Polecany widokowy szlak na Tarnicę - czerwony z Ustrzyk Górnych

w pobliżu: Ustrzyki Dolne
średnia - trasa dla młodych wędrowników, możliwe strome podejścia
straighten  Długość 7.1km
timer Czas 3h 32min
north_east Wzniesienia 706m
south_east Zejścia 55m
Profil wysokości:
max 1329 m min 676 m
terrain  Nachylenia terenu
wb_sunny  Trasa w słońcu
directions_car  Trasa opisana i dostosowana dla osób z samochodem
directions_bus  Możliwy dojazd busem lub autobusem
warning  Zakaz wprowadzania psów

Czerwony szlak z Ustrzyk Górnych na Tarnicę (1346 m n.p.m.) to wprawdzie nie najkrótsza, ale za to najwygodniejsza i w dodatku bardzo widokowa trasa na najwyższy szczyt polskich Bieszczadów.

Spis Treści
 • Tarnica 1346 m n.p.m. - szczyt i widoki
 • Szeroki Wierch z Tarnicy

  Dlaczego idąc na Tarnicę warto wybrać czerwony szlak z Ustrzyk?

  • dobry dojazd i duży parking (płatny)
  • przewyższenie, które mamy do pokonania jest rozłożone na dłuższy dystans, dlatego wspinaczka nie jest tak męcząca. Po drodze mamy wiele całkiem płaskich odcinków!
  • prawie połowa drogi to przejście malowniczym grzbietem Szerokiego Wierchu, z którego rozpościerają się piękne panoramy
  • ruch turystyczny jest tu dużo mniejszy niż na najkrótszym (i w sezonie zatłoczonym) niebieskim szlaku z Wołosatego
  • po drodze towarzyszą nam przystanki ścieżki przyrodniczej, dzięki którym możemy łatwiej "odliczać" ile jeszcze do szczytu
  Czerwony szlak z Ustrzyk Górnych przez Szeroki Wierch na Tarnicę

  Początek czerwonego szlaku na Tarnicę w Ustrzykach Górnych - parking

  Czerwony szlak (czyli Główny Szlak Beskidzki) przechodzi przez centrum Ustrzyk Górnych. Możemy tu dojechać autobusem lub busem. Jeśli wybierzemy się samochodem możemy skorzystać z kilku dużych, płatnych parkingów. O dostępności wolnych miejsc informują wyświetlacze przy wjeździe do miejscowości. Samochód możemy zostawić przy głównej drodze, lub podjechać aż do granicy Bieszczadzkiego Parku Narodowego (oszczędzimy sobie ok. 1 km marszu asfaltem).

  Na początku naszej trasy czeka na nas punkt kasowy Bieszczadzkiego Parku Narodowego z biletami i pamiątkami (zakup biletów obowiązkowy!). Można tu też skorzystać z toalety. Sezonowo działa tu food-truck.

  Początek czerwonego szlaku na Tarnicę w Ustrzykach Górnych - parking i punkt kasowy

  Ścieżka przyrodnicza Ustrzyki Górne - Szeroki Wierch

  Jak zapewne zwrócicie uwagę naszemu niebieskiemu szlakowi będzie towarzyszyć ścieżka edukacyjna "Ustrzyki Górne - Szeroki Wierch". Przystanki są oznaczone numerami od 1 do 26 - dzięki nim możemy m.in. łatwiej odpowiedzieć najmłodszym na pytanie "daleko jeszcze?"

  Ścieżka przyrodnicza Ustrzyki Górne - Szeroki Wierch. Przystanek nr 18

  Oczywiście warto też zainteresować się do czego odnoszą się poszczególne przystanki. W punkcie kasowym możemy zaopatrzyć się w broszurkę z ich dokładniejszym opisem.

  Czerwony szlak Ustrzyki Górne - Szeroki Wierch - Tarnica

  Początek naszej trasy to przyjemny spacer wzdłuż doliny potoku Terebowiec. Wspinaczka zacznie się w bukowym lesie, ale nie będzie bardzo stromo.

  Czerwony szlak z Ustrzyk Górnych przez Szeroki Wierch na Tarnicę

  Szlak jest bardzo dobrze przygotowany: w miejscach, gdzie mogłaby się gromadzić woda (i błoto) ułożono drewniane podesty, a na stromych odcinkach zbudowano leśne schody.

  Wiata przy czerwonym szlaku z Ustrzyk Górnych na Tarnicę

  Po niecałej godzinie od minięcia punktu kasowego dojdziemy do dużej, zadaszonej wiaty. Można tu odpocząć i nabrać sił przed dalszą wędrówką.

  Wiata pod Szerokim Wierchem (czerwony szlak Ustrzyki Górne - Tarnica)

  Wędrówka grzbietem Szerokiego Wierchu

  Po około pół godziny od odpoczynku przy wiacie dojdziemy do granicy lasu, spod której wspinamy się na trawiasty grzbiet Szerokiego Wierchu. 

  Przed nami najprzyjemniejszy odcinek trasy: ok. 3 km widokowego spaceru! Oczywiście, pod warunkiem, że pogoda będzie łaskawa... A jeśli nie to mgły także nadadzą naszej wędrówce magicznego klimatu:

  Szeroki Wierch - ścieżka na grzbiecie
  Szeroki Wierch - ścieżka na grzbiecie

  Przełęcz pod Tarnicą

  Po niecałych 3 godzinach od wejścia na szlak dotrzemy do wierzchołka Tarniczki, z której zejdziemy do skrzyżowania wszystkich dróg na Tarnicę, czyli do Przełęczy pod Tarnicą.

  Przez Szeroki Wierch na Tarnicę - dojście do Przełeczy Pod Tarnicą

  Stąd wspinamy się dalej: krótkim dojściowym szlakiem żółtym na szczyt, który powinniśmy osiągnąć po ok. 15 min. od przełęczy.

  Wejście na Tarnicę. Ostatni odcinek z przełęczy na szczyt (żółty szlak)

  Tarnica 1346 m n.p.m. - szczyt i widoki

  Gratulacje! Dotarliście na najwyższy szczyt polskich Bieszczadów! Przy dobrej pogodzie czekają na nas cudowne widoki na 4 strony świata!

  Widok z Tarnicy na północny-zachód

  Co zobaczymy ze szczytu Tarnicy? Skąd wzięła się nazwa szczytu i wielki metalowy krzyż? O wszystkim, co warto wiedzieć o Tarnicy piszemy w tym artykule:

  Wszystkie drogi i szlaki na Tarnicę

  Wszystkie drogi i szlaki na Tarnicę

  Tarnica (1346 m n.p.m.) to najwyższy szczyt polskich Bieszczadów. Słynie z przepięknych widoków... i kolejki do zdjęcia "z krzyżem". Poznajcie ciekawostki o szczycie Tarnicy oraz wszystkie drogi, szlaki i pętle na Tarnicę! ...

  ...i z powrotem do Ustrzyk Górnych

  Z Tarnicy do Ustrzyk Górnych możemy wrócić tą samą trasą (zejście zajmie nam ok. 2 godz.). W przypadku załamania pogody lepiej szybciej zejść z eksponowanych miejsc do lasu, czyli wybrać krótszy, niebieski szlak, który stromą ścieżką sprowadzi nas do Wołosatego w ok. 1 godz. Stąd do Ustrzyk Górnych prowadzi wygodna asfaltowa droga (6 km, 

  Autor:
  Data dodania:

  Wiecej w regionie Bieszczady


  Wczytuję komentarze ...
  cancel