Jak zdobyć odznaki PTTK?

Odznaki PTTK, w tym najpopularniejsza z nich: GOT, czyli Górska Odznaka Turystyczna to wyjątkowa nagrody za wysiłek włożony w zdobywanie górskich szczytów, ale także wędrówki po nizinach, wycieczki rowerowe, narciarskie, a nawet konne. Co zrobić by otrzymać te wyjątkowe pamiątki?

Spis Treści
Odznaki PTTK
Odznaki PTTK

Jak i po co zbierać odznaki i pieczątki z wycieczek?

Przyznajmy szczerze: nic nie cieszy i nie motywuje nas bardziej niż nagroda. Oczywiście najważniejszym ukoronowaniem wyprawy jest dotarcie do celu, jednak nie tylko najmłodsi, chcieliby czegoś jeszcze... Pieczątka w książeczce to idealny pomysł na pamiątkę z wycieczki: bezpłatną, lekką... i taką, która nie będzie się kurzyć na półce!

W naszym przypadku przybijanie pieczątek w coraz bardziej sfatygowanych książeczkach to stały rytuał tuż po dojściu do szczytu lub górskiego schroniska (…no może zaraz po sprawdzeniu, czy w menu są pierogi z borówkami).

Kłodzka Góra - wieża i budka z pieczątką Korony Gór Polski
Kłodzka Góra - wieża i budka z pieczątką Korony Gór Polski

Jak zdobyć odznaki PTTK?

Pierwszy krok to wybór odpowiedniej książeczki.

Książeczki do odznaki GOT PTTK
Książeczki do odznaki GOT PTTK

Najpopularniejsza jest książeczka GOT PTTK, zapisujemy wycieczki piesze górskie. Jeżeli uprawiamy też inne aktywności możemy zaopatrzyć się w książeczkę dedykowaną turystyce pieszej nizinnej, rowerowej, narciarskiej. W przypadku dokumentowania rodzinnych wycieczek różnego typu (np. na Dziecięcą Odznakę Turystyczną PTTK) wystarczy zwykły zeszyt, w którym opiszemy trasy i odwiedzone miejsca - można tu wklejać pamiątki, dodawać rysunki itp.

Książeczki PTTK możemy kupić w regionalnych biurach lub w sklepie PTTK online (link na końcu artykułu).

Jak wypełnić książeczkę GOT PTTK?

W książeczce należy odpowiednio opisać każdą wycieczkę: wpisać datę i przebieg trasy. W przypadku książeczki GOT PTTK podajemy też kolory szlaków i grupę górską. Jeśli nie robimy tego "na świeżo", tuż po powrocie z wycieczki, radzimy skorzystać z pamiątkowych zdjęć - znajdziecie na nich daty, może też kolory szlaków.

Jak wypełnić książeczkę GOT PTTK?
Jak wypełnić książeczkę GOT PTTK?

Czy do odznaki GOT PTTK liczą się trasy "bez pieczątki"?

Oczywiście! Tam gdzie się da zbieramy pieczątki. Jeżeli jednak nie ma takiej możliwości nie dyskwalifikuje nam to trasy! Opisujemy dokładnie jej przebieg: punkt wyjścia, kolor szlaku, punkt do którego dotarliśmy, a także drogę powrotną.

Jak liczyć punkty za trasy w książeczce GOT PTTK?

Po pierwsze należy korzystać z tabel punktacji PTTK (link do tabel online poniżej). Podstawowa zasada to po 1 punkcie za każde pokonane 100 m przewyższeń (w górę) i po 1 punkcie za każdy 1 km trasy (czyli np. trasa o długości 5,2 km i przewyższeniu 320 m da nam 8 punktów). Pomóc mogą gotowe kalkulatory punktacji tras w serwisach internetowych, nie są one jednak oficjalnie certyfikowane i uznawane przez PTTK.

Czy do odznak PTTK liczą się tylko szlaki na terenie Polski?

Celem odznaki jest popularyzacja ojczystych szlaków, ale nie tylko! Co ważne: liczą się też karpackie i sudeckie wędrówki odbyte na terenie przygranicznym u naszych sąsiadów: Niemców, Czechów, Słowaków i Ukraińców (link do punktacji poniżej).

Uwaga! W przypadku tras na terenie Słowacji do odznaki GOT nie są punktowane szlaki na terenie Parku Narodowego Słowacki Raj! Będę się nam one za to liczyć np. do Polsko-Słowackiej Odznaki Turystycznej "Góry bez granic".

Co to są grupy górskie?

Grupy górskie to kody oznaczające poszczególne pasma górskie, np. BZ.01 to Beskid Śląski, T.02 - Tatry Zachodnie, BW.03 - Bieszczady. Wpisanie tych kodów do książeczki ułatwi i przyspieszy pracę nad jej weryfikacją. Listę kodów znajdziecie w linku na końcu artykułu.

Pieczątki w książeczce GOT
Pieczątki w książeczce GOT

Kiedy pamiątkowa książeczka wypełnia się pieczątkami i datami warto pomyśleć o czymś więcej, tj. odebraniu odpowiedniej odznaki PTTK!

Kiedy, gdzie i jak odebrać odznaki GOT PTTK?

UWAGA – STYCZEŃ! Pamiętajmy: styczeń kolejnego roku to ostatni miesiąc, kiedy możemy przekazać nasze książeczki do zweryfikowania punktów za rok poprzedni! Wypełnioną książeczkę GOT PTTK przekazujemy do rejonowego oddziału PTTK (przynosimy lub wysyłamy pocztą), a po weryfikacji przez uprawnionego przodownika turystyki górskiej odbieramy książeczkę wraz z prawem do wykupienia odpowiedniej odznaki (koszt jednej odznaki to kilkanaście złotych). 

Styczeń to również najlepszy moment, żeby zacząć swoją przygodę z punktami i odznakami! Czas zaplanować rodzinne wycieczki na rozpoczynający się rok!

Odznaka GOT PTTK przyznana!
Odznaka GOT PTTK przyznana!

Czy odznaki PTTK są tylko za górskie wycieczki?

Tak jak pisaliśmy powyżej odznaki PTTK to nie tylko najpopularniejsze „GOT-y”, zerknijcie tylko ile ich jest: dla kajakarzy, kolarzy, narciarzy, koniarzy, miłośników kolei lub np. jaskiń czy zabytkowych fortyfikacji. Informacje o nich znajdziecie na głównej stronie PTTK, ale także na stronach w regionalnych oddziałów PTTK, które ustanawiają własne odznaki, oczywiście dostępne dla turystów z całej Polski!

Jakie odznaki PTTK dla dzieci?

Czy dana odznaka jest dostępna dla niepełnoletnich, lub od jakiego wieku nasze pociechy mogą się o nią starać najlepiej sprawdzić w regulaminie. Są też odznaki PTTK stworzone specjalnie dla dzieci (link do regulaminów na końcu artykułu).

Odznaka Turystyczna Disney PTTK i Dziecięca Odznaka Turystyczna PTTK
Odznaka Turystyczna Disney PTTK i Dziecięca Odznaka Turystyczna PTTK

Najpopularniejsze z nich to np. Dziecięca odznaka Turystyczna PTTK (do 10 r. ż.) czy Odznaka turystyczna Disney i PTTK (do 12 r. ż.), W obu przypadkach wystarczą 4 opisane wycieczki w co najmniej 2 różnych dyscyplinach, np. piesza nizinna i górska, rowerowa, kajakowa, kajakowa, narciarska, żeglarska, samochodowo-rowerowa, książeczka może mieć dowolną formę).

Odznaki GOT "W Góry" dla dzieci 

Propozycja dla najmłodszych zdobywców szczytów to Górskie Odznaki Turystyczne „W Góry” dla dzieci w wieku 5-7 lat (dostępne stopnie brązowy, srebrny i złoty). Wymagania nie są wygórowane: na najniższy, brązowy stopień wystarczy już 15 punktów (na stopień srebrny: 30, na złoty: 45 punktów).

GOT dla dzieci: odznaki "W Góry" - brązowa, srebrna i złota
GOT dla dzieci: odznaki "W Góry" - brązowa, srebrna i złota

Co istotne: maksymalna dzienna suma punktów przy zdobywaniu odznak "W góry" wynosi 15 punktów (czyli nawet jeśli tabele i kalkulator pokazują więcej wpisujemy tylko 15 pkt.). Zatem lepiej wybrać się na kilka krótszych niż jedną długą górską trasę. Ważne: trasy nie mogą się powtarzać: nie wchodzimy trzy razy na ulubiony szczyt, tylko zdobywamy kilka różnych.

Popularna, mała brązowa, srebrna i złota odznaka GOT

Po ukończeniu 7 lat dzieci mogą już zbierać punkty na „dorosłe" odznaki  GOT”!  W obu przypadkach korzystamy już z klasycznej książeczki GOT PTTK.

Odznaki GOT: popularna, mała brązowa, mała srebrna i mała złota
Odznaki GOT: popularna, mała brązowa, mała srebrna i mała złota

Aby zdobyć Górskie Odznaki Turystyczne musimy zdobyć odpowiednio 60 pkt (odznaka popularna), 120 pkt (odznaka mała brązowa), 360 pkt (odznaka mała srebrna) i 720 pkt (odznaka mała złota). Osoby z niepełnosprawnościami mają nieco obniżone progi punktowe, odpowiednio: 45, 90, 270 i 540 pkt.

Pamiętajmy, że trasy w obrębie zdobywania jednego stopnia odznaki nie mogą się powtarzać. W czasie jednego roku kalendarzowego możemy zdobyć tylko jedną odznakę (z wyjątkiem odznaki popularnej i małej brązowej). Za to czas zdobywania punktów do danej odznaki jest nieograniczony.

Mała złota odznaka GOT i co dalej? Czyli o innych odznakach

Udało się Wam zdobyć pierwsze - wprawdzie "małe", ale zawsze - ZŁOTO? GRATULACJE! Co dalej? Oczywiście nadal chodzimy po górach!

Po pierwsze możecie zawalczyć o duże odznaki - tu wymagane jest przejście określonych w regulaminie wielodniowych tras, po drugie: zacząć zbierać punkty na odznakę "Za wytrwałość" (tu normy punktowe są niższe, ale "zdobywanie" rozłożone jest aż na 10 lat (!) Szczegóły w regulaminie GOT (link poniżej).  

Być może łatwiej będzie podjąć wyzwanie zdobycia odznak za przejście określonych szlaków, lub "korony" poszczególnych pasm? Linki do przykładowych innych odznak górskich znajdziecie na końcu artykułu.

cotg.pttk.pl/odznaki
cotg.pttk.pl/odznaki

Odznaka Korona Polskich Beskidów

Wyjątkową odznakę dla miłośników beskidzkich wędrówek przygotował oddział PTTK w Bochni. Za zdobycie najwyższych szczytów w poszczególnych pasmach Beskidów oraz w Pieninach można odebrać taką oto nagrodę:

Korona Polskich Beskidów: 10 szczytów i odznaka
Korona Polskich Beskidów: 10 szczytów i odznaka

Więcej o tej odznace i szczytach, które należy zdobyć, aby ją otrzymać piszemy tu:

Korona Polskich Beskidów - 10 szczytów i... odznaka!

Korona Polskich Beskidów - 10 szczytów i... odznaka!

Korona Polskich Beskidów to 10 najwyższych szczytów poszczególnych beskidzkich pasm, w tym Gorców, Pienin i Bieszczadów. Za ich zdobycie można odebrać wyjątkową odznakę. Co to za szczyty, jakie szlaki na nie prowadzą oraz gdzie i jak zgłosić się po odznakę? ...

Odznaka "W Kręgu Lackowej"

A oto propozycja dostępnej dla każdego (nawet 3-latka!) odznaki, którą możecie zdobyć spacerując po Beskidzie Niskim:

Odznaka w Kręgu Lackowej - sposób by pokazać dziecku Beskid Niski

Odznaka w Kręgu Lackowej - sposób by pokazać dziecku Beskid Niski

Odznaki "W Kręgu Lackowej" zostały tak wymyślone, aby maksymalnie ułatwić ich zdobywanie. Minimum formalności, maksimum radości i aktywności. ...

Życząc Wam mnóstwa satysfakcji z przebycia zarówno nizinnych, jak i górskich tras, pieszo, na rowerach czy na nartach, prosimy: podzielcie się z nami swoimi doświadczeniami! Opiszcie przebyte przez Was trasy (lub dodajcie swoje uwagi w komentarzach do już opublikowanych opisów tras). Z Waszych poleceń. lub przestróg, będą mogły skorzystać inne podróżujące rodziny! A my będziemy mieć dla Was nagrody-upominki!

Nasze aktualne KONKURSY

Nasze aktualne KONKURSY

Nasze aktualne konkursy! Czekamy na zgłoszenia - nagrody czekają na Was! ...

Lista przydatnych linków

  • Sklep PTTK on-line (tu kupicie m.in. książeczki PTTK): LINK >>>
  • Regulaminy dziecięcych, rodzinnych i młodzieżowych odznak turystycznych PTTK  LINK >>>
  • Aktualny Regulamin Górskiej Odznaki Turystycznej i odznak "W Góry" LINK >>>
  • Grupy górskie i punktacja szlaków górskich w Polsce LINK >>>
  • Punktacja do GOT szlaków na terenie Niemiec, Czech, Słowacji i Ukrainy LINK >>>  
  • Regulaminy innych górskich odznak PTTK LINK >>>
  • Korona Beskidów - regulamin odznaki LINK >>>

Autor:
Data dodania:
Data aktualizacji: 2024-01-03
Wczytuję komentarze ...
cancel