Leskowiec zielonym szlakiem skałek z Targoszowa

w pobliżu: Sucha Beskidzka
max 917 m min 494 m
straighten 11.4km
timer 4h 24min
north_east 626m
south_east 626m
średnia - trasa dla młodych wędrowników, możliwe strome podejścia
terrain  Nachylenia terenu
beach_access  Trasa w cieniu

Widokowa polana na Leskowcu to jedno z naszych ulubionych miejsc w Beskidzie Małym, tym razem dotarliśmy tu tzw. "Szlakiem skałek", tj. zielonym szlakiem z Targoszowa przez Czarną Górę, szczyt Na Beskidzie i Potrójną. Skałek wprawdzie po drodze było wprawdzie niewiele, ale za to jedna wspaniała jama!

Początek zielonego szlaku w Targoszowie

Zielony szlak na Leskowiec z Targoszowa

Przy drodze w Targoszowie znajduje się niewielki parking (jeśli przyjedziemy za późno będzie trzeba poszukać miejsca w innych mniejszych zatoczkach). Początkowo szlak jest łaskawy: wędrujemy przez las, potem skrajem łąki, asfaltową drogą przechodzimy przez osadę Ćwiękałówka.

Zielony szlak na Leskowiec z Targoszowa

Stąd leśną ścieżką wspinamy się na grzbiet: początkowo dość stromo, ale po osiągnięciu nieoznakowanego szczytu Czarnej Góry będzie już dużo łatwiej.

Zielony szlak - odtąd już będzie łatwiej!

Mimo, że cały czas się wznosimy droga nie będzie już zbyt uciążliwa wkrótce trafiamy na skrzyżowanie z czerwonym szlakiem pod Smrekowicą.

Skrzyżowanie z czerwonym szlakiem i początek spaceru grzbietem

Spacer grzbietem pasma Leskowca

Odtąd czeka nas miły spacer zalesionym grzbietem: oczywiście w stronę Leskowca. Co jakiś czas pokazują się widoki - np. na chatkę na Potrójnej.

Widoki z grzbietu pasma Leskowca w kierunku Potrójnej

Mijamy kolejno nieoznakowane szczyty, ale uwaga: rozglądajcie się dobrze! Między wierzchołkami Na Beskidzie i Potrójną po prawej stronie znajduje się wspaniała (szczególnie dla dzieci!) grupa skałek z "jaskinią", a właściwie niewielką jamą, która w sam raz nadaje się na "bazę", "domek" "schron", czy cokolwiek innego przyjdzie Waszym pociechom do głowy!

Nasza ulubiona jaskinia na "szlaku skałek"

Do Leskowca mamy stąd jeszcze ok. 45 min miłego "grzbietowego" spaceru.

Szczyt i polana na Leskowcu

Na polanie na szczycie Leskowca czeka nas długo oczekiwany widok, przede wszystkim na Królową Beskidów: Babią Górę, ale także inne okoliczne szczyty.

Polana na szczycie Leskowca
Pasmo Policy i Babia Góra z Leskowca

Schronisko PTTK Leskowiec

Jeśli chcemy zajrzeć do schroniska odbijamy od naszej oznaczonej na mapce pętli szeroką drogą przez bukowy las (ok. 15 min w jedną stronę). Więcej o Leskowcu, schronisku i Groniu Jana Pawła II:

Leskowiec - wszystkie szlaki i atrakcje

Leskowiec - wszystkie szlaki i atrakcje

Leskowiec to jeden z najpopularniejszych szczytów w Beskidzie Małym. Na szczycie (992 m n.p.m.) czekają na nas piękne widoki, a tuż poniżej: przyjazne schronisko PTTK. ...

Żółty szlak Leskowiec - Targoszów

Do Targoszowa schodzimy żółtym szlakiem, który doprowadzi nas prosto do punktu wyjścia. To nasz ulubiony szlak schodzący z Leskowca, ponieważ prawie cały czas towarzyszy nam widok na Babią Górę!

Żółty szlak Leskowiec - Targoszów

Uwaga! W momencie, kiedy szlak zejdzie do niewielkiej osady towarzyszący nam żółty szlak papieski odchodzi w prawo drogą asfaltową, a żółty szlak PTTK idzie prosto, między zabudowaniami w stronę łąki. Niestety w tym miejscu jest szlak jest słabo oznaczony i wydaje się, że wchodzimy komuś na podwórko. Oczywiście lepiej pójść prosto: będzie krócej i po łące, zamiast po drodze.

Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie: Beskidy


Wczytuję komentarze ...
cancel