Wieża widokowa na Holicy - najłatwiejszy szlak
w pobliżu: Ustrzyki DolneDługość | 4.6km |
---|---|
Czas | 1h 46min |
Wzniesienia | 252m |
Zejścia | 24m |
add_road Droga asfaltowa
stroller Trasa na wózek z dużymi kołami
directions_bike Trasa pieszo rowerowa
wb_sunny Trasa w słońcu
accessible_forward Trasa dostosowana jest do potrzeb dzieci niepełnosprawnych
wc Toaleta na trasie

Najłatwiejszy szlak do wieży widokowej na Holicy prowadzi z Ustjanowej Dolnej. Od parkingu pod samą wieżę prowadzi szeroka utwardzona droga, większości asfaltowa. Trasa dostępna jest dla pieszych, rowerzystów oraz osób z niepełnosprawnościami. Warto jednak pamiętać, że nie idziemy po płaskim i do pokonania mamy różnicę wysokości ok. 250 m.

Z Ustjanowej Górnej na Holicę
W Ustjanowej Górnej tuż przed wejściem na szlak i szlabanem w kierunku szczytu Holicy i wieży widokowej do dyspozycji zmotoryzowanych jest spory płatny parking, a przy nim kilka stolików i ławek. Trochę wcześniej jest też mniejszy parking (lokalizacje obu miejsc na mapie w nagłówku artykułu).


Z parkingu kierujemy się szeroką wygodną droga w stronę szczytu. Do pokonania mamy ponad 4 km w jedną stronę, a dojście do celu zajmie nam ok. 1,5 godz.
Holica - ścieżka edukacyjna
Droga na Holicę z Ustjanowej Górnej nie jest ani widokowa, ani zbyt ciekawa... Tym bardziej warto zatrzymać się przy kilku tablicach z informacjami o działającej w paśmie Żukowa szkole szybowcowej. Znajdziemy tu wiele ciekawostek o historii polskiego lotnictwa i szybownictwa, o pilotach i zawodach tu organizowanych.


Więcej informacji o szybownictwie na Holicy:

Szybowisko i wojskowa szkoła szybowcowa na Holicy
Wojskowa Szkoła Szybowcowa działała na grzbiecie góry Żuków w latach 1933-39. Wykształciła setki pilotów, w tym bohaterów II wojny światowej. Dziś możemy zobaczyć jedynie ruiny szybowiska pod szczytem Holicy, a o niesamowitej historii tego miejsca przypomina kilka tablic informacyjnych. ...
Udogodnienia dla niepełnosprawnych na trasie na Holicę
Droga z Ustjanowej Górnej na Holicę posiada liczne udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami. Po pierwsze wygodną nawierzchnię - w większości asfaltowa, a bliżej szczytu wysypaną drobnym żwirem. Po drugie na trasie zamontowano wiele tablic dotykowych dla osób niewidzących. Na szczycie Holicy oraz na tarasie widokowym pod wieżą są nawet dotykowe panoramy!


Holica, 761 m n.p.m. i atrakcje na szczycie
Główną atrakcją szlaku jest oczywiście wieża widokowa. Warto też zatrzymać się kilkaset metrów wcześniej na samym szczycie Holicy, 761 m n.p.m., oraz przy dużej wiacie piknikowej (tu znajdziemy toalety, ruiny startowiska szybowców, punkt widokowy, tablice informacyjne, stanowiska edukacyjne i wystawę rzeźb).


Widok z wieży na Holicy i inne szlaki na szczyt
Więcej o samej wieży na Holicy, widokach oraz innych szlakach, które tu prowadzą piszemy w tym artykule:

Wieża na Holicy: jak dojść i co zobaczymy z góry?
Wieża widokowa na Holicy (761 m n.p.m.) w Paśmie Żukowa koło Ustrzyk Dolnych to jedna z najnowszych atrakcji w regionie. Z górnego tarasu wieży roztacza się cudowny widok na okolicę, czyli Góry Sanocko-Turczańskie oraz Bieszczady: Gniazdo Tarnicy i Halicza, Połoninę Caryńską, Wetlińską i Wielką Rawkę. ...


Data dodania:
Wiecej w regionie Bieszczady




