Wokół Kotalnicy - Huta Krempska

w pobliżu: Gorlice
max 527 m min 357 m
straighten 7.3km
timer 2h 15min
north_east 170m
south_east 181m
łatwa - trasa dostpna dla każdego, bez trudności terenowych
stroller  Trasa na wózek z dużymi kołami
directions_bike  Trasa pieszo rowerowa
beach_access  Trasa w cieniu

Macie ochotę na długą wędrówkę szeroką drogą, bez wspinaczki? Droga wokół Kotalnicy 9 km asfaltowej lub częściej bitej drogi  z różnicą wysokości ok 150 m (połowę drogi się wznosimy, drugą połowę mamy z górki). Spacerkiem przejdziemy ją spokojnie w ok. 3 godz.

Droga dookoła Kotelnicy

Trasa jest teoretycznie dostępna dla samochodów (nie zauważyliśmy formalnego zakazu ruchu), ale właściwie nieuczęszczana. Przejezdna na rowerów i wózków dziecięcych.

Wyruszamy z centrum Krempnej. Kierujemy się asfaltową drogą (najpierw chodnikiem, potem poboczem) zielonym szlakiem w stronę zalewu i Ożennej. Po przejściu przez tamę po przejściu dalszych kilkuset metrów asfaltem skręcamy w lewo (pierwszy możliwy zakręt przez mostek, oznaczony jako szlak rowerowy).

Droga dookoła Kotelnicy

Mijamy starą drewnianą chyżę i po kolejnych kilkuset metrach wchodzimy w las. Mijam śródleśną łąkę - koniecznie wypatrujcie tu orlików krzykliwych! i po chwili dochodzimy do najwyższego punktu trasy - teraz będzie już z górki!

Łąki przy drodze dookoła Kotelnicy

Przechodzimy brzegiem Obszaru Ochrony Ścisłej Zimna Woda: to jeden z najcenniejszych puszczańskich fragmentów Magurskiego Parku Narodowego, a jednocześnie teren zaciętych walk Bitwy Dukielskiej (fragment Doliny Śmierci z czasów II wojny światowej).

Droga dookoła Kotelnicy - Rezerwat Zimna Woda

Stąd schodzimy do osady Huta Krempska: tu wita nas urocza niebieska kapliczka (konicznie otwórzcie drzwi!). To w okolicy błękitnej kapliczki znajdowała się niegdyś huta szkła (z niej pochodzi szkło  złożonego w kapliczce szklanego krzyża).

Droga dookoła Kotelnicy - kapliczka w Hucie Krempskiej
Kapliczka w Hucie Krempskiej

Poniżej mijamy kilka gospodarstw współczesnej Huty Krempskiej: starych i nowych.  

Huta Krempska

Droga do Krempnej prowadzi przez ciekawy wiszący mostek (lub bród poniżej).

Wiszący mostek nad Wisłoką

Poboczem drogi asfaltowej wracamy do punktu wyjścia.

W Krempnej polecamy podejść do zabytkowej cerkwi, zwiedzić Muzeum Magurskiego Parku Narodowego, podejść do cmentarza z I wojny światowej na wzgórzu Łokieć i odpocząć nad zalewem na Wisłoce (zejść do wody najlepiej tuż poniżej zapory lub przy brodzie obok wiszącego mostka).

Wyświetl większą mapę

Ps. Ta trasa została włączona do artykuł "Beskid Niski - najpiękniejsze widokowe szlaki". Chcesz poznać pozostałe z nich?

Beskid Niski - najpiękniejsze widokowe szlaki

Beskid Niski - najpiękniejsze widokowe szlaki

Szlaki w Beskidzie Niskim nie są zbyt wymagające, w sam raz dla rodzin z dziećmi i początkujących wędrowców. ...

...a także do artykułu "Beskid Niski - 4 szlaki z wózkiem":

Beskid Niski - 4 szlaki z wózkiem

Beskid Niski - 4 szlaki z wózkiem

Turystom, którzy chcą się wybrać na wędrówkę z wózkiem dziecięcym w Beskidzie Niskim polecamy przede wszystkim płaskie doliny byłych łemkowskich wiosek ...

Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie Beskid Niski


Wczytuję komentarze ...
cancel