Wieża widokowa na Holicy (761 m n.p.m.) w Paśmie Żukowa koło Ustrzyk Dolnych to jedna z najnowszych atrakcji w regionie. Z górnego tarasu wieży roztacza się cudowny widok na okolicę, czyli Góry Sanocko-Turczańskie oraz Bieszczady: Gniazdo Tarnicy i Halicza, Połoninę Caryńską, Wetlińską i Wielką Rawkę.
- Holica - wieża widokowa koło Ustrzyk Dolnych - informacje praktyczne
- Wieża widokowa na Holicy - dojazd, wszystkie szlaki i ścieżki
- Samochodem do wieży na Holicy
- Jak najszybciej dostać się do wieży widokowej na Holicy?
- Najwygodniejsza droga do wieży na Holicy
- Polecany szlak na Holicę z Równi
- Ustrzyki Dolne - wieża na Holicy
- Inne drogi do wieży na Holicę
- Wieża na Holicy - widoki i opis panoramy
- Holica i Żuków - ciekawostki
Holica - wieża widokowa koło Ustrzyk Dolnych - informacje praktyczne
Nowa wieża widokowa na grzbiecie Żuków została otwarta w lipcu 2023 r. Co warto o niej wiedzieć?
- wieża ma wysokość 35 m
- zadaszone tarasy widokowe znajdują się na wysokości 17 i 30 m
- do pokonania mamy 173 szerokie drewniane stopnie (do górnego tarasu)
- wstęp bezpłatny
- zakaz wejścia na wieżę z psami oraz po zmierzchu, w czasie burzy i silnego wiatru.
- toaleta znajduje się przy wiacie biwakowej (ok. 500 m od wieży)
Wieża widokowa na Holicy - dojazd, wszystkie szlaki i ścieżki
Aby dostać się do wieży już teraz mamy do wyboru kilka różnych dróg z kilku stron: dłuższe i krótsze, wygodne i dość strome. W planach jest także budowa dodatkowych ścieżek, w tym dostosowanych dla osób z ograniczonymi możliwościami ruchowymi.
Samochodem do wieży na Holicy
Uwaga! Do wieży nie dojedziemy samochodem! Droga na grzbiecie Żukowa widoczna na mapach to zamknięta droga leśna dostępna tylko dla służb leśnych i rowerów.
Jak najszybciej dostać się do wieży widokowej na Holicy?
Najkrótsza piesza trasa do wieży prowadzi z Ustianowej Górnej. Przejście ok. 2 km leśnej drogi zajmie nam ok. 1 godz.
średnia
Najkrótsza droga do wieży na Holicy z Ustianowej
Najwygodniejsza droga do wieży na Holicy
Jeśli nie mamy ochoty się wspinać przez las możemy wybrać dłuższą, ale wygodniejszą, utwardzoną drogę grzbietem z parkingu przy drodze Ustianowa Dolna - Łobozew Dolny. W jedną stronę mamy do pokonania 4,5 km, ale wznosimy się dużo łagodniej niż z Ustianowej Górnej.
Polecany szlak na Holicę z Równi
Wybierając drogę dojścia do wieży na Holicy warto też rozważyć niebieski szlak z Równi. Po pierwsze jest o wiele rzadziej uczęszczany niż ścieżka z Ustianowej Górnej, po drugie przy okazji możemy zobaczyć zabytkową bojkowską cerkiew.
średnia
Równia: cerkiew i szlak do wieży na Holicy
Ustrzyki Dolne - wieża na Holicy
Dla ambitnych i lubiących dłuższe, całodzienne wędrówki mamy propozycję wyruszenia na Holicę wprost z Rynku w Ustrzykach Dolnych. W jedną stronę mamy do przejścia ok. 10 km (ponad 500 m przewyższeń).
Najpierw kierujemy się niebieskim szlakiem, przechodzimy przez Gromadzyń do Równi, z Równi wspinamy się na grzbiet Żukowa i po ok. 3,5 godz. od wyjścia z Ustrzyk Dolnych dochodzimy do wieży od południowego wschodu:
Inne drogi do wieży na Holicę
Na Holicę możemy się też dostać wchodząc na wspomniany niebieski szlak z Daszówki (4,5 km, 1:40 godz. 317 m przewyższenia), lub korzystając z wielu innych leśnych ścieżek spacerowych, edukacyjnych i przyrodniczych.
Wieża na Holicy - widoki i opis panoramy
Głowna atrakcja wieży to oczywiście roztaczająca się z górnego tarasu widokowego cudowna panorama na 4 strony świata! Z uwagi na położenie i wysokość wieży widoczność jest naprawdę imponująca!
Póki co jedyny opis panoramy znajduje się poniżej wieży, przy punkcie widokowym dla niepełnosprawnych:
Co zobaczymy z wieży na Holicy?
Od północy zobaczymy Ustrzyki Dolne i otaczające je wzgórza Gór Słonnych. Na zachód od miasta będą to: Wielki i Mały Król oraz Kamienna Laworta, na wschód: Gromadzyń i Orlik.
Najbardziej imponujący jest jednak widok na południe! Bliżej nas znajdują się zielone grzbiety gór Sanocko-Turczańskich otaczających Jezioro Solińskie i Myczkowskie. Samych zbiorników nie zobaczymy, dojrzymy zaledwie Zatokę Teleśnicką i maleńki fragment Jeziora Myczkowskiego.
Najdalej na południu ukazują się nam za wszystkie bieszczadzkie pasma!
Na najdalszym planie dostrzeżemy Gniazdo Tarnicy i Halicza. Rozpoznamy je po głębokim siodle - to Przełęcz Goprowska między Krzemieniem (po lewej) a Tarnicą (po prawej). Na lewo od Krzemienia dostrzeżemy Halicz i Bukowe Berdo.
Na zachód od Gniazda Tarnicy wznosi się masyw Połoniny Caryńskiej a następnie długi grzbiet Połoniny Wetlińskiej aż po charakterystyczny "trójkątny" Smerek. W obniżeniu między Połoniną Caryńską i Wetlińską na dalszym planie ukazują się Rawki.
Na bliższych planach kolejno od wschodu: pasma Magury Stuposiańskiej, Dwernika i Jawornika, a przed nimi długi grzbiet Otrytu. Jeszcze dalej na zachodzie: pasmo Łopiennika i Durnej oraz Chryszczatą.
Ps. punkty widokowe na Holicy dla osób nie wchodzących na wieżę
Jeżeli są wśród Was osoby, które z różnych względów, np. zdrowotnych, nie mogą wejść na wieżę z poziomu drogi grzbietowej też coś zobaczą! Tuż pod wieżą jest widok na północ:
...a przy ruinach szkoły szybowcowej - na południe. Stąd też dojrzymy Tarnicę i połoniny!
Holica i Żuków - ciekawostki
Przy okazji wizyty na wieży widokowej na Holicy warto podejść do rozległej widokowej polany (ok. 10-15 min. drogą grzbietową na północny-zachód od wieży). Tu czeka na nas duża wiata, miejsce na ognisko, liczne stoliki i ławki, toaleta i tablice edukacyjne dla dzieci:
...oraz ciekawa historia o mieszczącej się tu w latach 30 XX w. szkole szybowcowej:
Szybowisko i wojskowa szkoła szybowcowa na Holicy
Wojskowa Szkoła Szybowcowa działała na grzbiecie góry Żuków w latach 1933-39. Wykształciła setki pilotów, w tym bohaterów II wojny światowej. Dziś możemy zobaczyć jedynie ruiny szybowiska pod szczytem Holicy, a o niesamowitej historii tego miejsca przypomina kilka tablic informacyjnych. ...
Ps. Więcej wież z widokiem na Bieszczady znajdziecie tu:
3 wieże widokowe z najpiękniejszym widokiem na Bieszczady
Najpiękniejsze widoki w Bieszczadach czekają na nas oczywiście na górskich szczytach i otwartych połoninach. Czasami jednak warto popatrzeć na malownicze grzbiety także z trochę innej perspektywy jaką dają nam wieże widokowe. ...
oraz tu:
Najpiękniejsze podkarpackie wieże widokowe
Gdzie znajdziemy najpiękniejsze wieże widokowe w województwie podkarpackim? Jak się do nich dostać i co zobaczymy z tarasów widokowych? ...
Data dodania: 2023-07-29
Data aktualizacji: 2024-05-08