Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach

w pobliżu: Tarnów
max 354 m min 256 m
straighten 3.2km
timer 1h 19min
north_east 208m
south_east 187m
średnia - trasa dla młodych wędrowników, możliwe strome podejścia
terrain  Nachylenia terenu
beach_access  Trasa w cieniu
restaurant  Restauracja lub bar w pobliżu
sports_tennis  Atrakcje dla dzieci
directions_car  Trasa opisana i dostosowana dla osób z samochodem
train  Możliwy dojazd pociągiem

Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach koło Tarnowa to bardzo popularne i atrakcyjne miejsce na jednodniową wycieczkę. W Rezerwacie Przyrody Nieożywionej czeka na nas las pełen malowniczych skałek o fantastycznych formach i kształtach. 

  • Koniecznie weźcie wygodne obuwie! Ścieżki w lesie terenowe, bywa stromo, przygotujcie się też na pokonywanie niemałych przewyższeń terenu.
  • Małym tropicielom przyda się też np. latarka do podświetlania grot i wąskich szczelin.  
  • Mimo, że mapka pokazuje nam zaledwie 2 km i 45 min. w jedną stronę doliczcie częste przystanki przy skałkach, wspinanie się, przeciskanie przez szczeliny, zdjęcia, pikniki. Nam wycieczka zajęła ok. 5 godzin.
  • Zaplecze gastronomiczne na parkingu jest całkiem przyzwoite, ale pamiętajmy też o prowiancie na drogę.
  • Wędrujemy głównie lasem, ale po drodze mijamy też kilka łąk, w tym jedną w pięknym widokiem. Warto zaplanować mały piknik!
Spis Treści

Jak dojechać / dojść do Skamieniałego Miasta?

Najlepiej własnym samochodem - wprawdzie możemy dojechać pociągiem do stacji PKP Bogoniowice-Ciężkowice jednak stamtąd jest jeszcze  ok. 3 km do Skalnego Miasta, brak komunikacji autobusowej pomiędzy stacją a centrum Ciężkowic.

Główny parking oraz wejście do Skalnego Miasta znajduje się przy drodze Tarnów - Nowy Sącz/Gorlice (ul. Krynicka). Tu jest dość sporo miejsca, a do tego mała restauracja z pokojami gościnnymi, mniejsze budki gastronomiczne, budka z pamiątkami i oficjalne wejście do rezerwatu (bilety).

Mniejszy parking (bez żadnego zaplecza) znajduje się przy ul. Tysiąclecia, którą niebieski szlak przecina, by dojść do wodospadu (droga z Ciężkowic w stronę Staszkowa).

Wejście do rezerwatu Skamieniałe Miasto - główny parking
Wejście do rezerwatu Skamieniałe Miasto - główny parking

Skamieniałe Miasto: atrakcje dla dzieci

Po pierwsze skałki, po drugie skałki... po trzecie skałki! Po skałkach możemy się wspinać, możemy szukać szczelin i mini grot, możemy zgadywać kształty, poznawać legendy... lub puścić wodze wyobraźni i wymyślać swoje! 

Jak powstały piaskowce ciężkowickie?

Ponad 100 milionów lat temu klimat był gorący, a tutejsze tereny zalewało ciepłe morze należące do Oceanu Tetydy, którego próżno szukać na obecnej mapie świata. Niezwykłe formacje skalne to prastare morskie dno. Następnie ruchy górotwórcze pofałdowały i wypiętrzyły tutejsze warstwy. Zamarzająca w szczelinach skalnych woda i wiatr niszczyły skały nadając im niezwykłe kształty. Także człowiek miał w tym swym udział - do czasu utworzenia rezerwatu istniał tu kamieniołom, w którym przy pomocy kilofa i dynamitu odspajano wielkie bloki skalne. 

Niebieski szlak w Rezerwacie Skamieniałe Miasto

Niebieski szlak prowadzi nas od parkingu przez wszystkie kolejne formacje skalne. Każda z nich jest opisana stosowną tabliczką. Dodatkowo znajdziemy też na trasie informacje np. o procesie powstania skał. W kasie biletowej i barze można też kupić mini-przewodnik z legendami i opowieściami o skałkach.

Skamieniałe Miasto - Piekiełko
Skamieniałe Miasto - Piekiełko

Skamieniałe Miasto - punkt widokowy Skała z Krzyżem

Skała ta jest bardzo charakterystyczna, ponieważ posiada komin, którym można dotrzeć na jej szczyt. Według legendy, Skałka z Krzyżem to dawny kościół, skamieniały z winy proboszcza, który grając w kości z diabłem, zastawił go w grze, a przegrywając tę partię został wraz z kościołem zamieniony w kamień. Skała z Krzyżem to także punkt widokowy na okolicę oraz jedyna skała, na którą możemy się wspinać nie łamiąc regulaminu.

Punkt widokowy w Skamieniałym Mieście - Skała z Krzyżem
Punkt widokowy w Skamieniałym Mieście - Skała z Krzyżem
Widok na Ciężkowice spod Skały z krzyżem
Widok na Ciężkowice spod Skały z krzyżem

Wąwóz i Wodospad Czarownicy

Wodospad Ciężkowicki to rzeczywistości to jedynie cienka strużka wody spadająca z wysokich skał... a jednak bardzo malownicza! Skalny wąwóz, w którym się znajduje, a przede wszystkim jego orzeźwiający chłód nas zachwycił! Wejście do wodospad znajduje się po drugiej stronie ulicy Tysiąclecia - w związku z czym często pozostaje nie zauważone i pominięte. A szkoda, bo to niezwykły zakątek!

Wodospad Ciężkowicki i Wąwóz Czarownic

średnia
directions_walk

Wodospad Ciężkowicki i Wąwóz Czarownic

max 332 m min 292 m
straighten 0.4km
timer 10min
north_east 32m
south_east 46m

Skamieniałe miasto - legenda i kolorowanka dla dzieci

Nazwa rezerwatu związana jest z legendą, według której skały znajdujące się w rezerwacie to domy dawnego miasta, którego gospodarz był okrutnym i niesprawiedliwym władcą. Za sprawą klątwy całe miasto wraz z mieszkańcami zostało zamienione w kamień… Baszta Paderewskiego wg. legendy miała być jedną ze strażnic dawnego miasta. Gdy będziemy wędrować przez skamieniałe miasto, natrafimy też na inne skałki, które kiedyś miały tworzyć miasteczko np. kościół i ratusz.

Skamieniałe Miasto i Wąwóz Czarownic - kolorowanka pdf dla dzieci do wydruku
Skamieniałe Miasto i Wąwóz Czarownic - kolorowanka pdf dla dzieci do wydruku

Mapa Skamieniałego Miasta

A tu mapka: biały szlak nietoperzowy to ta przerywana linia odchodząca mniej więcej w punkcie z oznaczoną wiatą.

Skały Ratusz i Czarownica to czerwone punkty widokowe po drugiej stronie ul. Krynickiej:

PS. Tę trasę wybraliśmy do naszego rankingu "TOP 15: najłatwiejsze górskie szlaki na pierwsze wędrówki z dzieckiem". Poznajcie je wszystkie!

TOP 15: najłatwiejsze górskie szlaki na pierwsze wędrówki z dzieckiem

TOP 15: najłatwiejsze górskie szlaki na pierwsze wędrówki z dzieckiem

Kiedy nasz bobas wyrasta z nosidła i chce wędrować o własnych siłach trzeba dostosować wybór szlaku do jego możliwości. Satysfakcja z pierwszego zdobytego szczytu będzie bezcenna i pozostanie na długo w pamięci dziecka... i rodziców! ...

Autor:
Data dodania:
Data aktualizacji: 2024-03-20

Wiecej w regionie Małopolskie


Wczytuję komentarze ...
cancel