Naleśnik Gigant - bieszczadzkie naleśniki z jagodami

Bieszczady i naleśniki z jagodami to obowiązkowe połączenie! Dlaczego właśnie to proste sezonowe danie stało się tak popularne, a nawet doczekało się państwowego patentu i rejestracji jako Certyfikowany Bieszczadzki Produkt Regionalny?

Certyfikowany Naleśnik Gigant z Jagodami - Bieszczadzki Produkt Regionalny
Certyfikowany Naleśnik Gigant z Jagodami - Bieszczadzki Produkt Regionalny

Jagody i borówki w Bieszczadach

Bieszczadzkie lasy obfitują w w naturalne jagodziska. Czy wiecie, że wielu legendarnych bieszczadników trafiło tu właśnie na zbiory runa leśnego? Możliwość takiego zarobku przyciągnęła tu ze Śląska m.in. Lutka Pińczuka, który później wybudował słynną Chatkę Puchatka na Połoninie Wetlińskiej i był jej najbardziej znanym gospodarzem. Ze zbioru jagód żył też przez lata Majster Bieda (Władysław Nadopta - uosobienie bieszczadzkiej legendy o wolności).

Bieszczadzkie jagodziska
Bieszczadzkie jagodziska

Uwaga! Dziś jagody zbieramy tylko poza granicami Bieszczadzkiego Parku Narodowego!

Naleśniki w Bacówce PTTK pod Małą Rawką

Dziś, kiedy naleśniki z jagodami zjemy w Bieszczadach praktycznie wszędzie, warto pamiętać, że ich sława rozpoczęła się pod Rawkami, za czasów kiedy na przełomie XX i XXI wieku (lata 1985-88 i 1993-2006) gospodarowali tu Ewa i Robert Żechowscy.

Dziś pod Rawkami też zjemy naleśniki, które na pewno docenią je miłośnicy klasyki. Oto dwa "zawijańce" zatopione w jagodowym nadzieniu i obficie polane słodką śmietaną:

Tradycyjne bieszczadzkie naleśniki z jagodami w Bacówce PTTK pod Małą Rawką
Tradycyjne bieszczadzkie naleśniki z jagodami w Bacówce PTTK pod Małą Rawką

Ps. Jak dotrzeć do Bacówki pod Małą Rawką? Najłatwiej tak:

Szlak do bacówki pod Małą Rawką

łatwa
directions_walk child_friendly

Szlak do bacówki pod Małą Rawką

max 929 m min 853 m
straighten 1.3km
timer 31min
north_east 81m
south_east 6m

Naleśnik Gigant z Jagodami - produkt lokalny

Po opuszczeniu Bacówki PTTK pod Małą Rawką Pani Ewa i Pan Robert prowadzili otwartą w 2003 roku "Chatę Wędrowca" w Wetlinie. To tu przenieśli się ze swoim kultowym naleśnikiem - gigantem. Można ich było znaleźć pod adresem Wetlina 113. Od listopada 2023 r. budynek ma nowego właściciela, a od wiosny 2024 r. działa tu "Schronisko Aniołów" prowadzone przez Laurę i Adama Radwańskich, w którego menu znajdziecie również "naleśniki - giganty".

Chata Wędrowca w Wetlinie, Wetlina 113. Wspomnienie z 2022 r.
Chata Wędrowca w Wetlinie, Wetlina 113. Wspomnienie z 2022 r.

A certyfikowany produkt lokalny "Naleśnik Gigant z Jagodami" to nie jest zwykły "zawijaniec"! To autorskie danie Pana Roberta Żechowskiego powstaje z klasycznego ciasta naleśnikowego, lanego cienką strużką, aż do utworzenia grubego, chrupiącego i bardzo sycącego placka!

Chata Wędrowca i Naleśnik Gigant z Jagodami.  Wspomnienie z Chaty Wędrowca, 2022 r.
Chata Wędrowca i Naleśnik Gigant z Jagodami. Wspomnienie z Chaty Wędrowca, 2022 r.

To własnie jego zobaczycie zobaczycie jako głównego bohatera w nagłówku naszego artykułu. W "Chacie Wędrowca" było można go kupić w wersji dużej i średniej. Jak tylko spróbujecie Naleśnika Giganta w Schronisku Aniołów koniecznie dajcie znać! Pani Lauro, Panie Adamie na pewno przy najbliższej okazji Państwa odwiedzimy!

Tymczasem Pani Ewa i Pan Robert zapraszają do "Trzynastki", czyli chaty pod adresem Wetlina 13. Trzymamy kciuki za powodzenie nowego rozdziału ich bieszczadzkiej opowieści!

Źródło: https://chatawedrowca.pl/karczma-bieszczady/
Źródło: https://chatawedrowca.pl/karczma-bieszczady/
"Nowy adres" Pani Ewy i Pana Roberta: Wetlina 13
"Nowy adres" Pani Ewy i Pana Roberta: Wetlina 13
Autor:
Data dodania:
Data aktualizacji: 2024-04-27
Wczytuję komentarze ...
cancel