Wieża na Holicy: jak dojść i co zobaczymy z góry?

Wieża widokowa na Holicy (761 m n.p.m.) w Paśmie Żukowa koło Ustrzyk Dolnych to najnowsza atrakcja w regionie. Z górnego tarasu widokowego roztacza się cudowny widok na okolicę oraz na Bieszczady: Gniazdo Tarnicy, Połoninę Caryńską, Wetlińską i Rawki.

Wieża na Holicy, fot. yellowsky agencja kreatywna / Urząd Miejski w Ustrzykach Dolnych
Spis Treści
Wieża na Holicy: górny taras widokowy

Holica - wieża widokowa koło Ustrzyk Dolnych - informacje praktyczne

Nowa wieża widokowa na grzbiecie Żuków została otwarta w lipcu 2023 r. Co warto o niej wiedzieć?

  • wieża ma wysokość 35 m
  • zadaszone tarasy widokowe znajdują się na wysokości 17 i 30 m 
  • do pokonania mamy 173 szerokie drewniane stopnie (do górnego tarasu)  
  • wstęp bezpłatny 
  • zakaz wejścia na wieżę z psami oraz po zmierzchu, w czasie burzy i silnego wiatru.
Wygodne, szerokie drewniane schody na wieżę widokową na Holicy

Wieża widokowa na Holicy - dojazd, wszystkie szlaki i ścieżki

Aby dostać się do wieży już teraz mamy do wyboru kilka różnych dróg z kilku stron: dłuższe i krótsze, wygodne i dość strome. W planach jest także budowa dodatkowych ścieżek, w tym dostosowanych dla osób z ograniczonymi możliwościami ruchowymi.

Droga grzbietem Żukowa do wieży widokowej na Holicy

Samochodem do wieży na Holicy

Uwaga! Do wieży nie dojedziemy samochodem! Droga na grzbiecie Żukowa widoczna na mapach to zamknięta droga leśna dostępna tylko dla służb leśnych i rowerów.

Szczyt Holicy i droga grzbietem Żukowa

Jak najszybciej dostać się do wieży widokowej na Holicy

Najkrótsza piesza trasa do wieży prowadzi z Ustianowej Górnej. Przejście ok. 2 km leśnej drogi zajmie nam ok. 1 godz. Przygotujmy się jednak na miejscami dość strome podejście przez las:

Ścieżka lasem z Ustianowej Górne na Holicę
Najkrótsza droga do wieży na Holicy z Ustianowej

średnia
directions_walk

Najkrótsza droga do wieży na Holicy z Ustianowej

max 750 m min 539 m
straighten 2.0km
timer 1h 2min
north_east 214m
south_east 9m

Najwygodniejsza droga do wieży na Holicy

Jeśli nie mamy ochoty się wspinać przez las możemy wybrać dłuższą, ale wygodniejszą, utwardzoną drogę grzbietem z parkingu przy drodze Ustianowa Dolna - Łobozew Dolny. W jedną stronę mamy do pokonania 4,5 km, ale wznosimy się dużo łagodniej niż z Ustianowej Górnej.

Droga grzbietem Żukowa na wieżę widokową na Holicy

Ustrzyki Dolne - wieża na Holicy

Dla ambitnych i lubiących dłuższe, całodzienne wędrówki mamy propozycję wyruszenia na Holicę wprost z Rynku w Ustrzykach Dolnych. W jedną stronę mamy do przejścia ok. 10 km (ponad 500 m przewyższeń).

Rynek w Ustrzykach Dolnych - ścieżki na wieżę widokową na Holicy

Najpierw kierujemy się niebieskim szlakiem, przechodzimy przez Gromadzyń do Równi, z Równi wspinamy się na grzbiet Żukowa i po ok. 3,5 godz. od wyjścia z Ustrzyk Dolnych dochodzimy do wieży od południowego wschodu:

Inne drogi do wieży na Holicę

Na Holicę możemy się też dostać wchodząc na wspomniany niebieski szlak z Równi (5 km, 1:50 godz. 290 m przewyższenia) lub z Daszówki (4,5 km, 1:40 godz. 317 m przewyższenia).

Tak jak wspominaliśmy na pewno wkrótce powstanie więcej ścieżek prowadzących do wieży - jeśli je poznacie, napiszcie koniecznie!

Holica - skrzyżowanie ścieżek

Wieża na Holicy - widoki i opis panoramy

Głowna atrakcja wieży to oczywiście roztaczająca się z górnego tarasu widokowego cudowna panorama na 4 strony świata! Z uwagi na położenie i wysokość wieży widoczność jest naprawdę imponująca! Dopóki na tarasie nie umieszczono tabli z opisami postaramy się Wam podpowiedzieć co zobaczycie.

Od północy zobaczymy Ustrzyki Dolne i otaczające je wzgórza Gór Słonnych. Na zachód od miasta będą to: Wielki i Mały Król oraz Kamienna Laworta, na wschód: Gromadzyń i Orlik.

Widok z wieży na Holicy na wschód

Najbardziej imponujący jest jednak widok na południe! Bliżej nas znajdują się zielone grzbiety gór Sanocko-Turczańskich otaczających Jezioro Solińskie i Myczkowskie. Samych zbiorników nie zobaczymy, dojrzymy zaledwie Zatokę Teleśnicką.

Widok z wieży na Holicy na Góry Sanocko-Turczańskie i Zatokę Teleśnicka

Najdalej na południu ukazują się nam za wszystkie bieszczadzkie pasma!

Na najdalszym planie dostrzeżemy Gniazdo Tarnicy i Halicza. Rozpoznamy je po głębokim siodle - to Przełęcz Goprowska między Krzemieniem (po lewej) a Tarnicą (po prawej). Na lewo od Krzemienia dostrzeżemy Halicz i Bukowe Berdo.

Widok z wieży na Holicy: na najdalszym planie po lewej Gniazdo Tarnicy i Halicza, po środku Połonina Caryńska

Na zachód od Gniazda Tarnicy wznosi się masyw Połoniny Caryńskiej a następnie długi grzbiet Połoniny Wetlińskiej aż po charakterystyczny "trójkątny" Smerek. W obniżeniu między Połoniną Caryńską i Wetlińską na dalszym planie ukazują się Rawki.

Na bliższych planach kolejno od wschodu: pasma Magury Stuposiańskiej, Dwernika i Jawornika, a przed nimi długi grzbiet Otrytu. Jeszcze dalej na zachodzie: pasmo Łopiennika i Durnej oraz Chryszczatą.

Ps. punkty widokowe na Holicy dla osób nie wchodzących na wieżę

Jeżeli są wśród Was osoby, które z różnych względów, np. zdrowotnych, nie mogą wejść na wieżę z poziomu drogi grzbietowej też coś zobaczą! Tuż pod wieżą jest widok na północ:

Punkt widokowy na Ustrzyki Dolne pod wieżą na Holicy

...a przy ruinach szkoły szybowcowej - na południe. Stąd też dojrzymy Tarnicę i połoniny!

Punkt widokowy na Żukowie (10-15 min. od wieży na Holicy)

Holica i Żuków - ciekawostki

Przy okazji wizyty na wieży widokowej na Holicy warto podejść do rozległej widokowej polany (ok. 10-15 min. drogą grzbietową na północny-zachód od wieży). Tu czeka na nas duża wiata, miejsce na ognisko, liczne stoliki i ławki, tablice edukacyjne dla dzieci:

Wiata na Grzbiecie Żuków
Miejsce na piknik i na ognisko na Grzbiecie Żuków (10-15 min, od wieży na Holicy)

...oraz ciekawa historia o mieszczącej się tu w latach 30 XX w. szkole szybowcowej:

Szybowisko i wojskowa szkoła szybowcowa na Holicy

Szybowisko i wojskowa szkoła szybowcowa na Holicy

Wojskowa Szkoła Szybowcowa działała na grzbiecie góry Żuków w latach 1933-39. Wykształciła setki pilotów, w tym bohaterów II wojny światowej. Dziś możemy zobaczyć jedynie ruiny szybowiska pod szczytem Holicy, a o niesamowitej historii tego miejsca przypomina kilka tablic informacyjnych. ...

Tablica informacyjna przy ruinach szybowiska

Ps. 1. Więcej wież z widokiem na Bieszczady znajdziecie tu:

3 wieże widokowe z najpiękniejszym widokiem na Bieszczady

3 wieże widokowe z najpiękniejszym widokiem na Bieszczady

Najpiękniejsze widoki w Bieszczadach czekają na nas oczywiście na górskich szczytach i otwartych połoninach. Czasami jednak warto popatrzeć na malownicze grzbiety także z trochę innej perspektywy jaką dają nam wieże widokowe. ...

Ps. 2. W okolicy warto też zatrzymać się na stacji kolejowej Uherce Mineralne i wybrać się na przejażdżkę drezyną rowerową:

Uherce Mineralne - Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe

Uherce Mineralne - Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe

Przejażdżki drezyną to nietypowa, ale bardzo ciekawa atrakcja. Najczęściej zamiast zapędzać je ręcznie mamy możliwość wprawić ją w ruch pedałując jak na rowerze. Drezyny rowerowe znajdziemy m.in. w Uhercach Mineralnych - klimatycznej stacji kolejowej u progu Bieszczadów. ...

Autor:
Data dodania:
Data aktualizacji: 2023-08-03
Wczytuję komentarze ...
cancel