Szlak Białych Serc - na Leskowiec zimą

w pobliżu: Wadowice
średnia - trasa dla młodych wędrowników, możliwe strome podejścia
straighten  Długość 4.3km
timer Czas 2h 13min
north_east Wzniesienia 462m
south_east Zejścia 86m
Profil wysokości:
max 860 m min 484 m
terrain  Nachylenia terenu
beach_access  Trasa w cieniu
restaurant  Restauracja lub bar w pobliżu
directions_car  Trasa opisana i dostosowana dla osób z samochodem
wc  Toaleta na trasie

Najłatwiejsza i jedna z najpopularniejszych tras do schroniska PTTK Leskowiec to tzw. Szlak Białych Serc z Rzyk-Jagódki. Na tej trasie nie napotkamy większych trudności i chociaż oczywiście idziemy pod górę, to jednak dość szerokimi zakolami, bez długich stromych podejść.

Szlak Białych Serc na Leskowiec. Fot. M. Jantas

Z Rzyk - Jagódki na Leskowiec

Rozpoczynając wędrówkę na Leskowiec w Rzykach - Jagódki mamy do wyboru trzy szlaki: najszybszy czarny omija schronisko, w niecałe 1,5 godziny zaprowadzi nas na przełęcz Władysława Miodowicza, skąd w ok. 15 minut dotrzemy do widokowej polany na szczycie. Niebieski szlak prowadzi nas dłużej asfaltem, przez osiedle Kopry, potem już przez las na Przełęcz pod Gancarzem, do schroniska (1,5 godz.) i na szczyt Leskowca (1 godz. 50 min.).

Na Leskowiec Szlakiem Białych Serc

Dla najmniej zaprawionych wędrowców, w tym rodzin z dziećmi polecamy wybrać Szlak Białych Serc. Najmłodszych ucieszy już sam sposób oznakowania trasy - jedyny taki w Polsce!

Początkowo będziemy łagodnie wspinać się wzdłuż potoku Wieprzówka:

Na Leskowiec zimą - początek szlaku. Fot. M. Jantas

Później szerokimi zakolami przecinającymi kilka razy czarny szlak dotrzemy na grzbiet, gdzie połączymy się ze szlakami z Inwałdu i Ponikwi.

Na Leskowiec w zimie. Fot. M. Jantas

Tuż przed schroniskiem odbijemy w lewo, by znowu spokojnym trawersem ominąć strome podejście.

Na Leskowiec zimą

Szlak Białych Serc polecamy Wam również w zimie. Mimo tego, że omija on najbardziej strome podejścia nie zapomnijcie o odpowiednim wyposażeniu, w tym o raczkach! Ubity śnieg bywa bardzo śliski, a nie wykluczone, że po drodze spotkacie też całkiem oblodzone odcinki!

Na Leskowiec zimą. Fot. M. Jantas

Za to zimą można wziąć ze sobą też lekkie sanki i skorzystać z nich na płaskich odcinkach, czy na polanach (np. na szczycie). Uwaga! Nie zjeżdżamy na sankach po szlaku! Po pierwsze to może być zagrożeniem dla innych turystów, po drugie: ścieżka wyślizgana przez sanki będzie jeszcze bardziej niebezpieczna dla idących pieszo! O czym jeszcze warto pamiętać wybierając się w góry w zimie?

Schronisko i szczyt Leskowiec

Schronisko PTTK znajduje się na szczycie o nazwie Groń Jana Pawła II - można tu odpocząć, posilić się, zagrzać, skorzystać z toalety. W godzinach "obiadowych" bywa tu jednak tłoczno i trzeba liczyć się z długą kolejką do baru...

Między schroniskiem i szczytem Leskowca. Fot. M. Jantas

Ze schroniska na szczyt Leskowca prowadzi łatwa, szeroka ścieżka z niewielkim nachyleniem (ok. 15-20 minut w jedną stronę). Tu czeka na nas rozległa widokowa polana - przy dobrej pogodzie z panoramą z królową Beskidów, Babią Górą w roli głównej!

Więcej o Leskowcu i pozostałych szlakach na szczyt:

Leskowiec - wszystkie szlaki i atrakcje

Leskowiec - wszystkie szlaki i atrakcje

Leskowiec to jeden z najpopularniejszych szczytów w Beskidzie Małym. Na szczycie (992 m n.p.m.) czekają na nas piękne widoki, a tuż poniżej: przyjazne schronisko PTTK. ...

Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie: Beskidy-zachód


Wczytuję komentarze ...
cancel