Wszystkie drogi i szlaki na Tarnicę

Tarnica to najwyższy szczyt polskich Bieszczadów (1346 m n.p.m.), należący do Korony Gór Polski i Korony Beskidów. To także obowiązkowy cel bieszczadzkich wędrówek słynący z przepięknych widoków... i kolejki do zdjęcia "z krzyżem".

Na szczycie Tarnicy - widok na południe
Spis Treści

Jak wejść na Tarnicę?

Dróg do wyboru nie mamy tak wiele dróg: wszystkie 4 szlaki schodzą się na Przełęczy pod Tarnicą (1275 m n.p.m.) skąd na sam szczyt czeka nas jeszcze ok 15 min. wspinaczki kamiennymi schodami - w sezonie niestety "w ogonku" turystów (latem wchodzi tu ok. 4 tyś osób dziennie).

Przełęcz pod Tarnicą - szlaki

A jak dojść na tę Przełęcz pod Tarnicą? Wybierzcie sami:

Najkrótszy szlak na Tarnicę z Wołosatego

Najpopularniejszy jest jak zwykle najkrótszy szlak. W przypadku Tarnicy jest to niebieski szlak z Wołosatego, który doprowadzi nas na szczyt - teoretycznie - w 2 godz. (4,5 km, 600 m przewyższenia). W rzeczywistości, jeśli nie jesteśmy dobrze rozchodzeni po górskich szlakach, podejście może nam zająć trochę dłużej. Dlaczego?

Otóż właściwie cały szlak to mozolna wspinaczka po schodach, bez widoków, w dodatku w tłumie turystów.... 

Niebieski szlak z Wołosatego na Tarnicę (podejście pod przełęcz)

Urozmaiceniem na szlaku z Wołosatego będą tabliczki ścieżki edukacyjnej "Wołosate - Tarnica", do której możemy pobrać audiobook >>> i odsłuchiwać na szlaku.

Ścieżka edukacyjna "Wołosate - Tarnica"

Najłatwiejszy szlak na Tarnicę z Ustrzyk Górnych

O wiele przyjemniejszy, a w dodatku trochę spokojniejszy i przede wszystkim widokowy jest czerwony szlak na Tarnicę z Ustrzyk Górnych przez Szeroki Wierch.

Szeroki Wierch z Tarnicy

Ta droga jest dłuższa: ok. 3,5 godz., 8 km. Mamy też do pokonania większe przewyższenie: ok. 750 m. Jednak szlak wznosi się o wiele wolniej (chociaż strome momenty też będą), a po wejściu na Szeroki Wierch widoki przy wędrówce grzbietem dodają skrzydeł!

Przez Szeroki Wierch na Tarnicę - dojście do Przełeczy Pod Tarnicą

Tarnica - najpiękniejszy szlak. Na Tarnicę bez tłumu

Jeśli macie czas, siły i przede wszystkim chęć, polecamy Wam zdobycie najwyższego szczytu Bieszczadów "trzecią drogą", czyli przez Bukowe Berdo i Krzemień. Będzie bardzo widokowo, ciekawie i o wiele spokojniej (nawet w sezonie):

Szlak na Tarnicę przez Bukowe Berdo i Krzemień

średnia
directions_walk

Szlak na Tarnicę przez Bukowe Berdo i Krzemień

max 1329 m min 720 m
straighten 8.1km
timer 4h 7min
north_east 841m
south_east 234m
Widok z grzbietu Bukowego Berda: szczyty Bukowego Berda, Krzemienia i Tarnicy wraz z Szerokim Wierchem

Najdłuższy szlak na Tarnicę - czerwony z Wołosatego

Niewiele osób spotkamy też na najdłuższym szlaku na Tarnicę (oczywiście nie licząc np. przejścia całego GSB z Cieszyna). Czerwony szlak z Wołosatego prowadzi nas najpierw dość nużącą drogą na Przełęcz Bukowską (2,5 godz. marszu, ok.400 m przewyższenia).

Za to potem już będzie pięknie! Wędrujemy grzbietami zdobywając kolejno szczyty Rozsypańca (1280 m n.p.m.), Halicza (1333 m n.p.m.), Wierszka Jeleniego (1271 m n.p.m.). Obchodzimy wierzchołek Kopy Bukowskiej i szczyt Krzemienia, schodzimy na Przełęcz Goprowską i... zdobywamy szczyt Tarnicy!

Kopa Bukowska, Halicz i Rozsypaniec, widok z Tarnicy

Będzie przepięknie, ale do pokonania jest w sumie 15 km i prawie 900 m przewyższeń (5 godz. marszu w jedną stronę).

Tarnica - pętla z Wołosatego

Na przejście widokowego czerwonego szlaku z Wołosatego w dwie strony w jeden dzień może nie wystarczyć czasu. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest wybór pętli: Wołosate - niebieski szlak - Tarnica - czerwony szlak - Wołosate. Łącznie 6 godz. marszu, ok. 19 km i 900 m przewyższenia do pokonania.

Tarnica - pętla z Ustrzyk Górnych

Mniej wymagająca, za to też mniej widokowa, będzie pętla z Ustrzyk Górnych. Wejście na Tarnicę czerwonym szlakiem przez Szeroki Wierch, zejście niebieskim do Wołosatego i powrót ścieżką edukacyjną wzdłuż drogi do Ustrzyk. Łącznie około 6 godz., niecałe 19 km i mniej niż 800 m przewyższenia do pokonania:

Tarnica - atrakcje i ciekawostki

Główna atrakcja szczytu Tarnicy to oczywiście widoki! Niestety nie znajdziemy tu tablic z opisem panoramy. Co widzimy dookoła musimy sprawdzić na mapie. W lecie 2022 r. nie było tu nawet tabliczki z nazwą i wysokością szczytu... Niestety próżno szukać też pieczątki, potwierdzającej zdobycie najwyższego szczytu Bieszczadów, musi wystarczyć samo nam potwierdzenie wejścia na szlak (pieczątka z kasy biletowej BPN).

Widok z Tarnicy na północny-zachód

Co oznacza nazwa Tarnica?

Czy wiecie, że słowo Tarnica oznacza po rumuńsku siodło? Rzeczywiście, sylwetka Królowej przypomina siodło, czyż nie? Początkowo siodłem nazywano tylko przełęcz pod szczytem Tarnicy, a samo pasmo Halicza i Tarnicy nosiło nazwę "Góry Niedźwiedzie".

Tarnica z Krzemienia. Widzicie "siodło"?

Jaskinia na Tarnicy

Tuż przy ostatnim odcinku podejścia na szczyt znajduje się jaskinia. Odkryto ją dopiero w 2003 roku, ale już w 2008 r. wejście zostało zasypane przez Bieszczadzki Park Narodowy, dla bezpieczeństwa turystów.

Krzyż na Tarnicy

Jedyne co znajdziemy na szczycie i czego na pewno nie przeoczymy to wielki metalowy krzyż.

Pierwszy mały krzyż stanął tu już w 1979 r. (dwie metalowe rury, ok 1,5 m wysokości, dziś znajduje się na Haliczu). W 1987 roku postawiono drugi krzyż (6,5 m), uwaga: podobno nielegalnie! Ludzie w tajemnicy wnosili poszczególne jego części, które zostały połączone na szczycie. Celem postawiania krzyża było upamiętnienie wizyty na szczycie Karola Wojtyły (1953 r.) oraz III pielgrzymki do Polski papieża Jana Pawła II.

Szczyt Tarnicy, 1346 m n.p.m.

Krzyż na Tarnicy złamał się w 2000 roku. W tym samym roku postawiono nowy, już trzeci: o metr wyższy. Jego elementy również zostały wniesione na szczyt przez turystów-pielgrzymów.

Tarnica - droga krzyżowa

Do 2016 r. na szlakach z Wołosatego i Ustrzyk Górnych odbywały się najsłynniejsze terenowe drogi krzyżowe. Obecnie stacje drogi krzyżowej ustawiane są na szlaku Wołosate - Przełęcz Bukowska, a wejście na szczyt grupy powyżej 50 osób musi być zgłoszone do Dyrekcji Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Tarnica - informacje praktyczne

Wybierając się na Tarnicę pamiętajmy (jak zawsze!) o sprawdzeniu prognozy pogody! W przypadku nagłej zmiany (np. burzy) nie bardzo jest tu się gdzie schować.

Wiata przy Przełęczy Goprowskiej między Tarnicą a Krzemieniem

Najbliższa zadaszona wiata znajduje się na Przełęczy Goprowskiej (ok. 20 min. poniżej szczytu na czerwonym szlaku w stronę Halicza) oraz przy niebieskim szlaku z Wołostego (w lesie, ok. 30 min. poniżej szczytu).

Zabierzmy zapas jedzenia i wody (brak schroniska) oraz kurtkę do zarzucenia na szczycie - tu zawsze wieje!

Tarnica - parking

Parkingi przy wejściu na szlaki na Tarnicę w Wołosatem i Ustrzykach Górnych są płatne (i w sezonie szybko się zapełniają...). Bezpłatny parking znajdziemy za to w Mucznem: przy głównej drodze, przy kościele, lub duży plac tuż przed wjazdem do miejscowości (ok. 10 min przed początkiem szlaku).

Tarnica - bilety

Zarówno szczyt Tarnicy, jak i wszystkie prowadzące tu szlaki znajdują się na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Obowiązuje zakup biletu wstępu do parku narodowego (on-line lub przy wejściu na szlak). Posiadacze Karty Dużej Rodziny wchodzą bezpłatnie.

Tarnica z psem

Uwaga! Podobnie jak na terenie całego Bieszczadzkiego Parku Narodowego obowiązuje zakaz wprowadzania (w tym wnoszenia) psów.

Autor:
Data dodania:
Data aktualizacji: 2022-08-05
Wczytuję komentarze ...
cancel