check_circle Nachylenia terenu
check_circle Ścieżki dla rodziców z maluchem w nosidełku
check_circle Głównie w cieniu
Słynne rumowisko piaskowca magurskiego, z którego kamieniarze z Bartnego rzeźbili m.in. łemkowskie krzyże to pierwszy obszar chroniony na terenie Beskidu Niskiego. Rezerwat Kornuty znajduje się pod ochroną już od 1935 r. (dziś w otulinie Magurskiego Parku Narodowego).
Osobliwość geologiczna, czyli grupy skał zwanych też Skalnym Lasem znajduje się na południowym zboczu grzbietu Magury Wątkowskiej. Jego nazwa pochodzi od wołoskiego słowa oznaczającego rogi. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu nie było tu lasu, lecz rozległe łąki, a widoczne z daleka skały przypominały sterczące z góry diabelskie rogi.
Do dziś Kornuty to osobliwe środowisko przyrodnicze: żyje tu wiele rzadkich gatunków roślin i zwierząt (m.in. wąż gniewosz), a w pobliżu widywana jest wataha wilków. Tu też znajduje się najdłuższa w okolicy jaskinia Mroczna.
Skały nie są ogrodzone, chętni mogą spróbować dzikiej wspinaczki - oczywiście przy zachowaniu koniecznej ostrożności, uwaga szczególnie na liczne pęknięcia, rozpadliny itp.! Mniejsze, bezpieczniejsze do zabawy dla małych wspinaczy, a jednocześnie równie malownicze omszałe głazy znajdziemy niedaleko: między wierzchołkami Magóra Jasielska i Wątkowa.
Legendy o Kornutach
Ze skałami związane są liczne legendy o zamieszkujących tu zbójach i ich ukrytych skarbach: zbóju Kornucie i zbóju Sypko. Tu też mieszkały diabły, które zrzuciły głazy z rezerwatu Diabli Kamień. (więcej w książce A. Potockiego, Polsko-ruski Beskid. Legendy i opowieści, wyd. Libra).

Jak dojść do Rezerwatu Kornuty?
Z Bartnego prowadzi tu żółty szlak (dość stromy, 1,5 godz. do skrzyżowania szlaków i ok 20 min zielonym szlakiem do rezerwatu). Z Folusza dochodzą tu 3 szlaki: najkrótszy i najbardziej stromy żółty (razem z dojściem do rezerwatu ok. 2 godz.), łagodniejszy zielony przez szczyt Magury (ok 3 godz.), lub przez wierzchołek Barwinok: czarny + zielony (3 godz.):
O szlaku zielonym piszemy więcej tu:
średnia
Magura Wątkowska i Rezerwat Kornuty z Folusza
Ps. To miejsce zostało włączone do artykuł "Beskid Niski - najciekawsze miejsca". Chcesz poznać pozostałe z nich?
Beskid Niski - najciekawsze miejsca
Których miejsc nie można przegapić w czasie wędrówek szlakami i ścieżkami turystycznymi Beskidu Niskiego? Poznajcie nasze odkrycia (i jeśli tylko macie ochotę - dodajcie swoje!) ...
Data dodania: 2020-07-20
Wiecej w regionie: Beskid Niski
o łącznej długości 87 km
