Przed Wami rodzinna wycieczka w Beskidy? W tej zakładce znajdziecie wszystko o wschodniej części Beskidów, czyli "na wschód od zakopianki". To właśnie tu zbieramy:
opisy tras, szlaki i ciekawe miejsca w Beskidzie Wyspowym, Beskidzie Sądeckim i Beskidzie Niskim
...a także okolicznych pogórzach: Wiśnickim, Rożnowskim, Ciężkowickim (czy znacie słynny rezerwat Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach?) i jeszcze dalej na wschód: Pogórzu Strzyżowskim, Dynowskim, Jasielskim i Bukowskim. Osobną zakładkę otrzymał region GORCE, natomiast bieszczadzkie połoniny oraz Góry Sanocko-Turczańskie i Pogórze Przemyskie znajdziecie już w regionie BIESZCZADY.

Atrakcje Beskidu Wyspowego, Beskidu Sądeckiego i Beskidu Niskiego,
czyli dlaczego warto wybrać się we "wschodnie" Beskidy?
Wędrówki po łagodnych zalesionych zboczach to doskonały wybór dla całej rodziny: na większości tras poradzą sobie dzielne kilkulatki (oczywiście i tu gdzieniegdzie napotkacie strome podejścia, kamieniste żleby - to jednak góry: warto pamiętać o porządnych butach trekkingowych i dostosować długość trasy do możliwości i kondycji najsłabszego uczestnika wycieczki).

Szlak Grodzisko - Ciecień (Beskid Wyspowy) >>>
Beskidy to przepiękne panoramy: nie tylko na Tatry, ale także inne okoliczne pasma. Znajdziecie tu wieże widokowe (np. na Górze Chełm), "ścieżkę w koronach drzew" (wieża na Jaworzynie Krynickiej >>>), zapewne odkryjecie też swoje ulubione piknikowe łąki!

Wędrując beskidzkimi szlakami możecie odpocząć w klimatycznych schroniskach np. na Kudłaczach (koło Myślenic), na Luboniu Wielkim (Beskid Wyspowy), na Przehybie lub na Hali Lipowskiej (Beskid Sądecki), na Magurze Małastowskiej lub w Bacówce w Bartnem (Beskid Niski).

"Niegórskie" atrakcje wschodniej części Beskidów
Jeśli chwilowo macie dość wspinaczki możecie wybrać się na spacer zalesioną doliną - np. Doliną Roztoki Wielkiej koło Rytra (Beskid Sądecki), śladami łemkowskiej wsi np. Nieznajowej lub łagodną, leśną ścieżką przyrodniczą (np. leśna ścieżka Zarabie w Myślenicach).
Warto też zajrzeć do tutejszych muzeów i parków rozrywki:

Beskid Wyspowy, Beskid Sądecki i Beskid Niski: co warto zwiedzić i zobaczyć?
Przyrodnikom polecamy Muzeum Przyrodnicze Magurskiego Parku Narodowego w Krempnej, małym kolejarzom: Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce, lubiącym podróże w czasie Sądecki Park Etnograficzny i Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu oraz Muzeum Górali i Zbójników w Rabce-Zdrój, a miłośnikom militariów: Muzeum Historyczne w Dukli.

Punkty obowiązkowe we wschodniej części Beskidów to także tak miejsca związane z tradycją i kulturą dawnych gospodarzy tych ziem Łemków, czyli np. Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej (więcej o Łemkach) oraz zabytki techniki, związane z wydobyciem w tym rejonie ropy naftowej, np. Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce.
Czy wiecie, że to właśnie w tej części Polski powstały jedne z pierwszych na świecie szyby naftowe i rafinerie? (więcej o ropie naftowej i o Ignacym Łukasiewiczu).
A może chcecie się pobawić? Polecamy radosne harce na Zarabiu i Górze Chełm w Myślenicach, a także odpoczynek w parku rozrywki Rabkoland oraz parku linowym Ablandia w Rytrze. (Więcej o atrakcjach Rabki Zdrój w zakładce RABKA ZDRÓJ >>>)
Ciekawostki o Beskidach
Na koniec proponujemy Wam kilka górskich lektur: w tym rejonie szczególnie polecamy Beskid bez kitu, dwujęzyczną Łemkowską książeczkę oraz wyprawę żubra Pompika: Milczenie orlika (Magurski Park Narodowy):

PS. nr 1. Macie ochotę na więcej szczegółów, praktycznych wskazówek i podpowiedzi?
Zajrzyjcie do artykułów:
NASZE WAKACJE W MAGURSKIM PARKU NARODOWYM >>>
Beskid Niski. Wakacje w Magurskim Parku Narodowym
...lub do opisów konkretnych tras i miejsc (poniżej).
PS. nr 2. A jak już wrócicie z wycieczek i wędrówek po Beskidzie Wyspowym, Sądeckim i Niskim koniecznie podzielcie się z nami swoimi doświadczeniami! Możecie pisać i zamieszczać aktualne zdjęcia w komentarzach pod poszczególnymi opisami, lub wysłać nam opis Waszej trasy (lub odwiedzonego ciekawego miejsca) na adres konkurs.trasadlabobasa@gmail.com. Mamy dla Was nagrody!