Szlak Białych Serc - na Leskowiec zimą

w pobliżu: Wadowice
średnia - trasa dla młodych wędrowników, możliwe strome podejścia
straighten  Długość 4.3km
timer Czas 2h 13min
north_east Wzniesienia 462m
south_east Zejścia 86m
Profil wysokości:
max 860 m min 484 m
terrain  Nachylenia terenu
beach_access  Trasa w cieniu
restaurant  Restauracja lub bar w pobliżu
directions_car  Trasa opisana i dostosowana dla osób z samochodem
wc  Toaleta na trasie

Najłatwiejsza i jedna z najpopularniejszych tras do schroniska PTTK Leskowiec to tzw. Szlak Białych Serc z Rzyk-Jagódki. Na tej trasie nie napotkamy większych trudności i chociaż oczywiście idziemy pod górę, to jednak dość szerokimi zakolami, bez długich stromych podejść.

Szlak Białych Serc na Leskowiec. Fot. M. Jantas
Szlak Białych Serc na Leskowiec. Fot. M. Jantas

Z Rzyk - Jagódki na Leskowiec

Rozpoczynając wędrówkę na Leskowiec w Rzykach - Jagódki mamy do wyboru trzy szlaki: najszybszy czarny omija schronisko, w niecałe 1,5 godziny zaprowadzi nas na przełęcz Władysława Miodowicza, skąd w ok. 15 minut dotrzemy do widokowej polany na szczycie. Niebieski szlak prowadzi nas dłużej asfaltem, przez osiedle Kopry, potem już przez las na Przełęcz pod Gancarzem, do schroniska (1,5 godz.) i na szczyt Leskowca (1 godz. 50 min.).

Na Leskowiec Szlakiem Białych Serc

Dla najmniej zaprawionych wędrowców, w tym rodzin z dziećmi polecamy wybrać Szlak Białych Serc. Najmłodszych ucieszy już sam sposób oznakowania trasy - jedyny taki w Polsce!

Początkowo będziemy łagodnie wspinać się wzdłuż potoku Wieprzówka:

Na Leskowiec zimą - początek szlaku. Fot. M. Jantas
Na Leskowiec zimą - początek szlaku. Fot. M. Jantas

Później szerokimi zakolami przecinającymi kilka razy czarny szlak dotrzemy na grzbiet, gdzie połączymy się ze szlakami z Inwałdu i Ponikwi.

Na Leskowiec w zimie. Fot. M. Jantas
Na Leskowiec w zimie. Fot. M. Jantas

Tuż przed schroniskiem odbijemy w lewo, by znowu spokojnym trawersem ominąć strome podejście.

Na Leskowiec zimą

Szlak Białych Serc polecamy Wam również w zimie. Mimo tego, że omija on najbardziej strome podejścia nie zapomnijcie o odpowiednim wyposażeniu, w tym o raczkach! Ubity śnieg bywa bardzo śliski, a nie wykluczone, że po drodze spotkacie też całkiem oblodzone odcinki!

Na Leskowiec zimą. Fot. M. Jantas
Na Leskowiec zimą. Fot. M. Jantas

Za to zimą można wziąć ze sobą też lekkie sanki i skorzystać z nich na płaskich odcinkach, czy na polanach (np. na szczycie). Uwaga! Nie zjeżdżamy na sankach po szlaku! Po pierwsze to może być zagrożeniem dla innych turystów, po drugie: ścieżka wyślizgana przez sanki będzie jeszcze bardziej niebezpieczna dla idących pieszo! O czym jeszcze warto pamiętać wybierając się w góry w zimie?

Schronisko i szczyt Leskowiec

Schronisko PTTK znajduje się na szczycie o nazwie Groń Jana Pawła II - można tu odpocząć, posilić się, zagrzać, skorzystać z toalety. W godzinach "obiadowych" bywa tu jednak tłoczno i trzeba liczyć się z długą kolejką do baru...

Między schroniskiem i szczytem Leskowca. Fot. M. Jantas
Między schroniskiem i szczytem Leskowca. Fot. M. Jantas

Ze schroniska na szczyt Leskowca prowadzi łatwa, szeroka ścieżka z niewielkim nachyleniem (ok. 15-20 minut w jedną stronę). Tu czeka na nas rozległa widokowa polana - przy dobrej pogodzie z panoramą z królową Beskidów, Babią Górą w roli głównej!

Więcej o Leskowcu i pozostałych szlakach na szczyt:

Leskowiec - wszystkie szlaki i atrakcje

Leskowiec - wszystkie szlaki i atrakcje

Leskowiec to jeden z najpopularniejszych szczytów w Beskidzie Małym. Na szczycie (992 m n.p.m.) czekają na nas piękne widoki, a tuż poniżej: przyjazne schronisko PTTK. ...

PS. Ta trasa została włączona do naszego artykułu "TOP 5 Beskid Mały - najpiękniejsze widokowe szlaki". Chcesz poznać pozostałe z nich?

TOP 5 Beskid Mały: najpiękniejsze widokowe szlaki

TOP 5 Beskid Mały: najpiękniejsze widokowe szlaki

Beskid Mały to łatwo dostępne pasmo górskie na granicy woj. śląskiego i małopolskiego, w którym znajdziecie wiele tras na ciekawe i widokowe rodzinne górskie wycieczki. ...

Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie Beskid Mały


Wczytuję komentarze ...
cancel