Ścieżka przyrodnicza Kiczera w Krempnej
w pobliżu: Gorlicebeach_access Trasa w cieniu
wb_sunny Trasa w słońcu
directions_car Trasa opisana i dostosowana dla osób z samochodem
Ścieżka przyrodnicza Kiczera im. Jana Rafińskiego to niedługi leśno-łąkowy spacer, który łączy ze sobą elementy przyrodnicze i kulturalno-historyczne: długość to ok 2,5 km, czas przejścia: 1,5 godz., dłużej niż samo przejście zajmie nam dotarcie i powrót ze ścieżki...
Dojście do ścieżki przyrodniczej Kiczera
Ścieżka znajduje się bowiem przy zamkniętej drodze przez Magurski Park Narodowy z Krempnej do Ożennej, ok 5 km asfaltem z centrum Krempnej. Samochodem można dojechać do zalewu (jest spory parking) - zawsze to 1 km mniej drogi asfaltem, ewentualnie do granicy parku i zostawić go na poboczu obok leśniczówki MPN (tu brak wyznaczonych miejsc, stąd do wejścia w las będzie jeszcze ok. 2 km), można uzyskać zgodę na wjazd od MPN (są dzienne limity), dojechać rowerem lub dojść pieszo poboczem (ok 1-1,5 godz. - droga jest pod górę).

Ścieżka rozpoczyna się przy starym cmentarzu w dawnej osadzie Żydowskie. Wbrew nazwie nie mieszkali Łemkowie, Żydzi stanowili mniejszość . Na terenie cmentarza znajdują się fragmenty fundamentów cerkwi. Wg legendy zdarza się, że cerkiew "powstaje z ziemi" i wychodzi z niej procesja, która trzykrotnie okrąża budynek-widmo.
Za drugą częścią cmentarza (za strumieniem) znajdziemy tablicę z informacjami o wsi Żydowskie, a następnie wchodzimy na łąkę.

11 przystanków ścieżki (poza tablicami na początku) to jedynie numery, opis znajdziemy na ulotce (bezpłatna w Muzeum MNP) lub na stronie MPN (link poniżej).
Barwną magurską łąką dojdziemy do drewnianej wiaty "deszczochronu". Tuż obok: oczko wodne z pomostem.

Następnie wspinamy się przez śródleśną kwietną łąkę do punktu widokowego z opisaną panoramą.

Zatrzymajcie się i popatrzcie w górę - my nigdzie indziej nie widzieliśmy tylu szybujących "gospodarzy", czyli symboli MPN: orlików krzykliwych!

Druga część ścieżki prowadzi nas lasem wokół wzniesienia Kiczery Żydowskiej, aż do doliny potoku i polany z miejscem na ognisko (wymagane pozwolenie MPN). Stąd wychodzimy na drogę asfaltową - do punktu wejścia na ścieżkę musimy podejść w prawo (pod górę) ok 15 min.


Oto link do opisu przystanków ścieżki Kiczera: magurskipn.pl
UWAGA! Spacer ścieżką Kiczera warto połączyć z wejściem na Wysokie - widoki przepiękne, naprawdę warto!
średnia
Na Wysokie z Krempnej
Ps. Ta trasa została włączona do artykuł "Beskid Niski - najpiękniejsze widokowe szlaki". Chcesz poznać pozostałe z nich?
Beskid Niski - najpiękniejsze widokowe szlaki
Szlaki w Beskidzie Niskim nie są zbyt wymagające, w sam raz dla rodzin z dziećmi i początkujących wędrowców. ...
Data dodania: 2020-07-21
Wiecej w regionie: Beskidy
o łącznej długości 711 km
