Łatwe szlaki w Bieszczadach dla dzieci - i nie tylko!

Wybieracie się w Bieszczady z dziećmi? Pierwsze wędrówki po bieszczadzkich szlakach warto zaplanować tak, aby dostosować je do możliwości i potrzeb najmłodszych uczestników wycieczki. Które szlaki w Bieszczadach są najłatwiejsze, a jednocześnie atrakcyjne i widokowe?

Szlaki na spacer z wózkiem w Bieszczadach
Czy w góry można zabrać malucha w wózku? Tak: wystarczy tylko wybrać odpowiedni szlak!
Z wózkiem do Bacówki pod Małą Rawką
Krótki, łatwy i wygodny szlak z Przełęczy Wyżniańskiej doprowadzi nas do schroniska - Bacówki PTTK pod Małą Rawką. Po drodze czekają na nas piękne, prawdziwie górskie widoki.

łatwa
Szlak do bacówki pod Małą Rawką

Spacer z wózkiem po torfowisku Tarnawa
Przez torfowisko wędrujemy po wygodnych drewnianych podestach. Mimo, że jesteśmy w dolinie z uwagi na otwartą przestrzeń góry też zobaczymy.

łatwa
Torfowisko Tarnawa - spacer z wózkiem w Bieszczadach

Droga z Wołosatego na Przełęcz Bukowską
Najdłuższym szlakiem w Bieszczadach dostępnym również dla wózków dziecięcych jest trasa z Wołosatego do Przełęczy Bukowskiej. Droga ta liczy aż 8 km w jedną stronę, prowadzi przez las, a punkt widokowy jest dopiero na samym końcu wędrówki.

łatwa
Szlak z Wołosatego na Przełęcz Bukowską

Z wózkiem do wieży widokowej na Holicy
To wprawdzie trasa nie w samym sercu Bieszczad, ale za to z pięknym widokiem na Bieszczady. Wygodna droga prowadzi z parkingu w Ustjanowej Górnej aż pod samą wieżę widokową. Oczywiście na wieżę wózkiem nie wjedziemy, jednak piękne punkty widokowe czekają też m.in. przy łące i wiacie piknikowej.

łatwa
Wieża widokowa na Holicy - najłatwiejszy szlak

Inne szlaki na spacer z wózkiem po Bieszczadach
Będąc z małym dzieckiem w Bieszczadach na spacer z wózkiem możecie też wybrać się np. Ścieżką Pichurów, do Rezerwatu Sine Wiry albo ścieżką "Bieszczady Odnalezione" koło Bacówki PTTK Jaworzec.

Łatwe szlaki na połoniny z dziećmi?
Wybierając się z dziećmi na połoniny warto pamiętać, że mimo iż różnice wysokości nie są tu duże, a szlaki prowadzące na szczyt są dość krótkie bywa tu bardzo stromo. W dodatku w większości miejsc spotkamy wysokie kamienne lub drewniano-ziemne schody, których rozstaw i wysokość stopni zdecydowanie nie będą komfortowe dla małych nóżek!

Owszem, dziecko sobie poradzi, ale zarówno wchodzenie, jak i schodzenie po takich schodach dla malucha będzie oznaczać dużo większy wysiłek niż dla osoby dorosłej. Które szlaki na połoniny nadają się zatem dla małych wędrowców?
Z dzieckiem do Chatki Puchatka i na Połoninę Wetlińską
Zdecydowanie najłatwiej dostępną połoniną dla dzieci, a zarazem atrakcyjną ze względu na możliwość odpoczynku w słynnej "Chatce Puchatka" jest Połonina Wetlińska. Można tu nie tylko odpocząć, ale i przybić pieczątkę, kupić pamiątkę, coś do jedzenia i picia.

średnia
Najkrótszy szlak do Chatki Puchatka i na Połoninę Wetlińską
Innym szlakiem tu prowadzącym, który warto rozważyć, jest czarny szlak z Wetlinki Górnej. W porównaniu z żółtym jest wprawdzie dłuższy i z większą różnicą wysokości, jednak również bez większych trudności terenowych, a za to o wiele mniej zatłoczony.

średnia
Czarny szlak do Chatki Puchatka z Wetlinki Górnej


Na Małą Rawkę z dzieckiem?
Uwaga: mimo, że zielony szlak z Przełęczy Wyżniańskiej do bacówki pod Małą Rawką jest łatwy i przyjemny (patrz wyżej) to dalsza jego część (tj. podejście na szczyt) jest bardzo stroma, wymagająca i męcząca. Jeżeli chcemy się tu wybrać z dzieckiem to zdecydowanie łatwiejsza (i bez schodów!) będzie trasa z Przełęczy Wyżnej przez Dział:

średnia
Z Przełęczy Wyżnej przez Dział na Małą i Wielką Rawkę

Połonina bez schodów: Małe i Duże Jasło
Stosunkowo łatwo dostępne są również widokowe połoniny na Małym i Dużym Jaśle. Co ważne: nawet w sezonie nie ma tu tłumów, a na spacer możemy zabrać także naszych czworonożnych przyjaciół. Do wyboru są dłuższe trasy: z Cisnej, Smereka lub najkrótsza: żółty szlak z Przysłupia.

Nieznane połoniny: Małe i Duże Jasło
Na szczycie Dużego Jasła (1153 m n.p.m.) znajdziemy najmniej zadeptane, bo też najmniej znane, dzikie bieszczadzkie połoniny. Dlaczego warto odwiedzić to miejsce i który szlak wybrać? ...

Inne trasy dla dzieci w Bieszczadach, czyli jeśli nie połoniny to co?
Górski spacer w Bieszczadach nie zawsze musi oznaczać wędrówkę po połoninie. Oto inne propozycje łatwych tras na spacer w Bieszczadach.
Szlak do wieży widokowej w Mucznem
Z wieży na szczycie Jeleniowaty roztacza się przepiękna dookolna panorama. Aby tu dojść musimy pokonać wprawdzie pewna różnicę wysokości, ale szlak nie jest ani długi, ani bardzo trudny.

Muczne, wieża widokowa w Bieszczadach
Wieża widokowa na wzgórzu Jeleniowate (907 m n.p.m.) w miejscowości Muczne to najwyższa wieża widokowa z Bieszczadach. Jej wysokość to 34 m, a z tarasu widokowego rozciąga się przepiękna panorama. ...

Z Bereżek lub Nasicznego na Przysłup Caryński
Ciekawą propozycją łatwego spaceru może być też spacer do położonego na widokowej łące schroniska Koliba. Możemy tu dojść albo przez las żółtym szlakiem z Bereżek (ok. 1 godz.) - jest to fragment szlaku Bereżki - Połonina Caryńska >>>

...albo najnowszą ścieżką edukacyjną Bieszczadzkiego Parku Narodowego, która prowadzi z Nasicznego przez teren byłej wsi Caryńskie.


Spacer do Jeziorek Duszatyńskich
Jeśli nie do końca zależy nam na górskich widokach, a bardziej na schowaniu się w leśnym cieniu, polecamy spacer do Jeziorek Duszatyńskich koło Komańczy. Po dojściu na miejsce warto zaplanować rodzinny piknik i odpoczynek nad wodą.

średnia
Jeziorka Duszatyńskie - najkrótszy szlak

Data dodania:
Data aktualizacji: