Naleśnik Gigant - bieszczadzkie naleśniki z jagodami

Bieszczady i naleśniki z jagodami to obowiązkowe połączenie! Dlaczego właśnie to proste sezonowe danie stało się tak popularne, a nawet doczekało się państwowego patentu i rejestracji jako bieszczadzki produkt regionalny?

Opatentowany Naleśnik Gigant z Jagodami - bieszczadzki produkt regionalny

Jagody i borówki w Bieszczadach

Bieszczadzkie lasy obfitują w w naturalne jagodziska. Czy wiecie, że wielu legendarnych bieszczadników trafiło tu właśnie na zbiory runa leśnego? Możliwość takiego zarobku przyciągnęła tu ze Śląska m.in. Lutka Pińczuka, który później wybudował słynną Chatkę Puchatka na Połoninie Wetlińskiej i był jej najbardziej znanym gospodarzem. Ze zbioru jagód żył też przez lata Majster Bieda (Władysław Nadopta - uosobienie bieszczadzkiej legendy o wolności).

Bieszczadzkie jagodziska

Uwaga! Dziś jagody zbieramy tylko poza granicami Bieszczadzkiego Parku Narodowego!

Naleśniki w bacówce pod Małą Rawką

Dziś, kiedy naleśniki z jagodami zjemy w Bieszczadach praktycznie wszędzie, warto pamiętać, że ich sława rozpoczęła się pod Rawkami, za czasów kiedy na przełomie XX i XXI wieku (lata 1985-88 i 1993-2006) gospodarowali tu Ewa i Robert.

Dziś pod Rawkami też zjemy naleśniki - na pewno docenią je miłośnicy klasyki. Oto dwa "zawijańce" zatopione w jagodowym nadzieniu i obficie polane słodką śmietaną:

Tradycyjne bieszczadzkie naleśniki z jagodami w Bacówce pod Małą Rawką

Ps. Jak dotrzeć do Bacówki pod Małą Rawką? Najłatwiej tak:

Szlak do bacówki pod Małą Rawką

łatwa
directions_walk child_friendly

Szlak do bacówki pod Małą Rawką

max 929 m min 853 m
straighten 1.3km
timer 31min
north_east 81m
south_east 6m

Naleśnik Gigant z Jagodami - produkt lokalny

Dziś Ewa i Robert prowadzą otwartą w 2003 roku Chatę Wędrowca w Wetlinie. To tu przenieśli się ze swoim kultowym naleśnikiem - gigantem. Szukajcie ich pod adresem Wetlina 113 "Chata Wędrowca":

Chata Wędrowca w Wetlinie, Wetlina 113

Opatentowany produkt lokalny "Naleśnik Gigant z Jagodami" to nie jest zwykły "zawijaniec"! To autorskie danie powstaje z klasycznego ciasta naleśnikowego, lanego cienką strużką, aż do utworzenia grubego, chrupiącego i bardzo sycącego placka!

Chata Wędrowca i Naleśnik Gigant z Jagodami

To własnie jego zobaczycie zobaczycie jako głównego bohatera w nagłówku naszego artykułu. Możecie go kupić w wersji dużej i średniej. Średnia jest do zjedzenia przez jedną osobę - szczególnie po długiej, górskiej wędrówce! Dużą najlepiej podzielcie się z grupą przyjaciół :)

Autor:
Data dodania:
Data aktualizacji: 2022-08-19
Wczytuję komentarze ...
cancel