north_east 770m
south_east 131m
średnia - trasa dla młodych wędrowników, możliwe strome podejścia
terrain  Nachylenia terenu
beach_access  Trasa w cieniu
restaurant  Restauracja lub bar w pobliżu
directions_car  Trasa opisana i dostosowana dla osób z samochodem
wc  Toaleta na trasie

Żółty szlak na Leskowiec to dosyć łatwa trasa, w większości bardzo lekko wznosi się w górę, ale z uwagi na swoją długość to może być nużąca. Ścieżka leśna, a więc w większości w cieniu. 

Kapliczki na żółtym szlaku na Leskowiec
Kapliczki na żółtym szlaku na Leskowiec

Atrakcje na trasie to kilka kapliczek i tablic edukacyjnych oraz skałki na szczycie Kamienia.Mimo, że po drodze „zaliczamy” aż trzy szczyty: Kamień, Żar i Królewiznę po drodze nie czkają na nas żadne widoki….

Początek żółtego szlaku na Leskowiec z Czartaka

Wędrówkę zaczynamy na skrzyżowaniu przy restauracji Czartak. Znajduje się tu duży parking, w restauracji można pożywić się przed wyruszeniem na szlak, lub po powrocie.

Początkowo żółty szlak wiedzie wiejską, asfaltową drogą – bez chodnika, jednak natężenie ruchu jest znikome. Po ok. 15 min wchodzimy na bitą drogę, dochodzimy do bacówki i wchodzimy w las. Ścieżki są szerokie, bite lub kamieniste. Po drodze napotkamy na kilka bardziej stromych podejść, ale są one niedługie i wkrótce przechodzą w równą drogę.

Żółty szlak na Leskowiec z Czartaka
Żółty szlak na Leskowiec z Czartaka

Szlak jest dobrze oznakowany, jednak trzeba zwracać uwagę na strzałki, ponieważ po drodze jest wiele skrzyżowań i rozwidleń z innymi leśnymi drogami. Po ok. 2 godzinach docieramy do pierwszego oznaczonego szczytu – Kamienia. Tuż przed szczytem czeka na nas ciekawa grupa skalna, może wspólnie wymyślicie legendę np. o zaklętych w skały turystach? Warto zaplanować tu sobie dłuższy odpoczynek – mamy do dyspozycji stół z ławkami, do poczytania tablicę edukacyjną.

Tuż zaraz „zaliczamy” szczyt Żar, dochodzimy na przełęcz pod Królewizną (tablica edukacyjna), potem na samą Królewiznę (Magurkę Ponikiewską, 817 m n.p.m.), stąd jeszcze 30 min. do schroniska Leskowiec na Groniu Jana Pawła II (dawna Jaworzyna). 

Schronisko PTTK na Leskowcu
Schronisko PTTK na Leskowcu

Spod schroniska do samego szczytu Leskowca brakuje nam jeszcze zaledwie 15 min. i mniej niż 1 km (zaledwie 50 m różnicy wzniesień). To miły spacer przez bukowy las.

Droga ze schroniska na szczyt Leskowca
Droga ze schroniska na szczyt Leskowca

Leskowiec, 922 m n.p.m. - polana i widoki na szczycie

Na szczycie czekają na nas wreszcie "widoki": pasmo Policy, Babia Góra, Pilsko, a przy dobrej widoczności nawet Tatry!

Babia Góra z Leskowca
Babia Góra z Leskowca

Leskowiec, Schronisko PTTK i Groń JPII - ciekawostki i atrakcje

Więcej o szczycie, schronisku oraz innych szlakach na Leskowiec znajdziecie tu:

Leskowiec - wszystkie szlaki i atrakcje

Leskowiec - wszystkie szlaki i atrakcje

Leskowiec to jeden z najpopularniejszych szczytów w Beskidzie Małym. Na szczycie (992 m n.p.m.) czekają na nas piękne widoki, a tuż poniżej: przyjazne schronisko PTTK. ...

PS. Do Czartaka możemy wrócić tą samą drogą lub dla odmiany zejść za niebieskimi znakami do Ponikwi i busem lub pieszo trafić do punktu wejścia na szlak (5 km).

.

Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie Beskid Mały


Wczytuję komentarze ...
cancel