Huta Polańska - Przełęcz Mazgalica - Baranie

w pobliżu: Gorlice
max 745 m min 474 m
straighten 12.0km
timer 4h 20min
north_east 538m
south_east 538m
średnia - trasa dla młodych wędrowników, możliwe strome podejścia
terrain  Nachylenia terenu
beach_access  Trasa w cieniu
directions_car  Trasa opisana i dostosowana dla osób z samochodem

Na Baranie próbowaliśmy dojść z Olchowca (żółtym szlakiem i ścieżką przyrodniczą), ale pogoda pokrzyżowała nam plany. Za drugim razem spróbowaliśmy wyruszyć z Huty Polańskiej.

Żółty szlak z Huty Polańskiej

Trasa rozpoczyna się o osadzie Huta Polańska. Samochodem możemy dojechać do granicy Magurskiego Parku Narodowego (mała zatoczka). stąd kierujemy się na lewo w stronę kościoła.

Huta Polańska, Beskid Niski

Kościół w Hucie Polańskiej

Kościół na bezludziu? Kamienna świątynia w Hucie Polańskiej ma swoją historię! Jego budowa została prawie ukończona tuż przed II wojną światową, która to zmiotła z powierzchni ziemi całą wieś. Po kościółku pozostały same mury... Odbudowano go w 1995 r. Kościół otwierany jest dwa razy w roku: w pierwszą niedzielę lipca i pierwszą niedzielę po Wszystkich Świętych. W środku liczne gabloty z informacjami o wsi i jej mieszkańcach.

Idziemy dalej!

Mijamy rozległą polanę (powyżej w lesie znajduje się cmentarz) i wchodzimy w las. Trudno uwierzyć, że nasza ścieżka jeszcze kilkadziesiąt lat temu była wiejską drogą, a wokół zamiast drzew były gospodarstwa, łąki, pastwiska, prawie po przełęcz Mazgalica! (zobaczcie na mapach w kościele!)

żółty szlak z Huty Polańskiej

Po niecałej godzince leśnego spaceru wznoszącą się ścieżką dochodzimy do przełęczy Mazgalica i granicy ze Słowacją. Tu czeka na nasz drewniany deszczochron.

Przełęcz Mazgalica

Szlak graniczny: teraz będzie pod górkę...

Stąd kierujemy się na lewo: wzdłuż granicznych słupków, polskim niebieskim, lub kto woli: słowackim czerwonym szlakiem. Na początek zbierzmy siły na bardzo strome, na szczęście krótkie podejście.

Na wierzchołku w nagrodę "okienko" na słowackie wzgórza.

Szlak graniczny: Przełęcz Mazgalica - Baranie

Teraz droga będzie już łatwiejsza: raz w górę, raz w dół, głównie lasem. Tuż przed szczytem jeszcze jedno podejście, ale jak zauważyły dzieciaki: jak fajnie, że ktoś tu poustawiał takie wygodne kamienne, biało-czerwone" taboreciki" dla zmęczonych nóżek (szkoda tylko, że jednoosobowe...).

Szlak graniczny: Przełęcz Mazgalica - Baranie

Szczyt Baranie

Niestety nie wejdziemy na wieżę widokową, która leży... Dookoła las, więc widoków też nie będzie. Za to czeka na nas deszczochron, liczne ławeczki i pamiątkowa pieczątka.

Na szczycie Baranie
szczyt Baranie - leżąca wieża widokowa

Wracamy do Huty Polańskiej tą samą, znaną drogą. Mapę trasy znajdziecie w nagłówku artykułu.

Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie Beskid Niski


Wczytuję komentarze ...
cancel