Beskid Niski - wakacje w Magurskim Parku Narodowym

Dla tych, którzy:

* chcą uciec od tłumu na szlakach

* nacieszyć się nie zadeptaną przyrodą,

potrzebują otulić się zielenią jak omszałe magurskie piaskowce,

* wysłuchać koncertów najbarwniejszych łąk na świecie,

...lub wsłuchać się w ciszę...

Ścieżka Kiczera - spotkanie z gospodarzem MPN, orlikiem krzykliwym

(naruszenia ciszy przez Jego Wysokość Orlika Krzykliwego nie liczymy i dziękujemy Gospodarzowi Magurskiego Parku Narodowego za każde z licznych spotkań!)

...polecamy BESKID NISKI!

Ścieżka Kiczera - magurska łąka

...a jeśli Beskid Niski, to w pierwszej kolejności Magurski Park Narodowy, a jeśli Magurski Park Narodowy to zacznijmy od Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego MPN w Krempnej >>>

Muzeum Przyrodnicze Magurskiego Parku Narodowego

To tu znajdziemy aktualne mapy, bezpłatne przewodniki po ścieżkach przyrodniczych, dowiemy się gdzie szukać pieczątek, np. do Magurskiej Odznaki Terenowej czy ścieżki "Dobry widok - Krempna" (to na prawdę trafiona zabawa - nie tylko dla dzieci!).

Przy okazji zwiedzimy ciekawą ekspozycję, kupimy bilety wstępu do parku (można też on-line) i będziemy gościem parku (jeszcze bardziej!) świadomym jego bogactwa.

Ruszamy w trasę! Szlaki w Magurskim Parku Narodowym

Ścieżki w Beskidzie Niskim (poza słynną ścianą Lackowej) zasadniczo nie są trudne, co nie oznacza, że nie można się na nich porządnie zmęczyć! Wysokości szczytów nie powalają na kolana, ale jednak to góry i stromych podejść wcale nie brakuje!

Zielony szlak - górna, leśna część

Najlepsze trasy w Magurskim Parku Narodowym

W zakładce "region: Beskidy Wschód" znajdziecie opisy aż 13 naszych wędrówek po Beskidzie Niskim, wśród nich nasze 3 ulubione.

Trasa, która skradła nasze serca, zdecydowany numer 1  to grzbiet Magury Wątkowskiej - od szczytu Magura aż po Rezerwat Kornuty >>>

Magura Wątkowska i Rezerwat Kornuty z Folusza

średnia
directions_walk

Magura Wątkowska i Rezerwat Kornuty z Folusza

max 857 m min 428 m
straighten 12.7km
timer 4h 50min
north_east 669m
south_east 669m

Bardzo podobało nam się też ścieżka przyrodnicza Kiczera>>>, która oferuje nam cały Magurski Park Narodowy "w pigułce": będzie i las i łąka, i przyroda i historia, oczko wodne i strumyki, a nawet piękny punkt widokowy!

Ścieżka przyrodnicza Kiczera w Krempnej

łatwa
directions_walk

Ścieżka przyrodnicza Kiczera w Krempnej

max 516 m min 439 m
straighten 1.7km
timer 38min
north_east 85m
south_east 70m
Ścieżka Kiczera. Widok na cel naszej wędrówki: łąki na szczycie Wysokie!

Polecamy też spacer ścieżką Folusz>>>, łączącą dwie atrakcje: baśniowy Rezerwat Diabli Kamień>>> oraz Wodospad Magurski:

Ścieżka Folusz: Diabli Kamień i Wodospad Magurski

łatwa
directions_walk

Ścieżka Folusz: Diabli Kamień i Wodospad Magurski

max 582 m min 427 m
straighten 1.8km
timer 53min
north_east 178m
south_east 87m
Rezerwat Diabli Kamień

Czy z Beskidu Niskiego widać Tatry?

Szlaki i punkty widokowe w Beskidzie Niskim

Wzgórza w Beskidzie Niskim są zasadniczo zalesione (co jest wielkim plusem w upalne letnie dni). W czasie wędrówki zdarzy się czasem jakieś niespodziewane "okienko", ale to jednak rzadkość.

Panorama w "oknie" na Magurze Wątkowskiej

Jeśli tęsknicie za otwartą przestrzenią wybierzcie się koniecznie na Wysokie>>>: ze szczytu panorama na 3 strony świata, ale przepiękne widoki rozciągają się też w trakcie wędrówki łąkami.

Wysokie - szczyt

Czynna wieża widokowa w Beskidzie Niskim znajduje się na Grzywackiej Górze nad Kątami>>>. Tu także polecamy widokowy spacer przez łąki w stronę Łysej Góry>>>.

Krzyż na Grzywackiej Górze

PS nr 1. Jest też wieża po słowackiej stronie Przełęczy Dukielskiej, a wieża na szczycie Baranie>>> leży - jak coś się zmieni w tym temacie dajcie znać!Ps nr 2. TAK, Tatry widać - np. z Wysokiego i z "okienka" na Magurze - oczywiście, przy odrobinie szczęścia!

Trasy dla początkujących: szlaki dla rowerów i spacery z wózkiem w Beskidzie Niskim

Beskid Niski to nie tylko góry, ale także malownicze doliny. Jeśli nie mamy ochotę na wspinaczkę i znaczne różnice wysokości wybierzmy się na spacer śladem byłych łemkowskich wsi, np. do Nieznajowej>>>, do Świerzowej Ruskiej>>>, można też wybrać się do Doliny Kłopotnicy w Foluszu>>> lub czy do Huty Krempskiej>>>

Nieznajowa

Wózki z dużymi kołami i rowery na szerszych oponach dadzą sobie radę, chociaż należy pamiętać, że wiejskie bite drogi to jednak nie alejki w miejskim parku: będzie błoto, kałuże, wyboje itp.

Rowerom polecamy też drogi asfaltowe - często zamknięte dla ruchu samochodowego, lub ze znacznymi ograniczeniami, jak np. droga z Krempnej do Ożennej przez Magurski Park Narodowy. Jeśli wyruszacie w trasę z dzieciakami, pamiętajcie, że będzie i z górki, i... jakoś dziwnie częściej: pod górkę!

Odpoczynek nad wodą w Beskidzie Niskim

Tym razem nie o błocie i kałużach na szlaku! Jeśli szukacie ochłody najlepiej wybrać się na brzeg jednego z licznych beskidzkich strumieni i rzek.

Wisłoka w Krempnej

My z powodzeniem "brodzliliśmy" np. w miejscu, gdzie potok Krempna wpada do Wisłoki (tuż poniżej zapory), albo przy brodzie pod wiszącym mostkiem nad Wisłoką (też w Krempnej). Takich miejsc na pewno znajdziecie wiele - czekają na odkrycie!

Zalew w Krempnej

Amatorów rowerków wodnych i kajaków zaprasza Zalew w Krempnej:

Wędrówki po Magurskim Parku Narodowym - informacje praktyczne

Wśród licznych szlaków na terenie Magurskiego Parku Narodowego i w okolicy są różne ścieżki: pięknie utrzymane, z mostkami, kładkami, stopniami itp. ale także "nie przedeptane", zarośnięte, prowadzące wprost przez strumienie lub podmokłe łąki, niestety bywają też kiepsko oznaczone (przestrzegamy przed nimi w artykule "Trasy, których NIE polecamy">>>)

Szlak graniczny z przełęczy Beskid

Bardzo spodobał nam się pomysł ze zbieraniem pieczątek na szlakach (ukryte są w zgrabnych metalowych skrzynkach) - nawet jeśli nie uzbieramy kompletu na odznaki, jest to rodzaj pamiątki, atrakcji i nagrody dla małego wędrowca. Pamiętajcie o zabraniu notesu lub książeczki GOT, żeby mieć je gdzie wbić!

Zbieramy pieczątki!

Wyruszając na ścieżki przyrodnicze pamiętajcie o zabraniu z Muzeum MPN opisu przystanków (lub pobraniu go ze strony www.magurskipn.pl) - na samej ścieżce znajdziecie tylko punkty z numerami (wyjątek to skrócone opisy na ścieżce Folusz>>>)

Na terenie Magurskiego Parku Narodowego w wielu miejscach spotkamy też drewniane deszczochrony - na pewno przydadzą się w chwilach załamania pogody:

Przełęcz Hałbowska - po drugiej stronie ulicy

Bilety wstępu można kupić w muzeum lub on-line (osoby z ogólnopolską Kartą Dużej Rodziny wchodzą bezpłatnie). Psy są wpuszczane na szlaki, oczywiście na smyczy.

Wyjątkowe miejsca w Beskidzie Niskim

W dzikich, pustych ostępach Beskidów poszukajcie koniecznie lokalnych perełek: zagubionych krzyży i kapliczek, zwróćcie uwagę na stare łemkowskie domy: chyże, zaglądnijcie do zabytkowych drewnianych cerkiewek:

Malowana cerkiew w Świątkowej

O dawnych mieszkańcach tej ziemi dowiecie się najwięcej w Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej>>>

Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej

Odwiedźcie też zadbane cmentarze z czasów I wojny światowej, zaplanowane jako "pomniki pokoju", łączące poległych z obu stron frontu.

Cmentarz żołnierzy z I wojny światowej, Krempna
Muzeum Historyczne w Dukli

Swoje ślady w okolicy pozostawiła też II wojna światowa, a przede wszystkim Bitwa Dukielska (o niej najwięcej w Muzeum Historycznym w Dukli>>>).

Na koniec: polecane książki o Beskidzie Niskim (nie tylko dla dzieci)

Już kiedyś pisaliśmy Wam o wspaniałej książce M. Strzeleckiej "Beskid bez kitu", wyd. Libra>>> oczywiście najlepiej czyta się ją na miejscu! 

Beskid bez kitu. O Beskidach dla dzieci

Beskid bez kitu. O Beskidach dla dzieci

Szukacie czegoś więcej niż zwykły przewodnik po Beskidach? Nie wystarczają Wam mapy szlaków i pocztówkowe atrakcje turys ...

Książka na zimę: Beskid bez kitu. Zima

Książka na zimę: Beskid bez kitu. Zima

Wyniki konkursu z książką!*na końcu artykułuKsiążka na zimę dla dzieci (i nie tylko!)Szukacie lektury dla całej rodziny ...

Korzystaliśmy też z innych książek, również Wydawnictwa Libra: "Polsko-ruski Beskid. Legendy i opowieści" A. Potockiego oraz "Osobliwości Beskidu Niskiego" S. Kłosa.

Przedszkolakom polecamy też opowieść o wyprawie żubrzej rodzinki do Magurskiego Parku Narodowego: Żubr Pompik. Wyprawy. Milczenie Orlika

Żubr Pompik w Magurskim Parku Narodowym

Żubr Pompik w Magurskim Parku Narodowym

„Myśleliście, że żubry żyją tylko w nieprzebytych puszczach? Otóż nie! Te ciekawskie zwierzęta często opuszczają leśne ...

Wędrujcie, odkrywajcie i dzielcie się z nami swoimi doświadczeniami! Na pewno tu wrócimy (i to nie raz!) i chętnie skorzystamy z Waszych podpowiedzi!

Beskid Niski. Wakacje w Magurskim Parku Narodowym
Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel