Rezerwat Kornuty

Miejscowość: Bartne, Folusz

check_circle  Nachylenia terenu
check_circle  Ścieżki dla rodziców z maluchem w nosidełku
check_circle  Głównie w cieniu

Słynne rumowisko piaskowca magurskiego, z którego kamieniarze z Bartnego rzeźbili m.in. łemkowskie krzyże to pierwszy obszar chroniony na terenie Beskidu Niskiego. Rezerwat Kornuty znajduje się pod ochroną już od 1935 r. (dziś w otulinie Magurskiego Parku Narodowego).

Osobliwość geologiczna, czyli grupy skał zwanych też Skalnym Lasem znajduje się na południowym zboczu grzbietu Magury Wątkowskiej. Jego nazwa pochodzi od wołoskiego słowa oznaczającego rogi. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu nie było tu lasu, lecz rozległe łąki, a widoczne z daleka skały przypominały sterczące z góry diabelskie rogi.

Rezerwat Kornuty

Do dziś Kornuty to osobliwe środowisko przyrodnicze: żyje tu wiele rzadkich gatunków roślin i zwierząt (m.in. wąż gniewosz), a w pobliżu widywana jest wataha wilków. Tu też znajduje się najdłuższa w okolicy jaskinia Mroczna.

Skały nie są ogrodzone, chętni mogą spróbować dzikiej wspinaczki - oczywiście przy zachowaniu koniecznej ostrożności, uwaga szczególnie na liczne pęknięcia, rozpadliny itp.! Mniejsze, bezpieczniejsze do zabawy dla małych wspinaczy, a jednocześnie równie malownicze omszałe głazy znajdziemy niedaleko: między wierzchołkami Magóra Jasielska i Wątkowa.

Rezerwat Kornuty

Legendy o Kornutach

Ze skałami związane są liczne legendy o zamieszkujących tu zbójach i ich ukrytych skarbach: zbóju Kornucie i zbóju Sypko. Tu też mieszkały diabły, które zrzuciły głazy z rezerwatu Diabli Kamień. (więcej w książce A. Potockiego, Polsko-ruski Beskid. Legendy i opowieści, wyd. Libra).

Rezerwat Kornuty

Jak dojść do Rezerwatu Kornuty?

Z Bartnego prowadzi tu żółty szlak (dość stromy, 1,5 godz. do skrzyżowania szlaków i ok 20 min zielonym szlakiem do rezerwatu). Z Folusza dochodzą tu 3 szlaki: najkrótszy i najbardziej stromy żółty (razem z dojściem do rezerwatu ok. 2  godz.), łagodniejszy zielony przez szczyt Magury (ok 3 godz.), lub przez wierzchołek Barwinok: czarny + zielony (3 godz.):

Tu szlak żółty z Bartengo:

A tu żółty z Folusza:

O szlaku zielonym piszemy więcej tu: na Magurę Wątkowską ido Rezerwatu Kornuty zielonym szlakiem z Folusza

Początek zielonego szlaku - "Ścieżka pierwszego dnia"

Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie: Beskidy-wschód


Wczytuję komentarze ...
cancel