Górskie szlaki na pierwsze wędrówki

Pierwsze górskie wędrówki to nie taka prosta sprawa - zwłaszcza z dzieckiem, którego męczy pokonywanie różnic wysokości.

Jednocześnie wycieczka w góry uczy pokonywania trudności, własnych słabości oraz radości z własnych osiągnięć. Droga na szczyt (nie tylko ten górski) to wysiłek i ciężka praca.

Jak więc zarazić malucha miłością do gór?

To proste - chodząc, wędrując, zdobywając… Nie tylko górskie szczyty, ale także poznając najbliższe okolice.

Gdy uznamy, że czas na pierwszą wycieczkę w góry pamiętajmy, by trasa nie była za trudna by nie zrazić początkującego piechura. Najlepiej też jakby miała jakiś cel, którym zachęcimy dziecko do wspinaczki - może być to schronisko, plac zabaw itp.

Dobrym pomysłem mobilizującym małych wędrowców może być zbieranie odznak i dyplomów (dostępne w schroniskach) lub ambitniej: opisywanie wycieczek w książeczce PTTK, odbijanie pieczątek... i odbieranie odznak na koniec sezonu! Do dziecięcej odznaki PTTK wystarczy ok 4 wycieczek w roku, podobnie do odznaki "W góry" (dla dzieci 6-8 lat). Można też zawalczyć o "dorosłą" Górską Odznakę Turystyczną (dzieciaki powyżej 8 lat).

WYBRANE, SPRAWDZONE PRZEZ NAS TRASY NA PIERWSZE GÓRSKIE RODZINNE WĘDRÓWKI:

BESKID ŚLĄSKI: szlak na Kozią Górę - to łatwa trasa górska prowadząca do schroniska z placem zabaw dla dzieci.

Szlak na Kozią GóręGORCE: trasa na Maciejową to prosty szlak prowadzący do uroczego, kameralnego schroniska. Przy dobrej widoczności roztacza się stąd piękna panorama Tatr.

Szlak na Maciejową z Rabki Zdrój
Szlak na Maciejową z Jasionowa - najkrótszy i najłatwiejszyBESKID MAKOWSKI: wejście z Poręby do schroniska Kudłacze. Z Kudłaczy możemy też dojść do obserwatorium na Lubomirze.

Z Poręby przez Działek na Kudłacze
Z Kudłaczy na Lubomir

KOTLINA KŁODZKA: spacer na Borówkową Górę. starujemy z przełęczy, więc do pokonania zostaje niewielka różnica . A na szczycie... widok jak z samolotu!

Z Przełęczy Lądeckiej na Borówkową GóręKARKONOSZE: Złoty widok, trasa do Wodospadu Kamieńczyka, Szlaki na szczycie Szrenicy, na którą można wjechać krzesełkową kolejką linową to niemęczące szlaki idealne na pierwsze wędrówki. Wszystkie prowadzą ze Szklarskiej Poręby.

Szrenica


Złoty widok


Wodospad Kamieńczyka


CZECHY: podejście pod Pravcicką Bramę

Brama Pravčicka


JURA KRAKOWSKO-CZESTOCHOWSKA: Tak, tak - Jura to nie góry, jednak wysokie wapienne ostańce, jaskinie i wąwozy dają nam już jednak odczucie jakbyśmy właśnie w górach byli, a trasy są jednak dużo prostsze - idealne dla młodego, początkującego włóczykija! Jednym ze szlaków, który był wyzwaniem dla naszego przedszkolaka był zielony szlak edukacyjny w Dolinie Prądnika w Ojcowie.

Zielony Szlak Edukacyjny Ojców


Dużo więcej tras znajdziecie na naszym portalu: wystarczy wybrać interesujący Was region!

A może sami znacie ciekawe, nietrudne szlaki dla początkującego himalaisty? Jeśli tak - koniecznie dopiszcie je do naszej listy!
Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel