Szlak na Tarnicę przez Bukowe Berdo i Krzemień
w pobliżu: Ustrzyki DolneDługość | 8.1km |
---|---|
Czas | 4h 7min |
Wzniesienia | 841m |
Zejścia | 234m |
Profil wysokości:
wb_sunny Trasa w słońcu
directions_car Trasa opisana i dostosowana dla osób z samochodem
warning Zakaz wprowadzania psów
Szlak na Tarnicę z Mucznego, przez Bukowe Berdo i Krzemień to wspaniała alternatywa dla szlaków z Wołosatego i Ustrzyk Górnych. Szczególnie jeśli nie lubicie tłumów na trasie, a po drodze chcecie nacieszyć się tym co w Bieszczadach najpiękniejsze: długą wędrówką grzbietem z rozległymi panoramami na 4 strony świata.
Z Mucznego na Tarnicę
W Mucznem bez problemu znajdziemy bezpłatny parking (kolejny plus w porównaniu ze szlakami z Wołosatego i Ustrzyk Górnych!). Pierwszy odcinek naszej trasy to wspinaczka żółtym szlakiem na Bukowe Berdo, a następnie spacer grzbietem (niebieski szlak).
Po wspinaczce leśnym grzbietem (ok. godz.) wchodzimy na malowniczy, dziki grzbiet Bukowego Berda. Wędrówka przez 3 wierzchołki tego masywu zajmie nam kolejną godzinę - godzinę pełną zachwytów, tym co pod nogami i daleko na horyzoncie.
Po drodze widzimy cel naszej trasy, czyli 3 szczyty: Bukowe Berdo, Krzemień i Tarnica:
Ten fragment trasy, wraz z widokami ze szczytu Bukowego Berda opisaliśmy dokładnie w tym artykule:
średnia
Bukowe Berdo - szlak z Mucznego
Z Bukowego Berda na Krzemień
Ze szczytu Bukowego Berda schodzimy na przełęcz, po czym wspinamy się na grzbiet Krzemienia (który od tej strony wygląda dużo łagodniej niż z Tarnicy). Czyli 50 m "z górki", ale zaraz kolejne 50 m "pod górkę". Przeskakujemy ten odcinek w 20-30 min.
Z Krzemienia na Tarnicę
Grzbiet Krzemienia "przecinamy" omijając szczyt. Właściwie nawet nie ma tu żadnej tabliczki informującej gdzie się znajdujemy... Tylko jedyny właściwy kierunek "na Tarnicę"!
Z Krzemienia na Przełęcz Goprowską schodzimy stromymi stopniami. "Tracimy" 150 m w 10-15 minut... Trochę szkoda, bo zaraz czeka nas kolejna wspinaczka (prawie 200 m w górę).
Na Przełęczy Goprowskiej czeka na nas kilka ławek, a ciut wyżej: większa wiata ze stolikami. Warto tu nabrać sił na dalszą wędrówkę.
Wspinaczka na Tarnicę
Z uwagi na to, że na Przełęczy Goprowskiej dołączą do nas turyści z czerwonego szlaku na podejściu na przełęcz pod szczytem Tarnicy będzie nas już więcej. Schody są jednak szerokie, wygodne - wszyscy się zmieścimy:
W czasie wspinaczki odwróćmy się od czasu do czasu i popatrzmy na zdobyty przez nas przed chwilą majestatyczny, skalisty grzebień Krzemienia:
Po około 30 min wspinaczki z Przełęczy Goprowskiej docieramy na Przełęcz pod Tarnicą. Tu już spotykamy tłumy z Wołosatego i Ustrzyk Górnych...
Ostatnie 15-20 minut w sezonie lub w weekend obowiązkowo idziemy "w kolejce" (i cieszymy się, że wcześniej na Bukowym Berdzie tego uniknęliśmy!).
Szczyt Tarnicy - widoki i panorama
Na najwyższym szczycie polskich Bieszczadów czekają na nas przepiękne panoramy na 4 strony świata. Przy dobrej pogodzie dojrzymy Pikuj (najwyższy szczyt Bieszczadów, 1408 m n.p.m.), a podobno czasami także Tatry.
Po obowiązkowym zdjęciu pod krzyżem czeka nas droga powrotna: tą samą drogą do Mucznego (ok. 2,5 godz), lub inną: najkrótszą do Wołosatego (ok. 1 godz. niebieskim szlakiem), dłuższą do Ustrzyk Górnych (ok 2 godz. czerwonym szlakiem), ewentualnie "najdłuższą", czyli czerwonym szlakiem przez Halicz i Przełęcz Bukowską do Wołosatego (ok. 4 godz.).
Czy znacie wszystkie tajemnice Tarnicy? Ciekawostki o najwyższym szczycie Bieszczadów oraz opisy szlaków znajdziecie tu:
Wszystkie drogi i szlaki na Tarnicę
Tarnica (1346 m n.p.m.) to najwyższy szczyt polskich Bieszczadów. Słynie z przepięknych widoków... i kolejki do zdjęcia "z krzyżem". Poznajcie ciekawostki o szczycie Tarnicy oraz wszystkie drogi, szlaki i pętle na Tarnicę! ...
Z Mucznego na Tarnicę - informacje praktyczne
- Szlak jest piękny, ale długi - zaplanujmy sobie go na cały dzień, najlepiej z pewną pogodą.
- Pamiętajmy o prowiancie i zapasie wody (brak schronisk i baz turystycznych po drodze)
- Jeżeli chcemy go przejść tam i z powrotem weźmy pod uwagę, że sama trasa to ponad 16 km, a do pokonania będzie w sumie ponad 1100 m przewyższenia. W drodze powrotnej czeka na wspinaczka na Krzemień i szczyt Bukowego Berda, dopiero stamtąd będzie już "z górki".
- Poza podejściem z Mucznego idziemy cały czas grzbietami i łąkami. Ma to swoje wielkie plusy (widoki, widoki i... jeszcze raz widoki!), jednak w słoneczny, ciepły dzień może być uciążliwe. Pamiętajmy o nakryciu głowy i kremach z filtrem UV.
Data dodania: 2022-08-02
Data aktualizacji: 2022-08-03
Wiecej w regionie: Bieszczady
o łącznej długości 90 km
