Zielony szlak - Rezerwat Kornuty - żółty szlak

w pobliżu: Gorlice
max 857 m min 428 m
straighten 12.7km
timer 4h 50min
north_east 669m
south_east 669m
średnia - trasa dla młodych wędrowników, możliwe strome podejścia
terrain  Nachylenia terenu
beach_access  Trasa w cieniu
restaurant  Restauracja lub bar w pobliżu
directions_car  Trasa opisana i dostosowana dla osób z samochodem

Z Folusza na grzbiet Magury Wątkowskiej prowadzą aż trzy szlaki: my wybraliśmy wejście łagodniejszym, zielonym szlakiem (zwanym Ścieżką Pierwszego Dnia) i zejście żółtym: najkrótszym, bardziej stromym, ale przy schodzeniu całkiem wygodnym.

Cała trasa to 13 km, zajęła nam ok. 5 godz. Samochód najlepiej zostawić na sporym leśnym parkingu na granicy Magurskiego Parku Narodowego.

Droga z Folusza

Początkowo idziemy drogą asfaltową, potem bitą wzdłuż potoku Kłopotnica. Warto zwrócić uwagę na ruiny tartaku, należącego niegdyś do zakonnic z krakowskiego Zwierzyńca.

Ruiny tartaku nad Kłopotnicą w Foluszu

Za mostkiem dochodzimy do polanki z rozejściem szlaków. My wybraliśmy zielony: idzie on dość szeroką byłą leśną drogą, jest "dobrze przedeptany", zacieniony i bardzo wygodny. Początkowo wznosi się bardzo powoli, dopiero końcowy odcinek typową beskidzką leśną ścieżką da nam odczuć, że jednak się wspinamy na szczyt.

Początek zielonego szlaku - "Ścieżka pierwszego dnia"

Po około 30-40 min. trudniejszej wspinaczki dochodzimy na grzbiet: pierwszy szczyt to Magura, ale z odpoczynkiem warto wstrzymać się do skrzyżowania z czerwonym szlakiem: tu czeka mała polanka z ławkami, wiatą, pomnikami, a przede wszystkim " wąskim oknem", czyli jednak "z widokiem" (wg opisu panoramy: nawet na Tatry - nie możemy potwierdzić...)

Panorama w "oknie" na Magurze Wątkowskiej

Dalej wędrujemy wygodną, szeroką, płaską ścieżką grzbietową. Mijamy kolejne szczyty: Wątkową, Magórę Jasielską, a między nimi urocze omszałe głazy piaskowcowe ("przedsmak" Rezerwatu Kornuty) i idealne jako "leśny plac zabaw dla dzieci"

Głazy piaskowcowe między Wątkową a Magórą Jasielską

Po przejściu skrzyżowania z żółtym szlakiem (polana, ławeczki) do Rezerwatu Kornuty mamy jeszcze ok 30 min.  Rezerwat leży na lewo (na południe) od zielonego szlaku. Kiedy dojdziemy do pierwszej grupy skałek nie zatrzymujmy się: kolejne, pokaźniejsze czekają kilkadziesiąt metrów dalej. TU piszemywięcej o Rezerwacie Kornuty.

Rezerwat Kornuty na Magurze Wątkowskiej
Rezerwat Kornuty

Rezerwat Kornuty

Słynne rumowisko piaskowca magurskiego, z którego kamieniarze z Bartnego rzeźbili m.in. łemkowskie krzyże to pierwszy o ...

Do Folusza wróciliśmy żółtym szlakiem (musieliśmy się cofnąć do skrzyżowania) - tak był najkrócej. Można też dojść do końca grzbietu Magury Wątkowskiej, do wierzchołka Barwinok i do Folusza zejść czarnym szlakiem, ale to ok. 2 razy dłużej niż żółtym.

Magura Wątkowska - skrzyżowanie zielonego i żółtego szlaku

W Foluszu duży park z placem zabaw oraz łowiska i smażalnie pstrągów: jedna tuż przy zielonym szlaku - polecamy!

A jeśli spodobały się Wam omszałe skały zajrzyjcie koniecznie do Rezerwatu Diabli Kamień (też w Foluszu):

Rezerwat Diabli Kamień

Rezerwat Diabli Kamień

Niezwykły, owiany legendą skalny rezerwat przyrody w Foluszu. Malownicza, pokryta mchem grupa skał rzeczywiście pobudza ...

Beskid Niski, Rezerwat Diabli Kamień
Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie: Beskidy-wschód


Wczytuję komentarze ...
cancel