Z Przełęczy Lądeckiej na Borówkową Górę

Miejscowość: Lądek Zdrój w pobliżu: Kłodzko
max 895 m min 661 m
straighten 3.2km
timer 1h 24min
north_east 240m
south_east 8m
średnia - trasa dla młodych wędrowników, możliwe strome podejścia
terrain  Nachylenia terenu
beach_access  Trasa w cieniu
restaurant  Restauracja lub bar w pobliżu
sports_tennis  Atrakcje dla dzieci
directions_car  Trasa opisana i dostosowana dla osób z samochodem
wc  Toaleta na trasie

Wejście na Borówkową Górę to niedługa wycieczka z pięknymi widokami z wieży widokowej, atrakcją w postaci nieustanego przekraczania granicy oraz bogactwem borówek!

Na przełęczy, znajdującej się na granicy polsko-czeksiej znajduje się parking, sklepik z pamiątkami oraz ławki i wita. A przede wszystkim cudowne widoki w stronę Masywu Śnieżnika.

ZIELONY SZLAK PTTK NA BORÓWKOWĄ GÓRĘ prowadzi wprost z przełęczy. Najpierw przez łąkę, szeroką polną drogą, dając nam możliwość podziwiania górskiej panoramy.

widok z przełęczy
widok z przełęczy
droga przez łąkę
droga przez łąkę

Po ok. 15 min. wchodzimy w las i zaczynamy wspinaczkę. Podejście nie jest bardzo trudne, jednak wciąż w górę, po korzeniach i kamieniach. Po kolejnych 30 min. dochodzimy do grzbietu. Tu miejscami droga się wyrównuje, jednak zasadniczo pnie się w górę. Na szczęście pojawiają się słupki graniczne – dzieciaki mogą być w innym kraju niż rodzice!

W dodatku im bliżej szczytu – tym więcej borówek! 200 m przed szczytem zielony szlak łączy się z czeską trasą rowerową.
W dodatku im bliżej szczytu – tym więcej borówek! 200 m przed szczytem zielony szlak łączy się z czeską trasą rowerową.

CZESKA TRASA ROWEROWA TO ALTERNATYWNA DROGA Z PRZEŁĘCZY LĄDECKIEJ NA BORÓWKOWĄ GÓRĘ. Rozpoczyna się kilkadziesiąt metrów poniżej przełęczy po stronie czeskiej. Jest oznaczona żółto-zielono-żółtymi znakami. Droga jest szeroka, równa, delikatnie wspina się bokiem zbocza . Po ok. 30 min dochodzimy do polany ze skrzyżowaniem szlaków z wiatą i ławkami. Wędrujemy dalej żółto-zielono-żółtymi znakami, do których chwilowo dołącza niebieski szlak pieszy.

Niedługo przed dojściem do grzbietu dołącza czerwony szlak, wraz z którym 200 m przed szczytem dochodzimy do polskiego zielonego szlaku. Ta trasa jest oczywiście DŁUŻSZA OD POLSKIEJ, ZA TO DUŻO ŁATWIEJSZA. Warto wziąć ją pod uwagę jeśli nie chcemy wchodzić i schodzić tą samą drogą.

Na szczycie Borówkowej Góry – poza borówkami – czeka na nas WIEŻA WIDOKOWA Z NIESAMOWITYM WIDOKIEM NA OKOLICĘ!. Wejście bezpłatne, po metalowych, kratkowanych schodach. Rozpoznawanie szczytów i miejscowości ułatwia „kompas” dachu wieży – my, przy nie najlepszej pogodzie zobaczyliśmy nawet odległą o 90 km Śnieżkę!

wieża widokowa
wieża widokowa
konstrukcja wieży
konstrukcja wieży
widok z wieży
widok z wieży
”kompas” na wieży
”kompas” na wieży

Poza tym w na parterze znajduje się SALA DO ODPOCZYNKU – z ławkami, stołami i hamakami oraz wystawa o spotkaniu polskich i czeskich opozycjonistów (m.in. A. Michnika, J. Kuronia i V. Havla). W sezonie działa NIEWIELKI BUFET z napojami, słodyczami, pamiątkami. Z ciepłych dań: podgrzewane kiełbaski i oczywiście – KNEDLICKI Z DŻEMEM BORÓWKOWYM!.

PS. Tę trasę wybraliśmy do naszego rankingu "TOP 15: najłatwiejsze górskie szlaki na pierwsze wędrówki z dzieckiem". Poznajcie je wszystkie!

TOP 15: najłatwiejsze górskie szlaki na pierwsze wędrówki z dzieckiem

TOP 15: najłatwiejsze górskie szlaki na pierwsze wędrówki z dzieckiem

Kiedy nasz bobas wyrasta z nosidła i chce wędrować o własnych siłach trzeba dostosować wybór szlaku do jego możliwości. Satysfakcja z pierwszego zdobytego szczytu będzie bezcenna i pozostanie na długo w pamięci dziecka... i rodziców! ...

Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie Sudety


Wczytuję komentarze ...
cancel