Magura Wątkowska i Rezerwat Kornuty z Folusza
w pobliżu: Gorlicebeach_access Trasa w cieniu
restaurant Restauracja lub bar w pobliżu
directions_car Trasa opisana i dostosowana dla osób z samochodem
Z Folusza na grzbiet Magury Wątkowskiej prowadzą aż trzy szlaki: my wybraliśmy wejście łagodniejszym, zielonym szlakiem (zwanym Ścieżką Pierwszego Dnia) i zejście żółtym: najkrótszym, bardziej stromym, ale przy schodzeniu całkiem wygodnym. Największa atrakcja Magury Wątkowskiej to niewątpliwie Rezerwat Kornuty.
Magura Wątkowska i Kornuty z Folusza
Szlaki rozpoczynają się w Dolinie Kłopotnicy w Foluszu. Samochód najlepiej zostawić na sporym leśnym parkingu na granicy Magurskiego Parku Narodowego.
Początkowo idziemy drogą asfaltową, potem bitą wzdłuż potoku Kłopotnica.
łatwa
Dolina Kłopotnicy w Foluszu
Warto zwrócić uwagę na ruiny tartaku, należącego niegdyś do zakonnic z krakowskiego Zwierzyńca.

Za mostkiem dochodzimy do polanki z rozejściem szlaków.
My wybraliśmy zielony: idzie on dość szeroką byłą leśną drogą, jest "dobrze przedeptany", zacieniony i bardzo wygodny. Początkowo wznosi się bardzo powoli, dopiero końcowy odcinek typową beskidzką leśną ścieżką da nam odczuć, że jednak się wspinamy na szczyt.
Po około 30-40 min. trudniejszej wspinaczki dochodzimy na grzbiet: pierwszy szczyt to Magura, ale z odpoczynkiem warto wstrzymać się do skrzyżowania z czerwonym szlakiem: tu czeka mała polanka z ławkami, wiatą, pomnikami, a przede wszystkim " wąskim oknem", czyli jednak "z widokiem" (wg opisu panoramy: nawet na Tatry - nie możemy potwierdzić...)
Dalej wędrujemy wygodną, szeroką, płaską ścieżką grzbietową. Mijamy kolejne szczyty: Wątkową, Magórę Jasielską, a między nimi urocze omszałe głazy piaskowcowe ("przedsmak" Rezerwatu Kornuty) i idealne jako "leśny plac zabaw dla dzieci"
Po przejściu skrzyżowania z żółtym szlakiem (polana, ławeczki) do Rezerwatu Kornuty mamy jeszcze ok. 30 min. Rezerwat leży na lewo (na południe) od zielonego szlaku. Kiedy dojdziemy do pierwszej grupy skałek nie zatrzymujmy się: kolejne, pokaźniejsze czekają kilkadziesiąt metrów dalej.
Rezerwat Kornuty
Słynne rumowisko piaskowca magurskiego, z którego kamieniarze z Bartnego rzeźbili m.in. łemkowskie krzyże to pierwszy o ...
Do Folusza wróciliśmy żółtym szlakiem (musieliśmy się cofnąć do skrzyżowania) - tak był najkrócej. Można też dojść do końca grzbietu Magury Wątkowskiej, do wierzchołka Barwinok i do Folusza zejść czarnym szlakiem, ale to ok. 2 razy dłużej niż żółtym.
W Foluszu duży park z placem zabaw oraz łowiska i smażalnie pstrągów: jedna tuż przy zielonym szlaku - polecamy!
A jeśli spodobały się Wam omszałe skały zajrzyjcie koniecznie do Rezerwatu Diabli Kamień (też w Foluszu):
Rezerwat Diabli Kamień
Niezwykły, owiany legendą skalny rezerwat przyrody w Foluszu. Malownicza, pokryta mchem grupa skał rzeczywiście pobudza ...
Ps. Ta trasa została włączona do artykuł "Beskid Niski - najpiękniejsze widokowe szlaki". Chcesz poznać pozostałe z nich?
Beskid Niski - najpiękniejsze widokowe szlaki
Szlaki w Beskidzie Niskim nie są zbyt wymagające, w sam raz dla rodzin z dziećmi i początkujących wędrowców. ...
...a także do artykułu "Beskidy - najpiękniejsze szlaki i trasy dla dzieci":
Beskidy - najpiękniejsze szlaki i trasy dla dzieci
Beskidy to łagodne, zalesione zbocza, widokowe łąki i hale, setki kilometrów szlaków: łatwych, ale też miejscami dość wymagających. Jaki szlak w Beskidach wybrać na wycieczkę z dziećmi? ...
Data dodania: 2020-07-20
Data aktualizacji: 2023-04-28
Wiecej w regionie: Beskid Niski
o łącznej długości 87 km
