Karkonosze z dziećmi - łatwe trasy i szlaki dla małych dzieci

Przedszkolak w Karkonoszach

Kiedy dziecko już wyrosło z nosidła, chce wędrować o własnych siłach, a tych sił z racji małych nóżek ma póki co ograniczone zasoby, a my nie chcemy go zrazić do górskich wędrówek zbyt trudnym szlakiem mamy dwa wyjścia: skorzystanie z kolejki lub "zwykły leśny spacer":

Karkonosze z dzieckiem

Karkonosze: kolejki i wyciągi krzesełkowe na Szrenicę i Śnieżkę

W Karkonoszach najtrudniejsze są wędrówki, które prowadzą nas na grzbiet - zazwyczaj to minimum 2 godziny mniej lub bardziej wymagające wspinaczki. Jeśli to dla nas za dużo możemy skrócić i ułatwić sobie dotarcie do najpiękniejszych karkonoskich widoków korzystając z jednej z kolejek: ze Szklarskiej Poręby na Szrenicę, z Karpacza na Kopę Pod Śnieżką lub od czeskiej strony: z Pec pod Snezkou na szczyt Śnieżki:


Z górnych stacji kolejki rozpoczynamy spacer grzbietem w dowolnie wybranym kierunku. 

Drogi są kamieniste, ale szerokie i dość wygodne, spadki i wzniesienia umiarkowane. Maluch doskonale sobie poradzi, zobaczy "wielkie góry", kto wie: może pokocha je od pierwszego wejrzenia i to doświadczenie przerodzi się w pasję do górskich wędrówek?


Minusy wjeżdżania kolejką na Szrenicę i Śnieżkę

Takie rozwiązanie ma swoje minusy - poza oczywistym finansowym (bilety dla kilkuosobowej rodziny to spory koszt). W sezonie i w weekendy możemy coś długo czekać w "kolejce do kolejki". Jeśli jedziemy w góry, aby podziwiać piękno przyrody, cieszyć się ciszą i spokojem weźmy pod uwagę, że okolice górnych stacji kolejek to miejsca zatłoczone niemniej niż główne deptaki w turystycznych miejscowościach.  

Droga Jubileuszowa na Śnieżkę

Może warto zatem czasami wielkie szczyty odłożyć na później, a pospacerować po łatwiejszych, leśnych ścieżkach, za to całkowicie o własnych siłach?

Zielony szlak z Karpacza do Borowic

Leśny spacer: szlaki dla małych dzieci w Karkonoszach

Namiastkę górskiej wędrówki, z leśną ścieżką, górskim strumykiem, a nawet wspinaczką pod skałach znajdziemy na szlakach prowadzących do Zamku Chojnik. W dodatku w nagrodę mamy ciekawy cel wędrówki - średniowieczne ruiny, przepiękne widoki (niczym z górskiego szczytu), zamkowy bufet i pamiątki:

Zamek Chojnik - żółty szlak

Dobrym pomysłem jest też wybranie się na "zwykły" leśny spacer. Sieć szlaków poniżej głównego karkonoskiego grzbietu jest bardzo bogata, na pewno wybierzecie coś dla siebie, w okolicy miejsca, gdzie się zatrzymaliście.

Tu też czeka wiele atrakcji: "leśny plac zabaw", skałki do wspinania, strumyki do wrzucania patyków i skakania po kamieniach, a często także piękne punkty widokowe!

Oto łatwe szlaki dla dzieci w okolicach Karpacza:

....i trasy, na które warto wybrać się z dzieckiem w Szklarskiej Porębie:


A może, jak się już rozruszacie na łatwych szlakach będziecie mieć ochotę na bardziej ambitną wspinaczkę?

Zerknijcie do zakładki trasy!

Jeśli szukacie czegoś jeszcze łatwiejszego, np. dla wózka lub na wycieczkę rowerową mamy kilka propozycji:
Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel