Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach

w pobliżu: Tarnów
max 354 m min 256 m
straighten 4.0km
timer 1h 38min
north_east 258m
south_east 238m
średnia - trasa dla młodych wędrowników, możliwe strome podejścia
terrain  Nachylenia terenu
beach_access  Trasa w cieniu
restaurant  Restauracja lub bar w pobliżu
sports_tennis  Atrakcje dla dzieci
directions_car  Trasa opisana i dostosowana dla osób z samochodem
train  Możliwy dojazd pociągiem

Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach koło Tarnowa to bardzo popularne i atrakcyjne miejsce na jednodniową wycieczkę. W Rezerwacie Przyrody Nieożywionej czeka na nas las pełen malowniczych skałek o fantastycznych formach i kształtach. 

Spis Treści
Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach

Jak dojechać / dojść do Skamieniałego Miasta?

Główny parking znajduje się przy drodze Tarnów - Nowy Sącz/Gorlice (ul. Krynicka). Tu jest dość sporo miejsca, a do tego mała restauracja z pokojami gościnnymi, mniejsze budki gastronomiczne, budka z pamiątkami i oficjalne wejście do rezerwatu (bilety).

Mniejszy parking (bez żadnego zaplecza) znajduje się przy ul. Tysiąclecia, którą niebieski szlak przecina, by dojść do wodospadu (droga z Ciężkowic w stronę Staszkowa).

Do rezerwatu dojdziemy też z samych Ciężkowic, np. ze stacji PKP Bogoniowice-Ciężkowice czarnym szlakiem: wtedy trafimy wprost pod Skałę z krzyżem, czyli w prawie sam środek niebieskiego szlaku.

Ścieżki w Skamieniałym Mieście

Skamieniałe Miasto: atrakcje dla dzieci

Po pierwsze skałki, po drugie skałki... po trzecie skałki! Po skałkach możemy się wspinać, możemy szukać szczelin i mini grot, możemy zgadywać kształty, poznawać legendy... lub puścić wodze wyobraźni i wymyślać swoje!

Skamieniałe Miasto: skała Warownia

Niebieski szlak w Rezerwacie Skamieniałe Miasto

Niebieski szlak prowadzi nas od parkingu przez wszystkie kolejne formacje skalne. Każda z nich jest opisana stosowną tabliczką. Dodatkowo znajdziemy też na trasie informacje np. o procesie powstania skał. W kasie biletowej i barze można też kupić mini-przewodnik z legendami i opowieściami o skałkach.

Skamieniałe Miasto - Piekiełko

Skamieniałe Miasto - punkt widokowy Skała z Krzyżem

Na trasie szlaku niebieskiego znajduje się piękny punkt widokowy na okolicę: skała z Krzyżem:

Punkt widokowy w Skamieniałym Mieście - Skała z Krzyżem
Widok na Ciężkowice spod Skały z krzyżem

Szlak Nietoperzowy w Skamieniałym Mieście

W pewnym momencie, tuż przy skale Pustelnia (między piramidami a Basztą Paderewskiego) dochodzimy do skrzyżowania ze szlakiem "nietoperzowym" (oznaczonym białym kolorem i sylwetką gacka). Warto go wykorzystać w drodze powrotnej na parking, aby nie powtarzać tej samej ścieżki (będzie też tędy trochę łatwiej i szybciej).

Mapa poglądowa Skalnego Miasta

Wąwóz i Wodospad Czarownicy

Ostatni punkt na trasie to Wodospad Ciężkowicki. W rzeczywistości to jedynie cienka strużka wody spadająca z wysokich skał... a jednak bardzo malownicza! Skalny wąwóz, w którym się znajduje, a przede wszystkim jego orzeźwiający chłód nas zachwycił!

Skalny wąwóz przy Wodospadzie Ciężkowickim

Punkt widokowy na Dolinę Białej

Osobna, krótka ścieżka (już nieznakowana) prowadzi z parkingu do dwóch skałek po drugiej stronie drogi: słynnej Czarownicy oraz skały Ratusz z punktem widokowym na dolinę rzeki Białej. Nad ruchliwą drogą przejdziemy wygodną kładką.

Skamieniałe Miasto - Czarownica

Skamieniałe miasto - informacje praktyczne

Mimo, że nie jest to górska trasa nie będzie to też zwykły spacer po nizinnym lesie! Czeka nas całkiem sporo wspinaczki, stromych podejść (nie mówiąc już o wchodzeniu na skałki!). 

Wyposażenie obowiązkowe na spacer w Skalnym Mieście: dobre buty + latarka
  • Weźmy koniecznie odpowiednie obuwie! Małym tropicielom przyda się też np. latarka do podświetlania grot i wąskich szczelin.
  • Mimo, że mapka pokazuje nam zaledwie 2 km i 45 min. w jedną stronę (mapka na końcu tekstu) pamiętajcie, że ścieżka w większości prowadzi po "leśnych stopniach" (bywa, że dość stromo!), do tego doliczcie co chwilę przystanki przy skałkach, wspinanie się, przeciskanie przez szczeliny, zdjęcia, pikniki. Nam wycieczka zajęła ok. 5 godzin.
  • Zaplecze gastronomiczne na parkingu jest całkiem przyzwoite, ale pamiętajmy też o prowiancie na drogę.
  • Po drodze jest wiele ławeczek, w rejonie skały Pustelnie także zadaszona wiata. 
  • Wędrujemy głównie lasem, ale po drodze mijamy też kilka łąk, w tym jedną w pięknym widokiem. Warto zaplanować mały piknik!

Mapa Skamieniałego Miasta

A tu mapka: biały szlak nietoperzowy to ta przerywana linia odchodząca mniej więcej w punkcie z oznaczoną wiatą.

Skały Ratusz i Czarownica to czerwone punkty widokowe po drugiej stronie ul. Krynickiej:

PS. Tę trasę wybraliśmy do naszego rankingu "TOP 15: najłatwiejsze górskie szlaki na pierwsze wędrówki z dzieckiem". Poznajcie je wszystkie!

TOP 15: najłatwiejsze górskie szlaki na pierwsze wędrówki z dzieckiem

TOP 15: najłatwiejsze górskie szlaki na pierwsze wędrówki z dzieckiem

Kiedy nasz bobas wyrasta z nosidła i chce wędrować o własnych siłach trzeba dostosować wybór szlaku do jego możliwości. Satysfakcja z pierwszego zdobytego szczytu będzie bezcenna i pozostanie na długo w pamięci dziecka... i rodziców! ...

Autor:
Data dodania:
Data aktualizacji: 2023-05-11

Wiecej w regionie: Małopolskie


Wczytuję komentarze ...
cancel