Rezerwat Kornuty

Miejscowość: Bartne, Folusz

check_circle  Nachylenia terenu
check_circle  Ścieżki dla rodziców z maluchem w nosidełku
check_circle  Głównie w cieniu

Słynne rumowisko piaskowca magurskiego, z którego kamieniarze z Bartnego rzeźbili m.in. łemkowskie krzyże to pierwszy obszar chroniony na terenie Beskidu Niskiego. Rezerwat Kornuty znajduje się pod ochroną już od 1935 r. (dziś w otulinie Magurskiego Parku Narodowego).

Osobliwość geologiczna, czyli grupy skał zwanych też Skalnym Lasem znajduje się na południowym zboczu grzbietu Magury Wątkowskiej. Jego nazwa pochodzi od wołoskiego słowa oznaczającego rogi. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu nie było tu lasu, lecz rozległe łąki, a widoczne z daleka skały przypominały sterczące z góry diabelskie rogi.

Rezerwat Kornuty na Magurze Wątkowskiej
Rezerwat Kornuty na Magurze Wątkowskiej

Do dziś Kornuty to osobliwe środowisko przyrodnicze: żyje tu wiele rzadkich gatunków roślin i zwierząt (m.in. wąż gniewosz), a w pobliżu widywana jest wataha wilków. Tu też znajduje się najdłuższa w okolicy jaskinia Mroczna.

Skały nie są ogrodzone, chętni mogą spróbować dzikiej wspinaczki - oczywiście przy zachowaniu koniecznej ostrożności, uwaga szczególnie na liczne pęknięcia, rozpadliny itp.! Mniejsze, bezpieczniejsze do zabawy dla małych wspinaczy, a jednocześnie równie malownicze omszałe głazy znajdziemy niedaleko: między wierzchołkami Magóra Jasielska i Wątkowa.

Rezerwat Kornuty, Magura Wtkowska
Rezerwat Kornuty, Magura Wtkowska

Legendy o Kornutach

Ze skałami związane są liczne legendy o zamieszkujących tu zbójach i ich ukrytych skarbach: zbóju Kornucie i zbóju Sypko. Tu też mieszkały diabły, które zrzuciły głazy z rezerwatu Diabli Kamień. (więcej w książce A. Potockiego, Polsko-ruski Beskid. Legendy i opowieści, wyd. Libra).

Rezerwat Kornuty
Rezerwat Kornuty

Jak dojść do Rezerwatu Kornuty?

Z Bartnego prowadzi tu żółty szlak (dość stromy, 1,5 godz. do skrzyżowania szlaków i ok 20 min zielonym szlakiem do rezerwatu). Z Folusza dochodzą tu 3 szlaki: najkrótszy i najbardziej stromy żółty (razem z dojściem do rezerwatu ok. 2  godz.), łagodniejszy zielony przez szczyt Magury (ok 3 godz.), lub przez wierzchołek Barwinok: czarny + zielony (3 godz.):

O szlaku zielonym piszemy więcej tu:

Magura Wątkowska i Rezerwat Kornuty z Folusza

średnia
directions_walk

Magura Wątkowska i Rezerwat Kornuty z Folusza

max 857 m min 428 m
straighten 12.7km
timer 4h 50min
north_east 669m
south_east 669m

Ps. To miejsce zostało włączone do artykuł "Beskid Niski - najciekawsze miejsca". Chcesz poznać pozostałe z nich?

Beskid Niski - najciekawsze miejsca

Beskid Niski - najciekawsze miejsca

Których miejsc nie można przegapić w czasie wędrówek szlakami i ścieżkami turystycznymi Beskidu Niskiego? Poznajcie nasze odkrycia (i jeśli tylko macie ochotę - dodajcie swoje!) ...

Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie Beskid Niski


Wczytuję komentarze ...
cancel