Wszystkie drogi i szlaki na Tarnicę

Tarnica to najwyższy szczyt polskich Bieszczadów (1346 m n.p.m.), należący do Korony Gór Polski i Korony Beskidów. To także obowiązkowy cel bieszczadzkich wędrówek słynący z przepięknych widoków... i kolejki do zdjęcia "z krzyżem".

Na szczycie Tarnicy - widok na południe
Na szczycie Tarnicy - widok na południe
Spis Treści

Jak wejść na Tarnicę?

Dróg prowadzących z dolin na szczyt do wyboru nie mamy tak wiele: wszystkie 4 szlaki schodzą się na Przełęczy pod Tarnicą (1275 m n.p.m.) skąd na sam szczyt czeka nas jeszcze ok 15 min. wspinaczki kamiennymi schodami - w sezonie niestety "w ogonku" turystów (latem wchodzi tu ok. 4 tyś osób dziennie).

Przełęcz pod Tarnicą im. W. Krygowskiego - skrzyżowanie szlaków
Przełęcz pod Tarnicą im. W. Krygowskiego - skrzyżowanie szlaków

A jak dojść na tę Przełęcz pod Tarnicą? Wybierzcie sami:

Najkrótszy szlak na Tarnicę z Wołosatego

Najpopularniejszy jest jak zwykle najkrótszy szlak. W przypadku Tarnicy jest to niebieski szlak z Wołosatego, który wg strzałki doprowadzi nas na szczyt w 2 godz. (4,5 km, 600 m przewyższenia).

W rzeczywistości, jeśli nie jesteśmy dobrze rozchodzeni po górskich szlakach, podejście może nam zająć trochę dłużej. Dlaczego? Otóż właściwie cały szlak to mozolna wspinaczka po schodach, bez widoków, w dodatku najczęściej w tłumie turystów.... 

Najkrótszy szlak na Tarnicę - niebieski z Wołosatego

średnia
directions_walk

Najkrótszy szlak na Tarnicę - niebieski z Wołosatego

max 1329 m min 727 m
straighten 5.0km
timer 2h 46min
north_east 607m
south_east 8m

Urozmaiceniem na szlaku z Wołosatego będą tabliczki ścieżki edukacyjnej "Wołosate - Tarnica", do której możemy pobrać audiobook >>> i odsłuchiwać na szlaku.

Ścieżka edukacyjna "Wołosate - Tarnica"
Ścieżka edukacyjna "Wołosate - Tarnica"

Najłatwiejszy i polecany szlak na Tarnicę z Ustrzyk Górnych

O wiele przyjemniejszy, a w dodatku trochę spokojniejszy i przede wszystkim bardziej widokowy jest czerwony szlak na Tarnicę z Ustrzyk Górnych przez Szeroki Wierch.

Polecany widokowy szlak na Tarnicę - czerwony z Ustrzyk Górnych

średnia
directions_walk

Polecany widokowy szlak na Tarnicę - czerwony z Ustrzyk Górnych

max 1329 m min 676 m
straighten 7.1km
timer 3h 32min
north_east 706m
south_east 55m

Ta droga jest dłuższa, mamy też do pokonania większe przewyższenie: ok. 700 m. Jednak szlak wznosi się o wiele wolniej (chociaż strome fragmenty też będą). Za to po wejściu na grzbiet Szerokiego Wierchu widoki dodają skrzydeł!

Przez Szeroki Wierch na Tarnicę - dojście do Przełeczy Pod Tarnicą
Przez Szeroki Wierch na Tarnicę - dojście do Przełeczy Pod Tarnicą

Widokowy szlak na Tarnicę bez tłumu

Jeśli macie czas, siły i przede wszystkim chęć na dłużą wędrówkę polecamy Wam zdobycie najwyższego szczytu Bieszczadów "trzecią drogą", czyli przez Bukowe Berdo i Krzemień. Będzie bardzo widokowo, ciekawie i o wiele spokojniej (nawet w sezonie):

Szlak na Tarnicę przez Bukowe Berdo i Krzemień

średnia
directions_walk

Szlak na Tarnicę przez Bukowe Berdo i Krzemień

max 1329 m min 720 m
straighten 8.1km
timer 4h 7min
north_east 841m
south_east 234m
Widok z grzbietu Bukowego Berda: szczyty Bukowego Berda, Krzemienia i Tarnicy wraz z Szerokim Wierchem
Widok z grzbietu Bukowego Berda: szczyty Bukowego Berda, Krzemienia i Tarnicy wraz z Szerokim Wierchem

Najpiękniejszy i najdłuższy szlak na Tarnicę - czerwony z Wołosatego

Niewiele osób spotkamy też na najdłuższym szlaku na Tarnicę (oczywiście nie licząc np. przejścia całego GSB z Cieszyna!). Czerwony szlak z Wołosatego prowadzi nas najpierw dość nużącą drogą z Wołosatego na Przełęcz Bukowską (2,5 godz. marszu, ok. 400 m przewyższenia).

Szlak z Wołosatego na Przełęcz Bukowską

łatwa
directions_walk child_friendly directions_bike

Szlak z Wołosatego na Przełęcz Bukowską

max 1113 m min 734 m
straighten 7.8km
timer 2h 57min
north_east 404m
south_east 29m

Za to potem już będzie pięknie! Wędrujemy grzbietami zdobywając kolejno szczyty Rozsypańca, Halicza i Wierszka Jeleniego. Obchodzimy wierzchołek Kopy Bukowskiej i szczyt Krzemienia, schodzimy na Przełęcz Goprowską i... zdobywamy szczyt Tarnicy!  Będzie przepięknie, ale do pokonania jest 15 km i prawie 900 m przewyższeń, czyli ok. 5 godz. marszu w jedną stronę.  

Najpiękniejszy szlak w Bieszczadach: przez Rozsypaniec i Halicz na Tarnicę

średnia
directions_walk

Najpiękniejszy szlak w Bieszczadach: przez Rozsypaniec i Halicz na Tarnicę

max 1329 m min 734 m
straighten 14.5km
timer 5h 46min
north_east 862m
south_east 274m
Widok z Halicza na południe
Widok z Halicza na południe

Tarnica - pętla z Wołosatego

Na przejście widokowego czerwonego szlaku z Wołosatego w dwie strony w jeden dzień może nie wystarczyć czasu. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest wybór pętli: Wołosate - niebieski szlak - Tarnica - czerwony szlak - Wołosate. Łącznie 6 godz. marszu, ok. 19 km i 900 m przewyższenia do pokonania.

Tarnica - pętla z Ustrzyk Górnych

Mniej wymagająca, za to też mniej widokowa, będzie pętla z Ustrzyk Górnych. Wejście na Tarnicę czerwonym szlakiem przez Szeroki Wierch, zejście niebieskim do Wołosatego i powrót ścieżką edukacyjną wzdłuż drogi do Ustrzyk. Łącznie około 6 godz., niecałe 19 km i mniej niż 800 m przewyższenia do pokonania:

Tarnica - atrakcje i ciekawostki

Główna atrakcja szczytu Tarnicy to oczywiście widoki! Niestety nie znajdziemy tu tablic z opisem panoramy. Co widzimy dookoła musimy sprawdzić na mapie, lub odpowiedniej aplikacji. Niestety póki co próżno szukać pieczątki, potwierdzającej zdobycie najwyższego szczytu Bieszczadów (wiosna 2024 r.) musi wystarczyć samo nam potwierdzenie wejścia na szlak (pieczątka z kasy biletowej BdPN).

Widok z Tarnicy na północny-zachód
Widok z Tarnicy na północny-zachód

Co oznacza nazwa Tarnica?

Czy wiecie, że słowo Tarnica oznacza po rumuńsku siodło? Rzeczywiście, sylwetka Królowej przypomina siodło, czyż nie? Początkowo siodłem nazywano tylko przełęcz pod szczytem Tarnicy, a samo Gniazdo Tarnicy i Halicza nosiło nazwę "Góry Niedźwiedzie".

Tarnica z Krzemienia. Widzicie "siodło"?
Tarnica z Krzemienia. Widzicie "siodło"?

Jaskinia na Tarnicy

Tuż przy ostatnim odcinku podejścia na szczyt Tarnicy znajduje się jaskinia osuwiskowa. Odkryto ją dopiero w 2003 roku, ale już w 2008 r. wejście zostało zasypane przez Bieszczadzki Park Narodowy, dla bezpieczeństwa turystów.

Krzyż na Tarnicy

Jedyne co znajdziemy na szczycie i czego na pewno nie przeoczymy to wielki metalowy krzyż.

Pierwszy mały krzyż stanął tu już w 1979 r. (dwie metalowe rury, ok. 1,5 m wysokości, dziś znajduje się na Haliczu). W 1987 roku postawiono drugi krzyż (7,5 m). Ludzie w tajemnicy wnosili poszczególne jego części, które zostały połączone na szczycie. Celem postawienia krzyża było upamiętnienie wizyty na szczycie Karola Wojtyły (1953 r.) oraz III pielgrzymki do Polski papieża Jana Pawła II.

Szczyt Tarnicy, 1346 m n.p.m.
Szczyt Tarnicy, 1346 m n.p.m.

Krzyż na Tarnicy złamał się w 2000 roku. W tym samym roku postawiono nowy, już trzeci, za to pierwszy "legalny" krzyż. Jego elementy również zostały wniesione na szczyt przez turystów-pielgrzymów. Wysokość obecnego krzyża to 8,5 m.

Tarnica - droga krzyżowa

Do 2016 r. na szlakach z Wołosatego i Ustrzyk Górnych w Wielki Piątek odbywały się najsłynniejsze terenowe drogi krzyżowe. Obecnie stacje drogi krzyżowej ustawiane są na szlaku Wołosate - Przełęcz Bukowska, a wejście na szczyt grupy powyżej 50 osób musi być zgłoszone do Dyrekcji Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Tarnica - informacje praktyczne

Wybierając się na Tarnicę pamiętajmy (jak zawsze!) o sprawdzeniu prognozy pogody! W przypadku nagłej zmiany (np. burzy) nie bardzo jest tu się gdzie schować. Zabierzmy zatem zapas jedzenia i wody oraz kurtkę do zarzucenia na szczycie - tu zawsze wieje!

UWAGA! Wiata na Przełęczy Goprowskiej została rozebrana! Cierpliwie czekamy na nową...

Wiata przy Przełęczy Goprowskiej między Tarnicą a Krzemieniem - fot. z 2022 r.
Wiata przy Przełęczy Goprowskiej między Tarnicą a Krzemieniem - fot. z 2022 r.

Najbliższa zadaszona wiata znajduje się obecnie przy niebieskim szlaku z Wołosatego (w lesie, ok. 30 min. poniżej szczytu).

Tarnica - parking

Parkingi przy wejściu na szlaki na Tarnicę w Wołosatem i Ustrzykach Górnych są płatne (i w sezonie szybko się zapełniają). Bezpłatny parking znajdziemy za to w Mucznem: przy głównej drodze, przy kościele, lub duży plac tuż przed wjazdem do miejscowości (ok. 10 min. przed początkiem szlaku).

Tarnica - bilety

Zarówno szczyt Tarnicy, jak i wszystkie prowadzące tu szlaki znajdują się na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Obowiązuje zakup biletu wstępu do parku narodowego (on-line lub przy wejściu na szlak). Posiadacze Karty Dużej Rodziny wchodzą bezpłatnie.

Tarnica z psem

Uwaga! Podobnie jak na terenie całego Bieszczadzkiego Parku Narodowego również na Tarnicy obowiązuje zakaz wprowadzania (w tym wnoszenia!) psów.

Autor:
Data dodania:
Data aktualizacji: 2024-05-10
Wczytuję komentarze ...
cancel