Witamy w Bieszczadach!

Zawiera się w regionach: Podkarpackie

Bieszczady to magiczne góry na południowo-wschodnim krańcu Polski słynące z dzikiej przyrody, malowniczych połonin, tajemniczych "Bieszczadników" oraz powiedzeń "rzucić wszystko i uciec w Bieszczady", "w Bieszczady jedzie się raz, potem się już tylko wraca". Sprawdźcie całą rodziną ile prawdy się w nich kryje!

Tarnica - widok z Krzemienia, niebieski szlak
Tarnica - widok z Krzemienia, niebieski szlak

W Bieszczady z dziećmi

Czy Bieszczady to góry są przyjazne rodzinom z dziećmi? I tak, i nie - zależy co macie na myśli. Na pewno baza turystyczna i rozrywkowa nie jest tu rozwinięta w takim stopniu jak na Podhalu czy w Pieninach. Z drugiej strony: cisza, spokój i możliwość kontaktu z piękną dziką przyrodą to dziś bezcenne wartości, coraz częściej doceniane przez wielu rodziców.

Torfowisko Tarnawa - dłuższa ścieżka
Torfowisko Tarnawa - dłuższa ścieżka

Opisy tras i pieszych szlaków w Bieszczadach

W naszej zakładce "trasy" opisujemy dla Was wybrane piesze szlaki (możecie je też zobaczyć na mapie) - wkrótce będzie ich jeszcze więcej! Poza najpopularniejszymi trasami, np. szlakiem przez Połoninę Wetlińską proponujemy Wam także mniej popularne, a równie piękne i widokowe trasy, np. dzikim grzbietem Bukowego Berda:

Bukowe Berdo - szlak z Mucznego

średnia
directions_walk

Bukowe Berdo - szlak z Mucznego

max 1297 m min 720 m
straighten 5.6km
timer 2h 56min
north_east 617m
south_east 40m

Jak zdobyć najwyższy szczyt Bieszczadów?

Podczas pobytu w Bieszczadach na pewno warto "zaliczyć" najwyższy szczyt pasma, czyli Tarnicę! Chętnie podpowiemy Wam, który szlak wybrać, a które trasy połączyć w całodzienną pętlę. Przy okazji znajdziecie tu wiele ciekawostek o Królowej Bieszczadów:

Wszystkie drogi i szlaki na Tarnicę

Wszystkie drogi i szlaki na Tarnicę

Tarnica (1346 m n.p.m.) to najwyższy szczyt polskich Bieszczadów. Słynie z przepięknych widoków... i kolejki do zdjęcia "z krzyżem". Poznajcie ciekawostki o szczycie Tarnicy oraz wszystkie drogi, szlaki i pętle na Tarnicę! ...

Bieszczady z wózkiem i rowerem

Dla chcącego nic trudnego! Górskie szlaki są strome i wąskie, w dodatku na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego w większości zamknięte dla rowerów... Jednak w okolicy znajdziemy wiele dróg leśnych, dolin dawnych wsi, a nawet wygodne drewniane pomosty:

Torfowisko Tarnawa - spacer z wózkiem w Bieszczadach

łatwa
directions_walk child_friendly

Torfowisko Tarnawa - spacer z wózkiem w Bieszczadach

max 676 m min 665 m
straighten 2.4km
timer 39min
north_east 25m
south_east 25m

A taka wygodna droga czeka na Was przy Zagrodzie Pokazowej Żubrów w Mucznem:

Zagroda Pokazowa Żubrów w Mucznem - droga do tarasów widokowych
Zagroda Pokazowa Żubrów w Mucznem - droga do tarasów widokowych

Bieszczady - atrakcje dla dzieci i nie tylko

Bieszczady to nie tylko górskie szlaki! Na spokojniejszy spacer możemy się wybrać do jednego z wielu rezerwatów, skansenów, muzeów itp., które opisujemy dla Was w zakładce "Miejsca" i "Przyroda".

Stosunkowo nową atrakcją regionu jest do najpiękniejsza bieszczadzka wieża widokowa na Jeleniowatym:

Muczne, wieża widokowa w Bieszczadach

Muczne, wieża widokowa w Bieszczadach

Wieża widokowa na wzgórzu Jeleniowate (907 m n.p.m.) w miejscowości Muczne to najwyższa wieża widokowa z Bieszczadach. Jej wysokość to 34 m, a z tarasu widokowego rozciąga się przepiękna panorama. ...

Bieszczady - odpoczynek nad wodą

Bieszczady to nie tylko góry! Miłośników zabawy nad wodą zapraszamy nad Jezioro Solińskie. Poza największą w Polsce zaporą i elektrownią wodną znajdziecie tu piaszczyste plaże, ośrodki sportów wodnych, a od niedawna także najnowsze atrakcje: kolejkę gondolową nad zaporą w Solinie, wieżę widokową na górze Jawor oraz Park Rozrywki "Tajemnicza Solina":

Solina: 3 nowe atrakcje

Solina: 3 nowe atrakcje

W sezonie 2022 w Solinie czekają na Was 3 całkiem nowe atrakcje: kolejka gondolowa, wieża widokowa z tarasem skywalk oraz park rozrywki dla najmłodszych. ...

...a czasami małym stópkom wystarczy zabawa w jednym z licznych górskich potoków lub wodospadów. Szczególnie polecamy Wam łatwo dostępny wodospad Siklawa Ostrowskich w Wetlinie:

Wodospad Siklawa Ostrowskich w Wetlinie
Wodospad Siklawa Ostrowskich w Wetlinie

Ciekawostki o Bieszczadach

To, że w Bieszczadach mieszkają "biesy" i "czady" wiedzą wszyscy, ale kim właściwe są i co tu robią? Gdzie zjeść najlepsze naleśniki z jagodami, w tym słynnego "giganta"? Gdzie szukać legendarnych bieszczadzkich węglarzy, a gdzie śladów kultowego bieszczadzkiego serialu "Wataha"? O tym napiszemy w zakładce "O regionie"!

Naleśnik Gigant, Chata Wędrowca w Wetlinie
Naleśnik Gigant, Chata Wędrowca w Wetlinie

Stale pracujemy nad nowymi opisami tras i miejsc w Bieszczadach, Wy też koniecznie podzielcie się z nami własnymi doświadczeniami z rodzinnych podróży po Bieszczadach!

cancel