Witamy w Beskidzie Niskim!

Zawiera się w regionach: Beskidy , Podkarpackie

Beskid Niski to pasmo Beskidów leżące na granicy województwa małopolskiego i podkarpackiego. Od zachodu Beskid Niski graniczy z Beskidem Sądeckim, a od wschodu z Bieszczadami. Główne ośrodki i zarazem węzły szlaków turystycznych w Beskidzie Niskim to Wysowa Zdrój, Krempna i Zyndranowa. Najczęściej i najchętniej zdobywane szczyty to najwyższy szczyt pasma: Lackowa (997 m n.p.m.), ale także Magura Małastowska (813 m n.p.m.) oraz Magura Wątkowska (846 m n.p.m.).

Beskid Niski - w drodze na Grzywacką Górę
Beskid Niski - w drodze na Grzywacką Górę

Beskid Niski z dziećmi

Region Beskidu Niskiego to idealne miejsce na wypoczynek dla rodzin, które chcą uciec od miejskiego zgiełku, modnych i zatłoczonych kurortów pełnych straganów, hałaśliwych atrakcji i rozrywek. 

Niestety oznacza to też, że niektóre ścieżki będą nieprzedeptane, po drodze nie odpoczniemy w schronisku, a wjechać kolejką będziemy wędrować wyłącznie o własnych siłach. W Beskidzie Niskim czekają na nas przede wszystkim skarby przyrody.

Wakacje w Magurskim Parku Narodowym
Wakacje w Magurskim Parku Narodowym

Czyli zamiast kolorowego parku rozrywki mamy "naturalne place zabaw":przeskakiwanie przez strumienie i wspinanie na drzewa i leśne skały, np. w Rezerwacie Kornuty.

Rezerwat Kornuty na Magurze Wątkowskiej
Rezerwat Kornuty na Magurze Wątkowskiej

Plusem Beskidu Niskiego jest dość duża sieć łatwych szlaków i ścieżek, np. dolinami byłych łemkowskich wsi, które będą idealne dla małych wędrowców, a niektóre nawet dla maluchów w wózkach:

Beskid Niski - 4 szlaki z wózkiem

Beskid Niski - 4 szlaki z wózkiem

Turystom, którzy chcą się wybrać na wędrówkę z wózkiem dziecięcym w Beskidzie Niskim polecamy przede wszystkim płaskie doliny byłych łemkowskich wiosek ...

Szlaki w Beskidzie Niskim

Wybierając się na wędrówki szlakami w Beskidzie Niskim nie musicie wybierać tylko łatwych leśnych ścieżek. Tu też możemy się powspinać, zmęczyć stromym podejściem, a nawet podziwiać piękne widoki i panoramy.

Ścieżka Kiczera. Widok na cel naszej wędrówki: łąki na szczycie Wysokie!
Ścieżka Kiczera. Widok na cel naszej wędrówki: łąki na szczycie Wysokie!

Czy wiecie, że z Beskidu Niskiego też można dojrzeć Tatry (ale przyda się lornetka):

Beskid Niski - najpiękniejsze widokowe szlaki

Beskid Niski - najpiękniejsze widokowe szlaki

Szlaki w Beskidzie Niskim nie są zbyt wymagające, w sam raz dla rodzin z dziećmi i początkujących wędrowców. ...

Beskid Niski - atrakcje i ciekawe miejsca

Beskid Niski to także raj dla miłośników odkrywania tajemnic historii czasów I i II wojny światowej (szlak cmentarzy Wielkiej Wojny, Przełęcz i  Muzeum w Dukli) oraz kultury Łemków, których ślady znajdziemy prawie na każdym szlaku, a spotkać się z nimi możemy np. w Skansenie w Zyndranowej.

Beskid Niski - najciekawsze miejsca

Beskid Niski - najciekawsze miejsca

Których miejsc nie można przegapić w czasie wędrówek szlakami i ścieżkami turystycznymi Beskidu Niskiego? Poznajcie nasze odkrycia (i jeśli tylko macie ochotę - dodajcie swoje!) ...

cancel