Najpiękniejszy szlak w Bieszczadach: przez Rozsypaniec i Halicz na Tarnicę

w pobliżu: Ustrzyki Dolne
średnia - trasa dla młodych wędrowników, możliwe strome podejścia
straighten  Długość 14.5km
timer Czas 5h 46min
north_east Wzniesienia 862m
south_east Zejścia 274m
Profil wysokości:
max 1329 m min 734 m
terrain  Nachylenia terenu
wb_sunny  Trasa w słońcu
directions_car  Trasa opisana i dostosowana dla osób z samochodem
warning  Zakaz wprowadzania psów

Czerwony szlak z Wołosatego na Tarnicę przez Przełęcz Bukowską, Rozsypaniec, Połoninę Bukowską, Halicz, Wierszek Jeleni i Kopę Bukowską to zdecydowanie jedna z najpiękniejszych i najbardziej widokowych (ale także dość wymagających) bieszczadzkich tras.

Halicz - widok na południe, fot. Anna i Wojciech Dąbrowscy

Wołosate - początek czerwonego szlaku na Tarnicę

W Wołosatem znajduje się spory, płatny parking. Wyświetlacze w Ustrzykach Górnych informują o dostępności wolnych miejsc. W razie ich braku, lub jeśli dojedziemy do Ustrzyk autobusem, możemy dojść do Wołosatego drogą (ok. 6 km, 1,5 godz.), lub biegnącą częściowo wzdłuż drogi, a częściowo bokiem przez torfowiska, ścieżką przyrodniczą Ustrzyki Górne - Wołosate (długość drogi i czas przejścia podobna). W sezonie bywa, że uda nam się złapać bus do Wołosatego.

Z Wołosatego przez Przełęcz Bukowską na Tarnicę

W Wołosatem na początku naszej trasy czeka na nas punkt kasowy Bieszczadzkiego Parku Narodowego z biletami i pamiątkami (zakup biletów obowiązkowy!). Można tu też skorzystać z toalety. 

Początek szlaku na Tarnicę w Wołosatem - punkt kasowy BdPN

Wołosate - Przełęcz Bukowska

Wbrew pozorom to jeden z trudniejszych, ponieważ najbardziej nużących odcinków naszej trasy. Wędrujemy szeroką leśną drogą (zamkniętą dla ruchu samochodowego). Sęk w tym, że ta droga ma prawie 8 km... Osiem kilometrów dość nużącej wędrówki... Początkowo jeszcze skrajem łąki, potem już tylko przez las. Pewnym urozmaiceniem mogą być przystanki ścieżki przyrodniczej.

Ścieżka przyrodnicza „Rozsypaniec – Krzemień”

Czerwonym szlakiem z Wołosatego, przez Rozsypaniec i Halicz, aż po zbocza Krzemienia prowadzi ścieżka przyrodnicza z 28 przystankami. Na każdym z nich, oznaczonym pierwiosnką Hallera znajdziemy różne przyrodnicze informacje i ciekawostki. Więcej możemy doczytać w folderze z opisem przystanków (do nabycia za kilka zł w punkcie kasowym). Odliczanie kolejnych przystanków pomoże nam odpowiedzieć na odwieczne pytanie "daleko jeszcze?".

Przełęcz Bukowska 1127 m n.p.m.

Uff... Najtrudniejsze już za nami! Przed nami: to co najpiękniejsze! Na Przełęczy Bukowskiej kończy się leśna droga, czeka tu na nas zadaszona wiat z ławkami, ale przede wszystkim: szlak wreszcie prowadzi nas na widokowe połoniny! 

Cała najpiękniejsza część czerwonego szlaku jak na dłoni: Rozsypaniec i Halicz, dalej Krzemień, Kopa Bukowska i Bukowe Berdo, najdalej połoniny: Caryńska i Wetlińska. Fot. Anna i Wojciech Dąbrowscy

Rozsypaniec, 1280 m n.p.m.

Po około pół godziny podejścia połoniną osiągamy pierwszy szczyt na naszej trasie - Rozsypaniec. Pierwsza z wielu okazji, żeby przystanąć, przysiąść na ławeczce i rozglądnąć się dookoła - jest na co!

Widok z drogi na Rozsypaniec na południe, w kierunku Przełeczy Bukowskiej, fot. Anna i Wojciech Dąbrowscy
Rozsypaniec - widok na południe, fot. Anna i Wojciech Dąbrowscy

Halicz, 1333 m n.p.m.

Kolejne pół godzinki spaceru grzbietem i podejście terenowymi "schodami" zaprowadzi nas na najwyższy, poza Tarnicą, szczyt na naszej trasie. 

Halicz - szczyt 1333 m n.p.m. Fot. Anna i Wojciech Dąbrowscy

Na szczycie Halicza, poza tabliczką, czekają na nas ławki i niewielki metalowy krzyż. Czy wiecie, że przyniesiono go tu z Tarnicy, po złożeniu nowego, dużego krzyża?

Wierszek Jeleni i Kopa Bukowska

Odcinek od Halicza po Przełęcz Goprowską to zasłużona chwila odpoczynku: przez ok. 1 godz. (3,5 km) schodzimy przez Wierszek Jeleni i stoki Kopy Bukowskiej ponad 200 m w dół na przełęcz u podnóży najeżonego skałami Krzemienia. Widoki towarzyszą nam nadal!

Kopa Bukowska - widok na południowy-wschód, fot. Anna i Wojciech Dąbrowscy
Między Kopą Bukowską a Przełęczą Goprowską, fot. Anna i Wojciech Dąbrowscy

Przełęcz Goprowska i Przełęcz pod Tarnicą

Przełęcz Goprowska (1161 m n.p.m.) to głębokie obniżenie między Krzemieniem i Kopą Bukowską a Tarnicą i Szerokim Wierchem. Jej nazwa pochodzi od znajdującej się tu przez wiele lat strażnicy GOPR. W tym miejscu dołącza do nas szlak z Bukowego Berda i Krzemienia na Tarnicę.

Przełęcz Goprowska - widok na Tarnicę

Dziś czeka tu na nas zadaszona wiata, a powyżej niej - źródełko. Z uwagi na to, że zaraz zacznie się kolejny etap wspinaczki warto tu chwilę odpocząć i nabrać sił!

Wiata przy Przełęczy Goprowskiej między Tarnicą a Krzemieniem

Z Przełęczy Goprowskiej wspinamy się "schodami" na Przełęcz pod Tarnicą (czyli to charakterystyczne "siodło" pod najwyższym szczytem polskich Bieszczadów).

Z Przełęczy Goprowskiej na Przełęcz pod Tarnicą

W ok. pół godziny wspinamy się 125 m wyżej na Przełęcz pod Tarnicą, na której dochodzą do nas pozostałe szlaki na Tarnicę: niebieski z Wołosatego i czerwony z Ustrzyk Górnych przez Szeroki Wierch.

Przełęcz pod Tarnicą - skrzyżowanie szlaków

Tarnica, 1346 m n.p.m. - najwyższy szczyt polskich Bieszczadów

Z Przełęczy pod Tarnicą na sam szczyt zaprowadzi nas żółty szlak: będzie stromo, po schodach i skałach, w dodatku w (sezonie dość tłoczno), ale już krótko i blisko!

Podejście na szczyt Tarnicy. W tle Krzemień i Kopa Bukowska. Fot. Anna i Wojciech Dąbrowscy

Na szczycie czeka na nas wielki krzyż, ławki... i cudowne widoki na 4 strony świata!

Szczyt Tarnicy, 1346 m n.p.m.

Więcej o tym, co zobaczymy ze szczytu Tarnicy, fakty i ciekawostki oraz opisy wszystkich szlaków na Tarnicę znajdziecie w tym artykule:

Wszystkie drogi i szlaki na Tarnicę

Wszystkie drogi i szlaki na Tarnicę

Tarnica (1346 m n.p.m.) to najwyższy szczyt polskich Bieszczadów. Słynie z przepięknych widoków... i kolejki do zdjęcia "z krzyżem". Poznajcie ciekawostki o szczycie Tarnicy oraz wszystkie drogi, szlaki i pętle na Tarnicę! ...

...i z powrotem do Wołosatego

Powrót do Wołosatego tą samą trasą zajmie nam ok. 4 godz.

Łatwiej i szybciej będzie zejść niebieskim szlakiem. Stroma ścieżka zaprowadzi nas do punktu wejścia na szlak w ok. 1-1,5 godz. W ten sposób "zamkniemy pętlę" w 19 km i ok. 6-7 godz. marszu.

Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie Bieszczady


Wczytuję komentarze ...
cancel