TOP 10 pomysłów co robić z dziećmi w górach, kiedy pada deszcz

Deszczowy dzień w górach nie musi oznaczać nudy i całego dnia spędzonego przed ekranem! Kiedy pogoda nie sprzyja wyruszeniu na szlak, możemy poznawać górskie szczyty także z innej perspektywy. Jak? Poznajcie nasze pomysły na to, jak spędzać czas w górach z dziećmi, kiedy pada deszcz.

Spis Treści
Deszcz w górach - 10 pomysłów co robić z dziećmi w górach, kiedy pada
Deszcz w górach - 10 pomysłów co robić z dziećmi w górach, kiedy pada

Deszcz w górach: co robić z dziećmi w górach, kiedy pada?

1. Poznać tradycje miejscowości i regionu, czyli przygoda w muzeum

Góry to nie tylko szlaki, widokowe szczyty i polany. To także historia i kultura mieszkańców górskich dolin. W deszczowy dzień polecamy Wam odwiedziny w lokalnym muzeum lub skansenie. Wiele z tych miejsc posiada specjalne atrakcje dla najmłodszych.

My mieliśmy okazję zwiedzić i poznać m.in. Muzeum Tatrzańskie im. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem (na zdjęciu), Muzeum Pienińskie w Szlachtowej koło Piwnicznej, Beskidzkie Centrum Zabawki Drewnianej w Stryszawie koło Suchej Beskidzkiej, Muzeum Górali i Zbójników w Rabce Zdrój, Muzeum Niepodległości w Myślenicach.

Muzeum Tatrzańskie im. Tytusa Chałubińskiego, Zakopane
Muzeum Tatrzańskie im. Tytusa Chałubińskiego, Zakopane

W lokalnych muzeach, bibliotekach i domach kultury możemy też wziąć udział w ciekawych zajęciach dla całych rodzin. Warto sprawdzić aktualności na stronach internetowych tych instytucji!

Beskidzkie Centrum Zabawki Drewnianej w Stryszawie - warsztaty
Beskidzkie Centrum Zabawki Drewnianej w Stryszawie - warsztaty

2. Wybrać się w podróż w czasie, czyli zamki, ruiny, zabytki

"Żywą" historię regionu odnajdziemy też zwiedzając zamki (lub ich ruiny). Pamiętacie tradycyjny początek niemal każdej baśni: za siedmioma górami... Tak: góry są pełne zamków! 

Koniecznie zajrzyjcie do Zamku Czocha (na zdjęciu) i Zamku Chojnik w okolicy Jeleniej Góry, Zamku Suskiego w Suchej Beskidzkiej, Zamku Dunajec w Niedzicy. Malownicze ruiny odnajdziecie m.in. w Czorsztynie, Rytrze, Myślenicach (Zamczysko nad Rabą), w Kalwarii Zebrzydowskiej (ruiny zamku Barwałd na Górze Żar), czy w Zagórzu, po drodze w Bieszczady.

Zamek Czocha - wnętrze
Zamek Czocha - wnętrze

3. Poznać baśniowy świat górskich legend i opowieści

Czasami bardziej niż historyczne fakty do naszej wyobraźni łatwiej drogą znajdują legendy i lokalne, bajkowe opowieści. Na pewno miejscowość, w której jesteście także ma Wam wiele do opowiedzenia! wystarczy wybrać się do punktu informacji turystycznej lub lokalnej biblioteki - na pewno coś znajdziecie!

Babia Góra - legendy, opowieści i tajemnice

Babia Góra - legendy, opowieści i tajemnice

Skąd się wzięła nazwa Babiej Góry? Jakie tajemnice w sobie kryje i jakie legendy krążą o Królowej Beskidów? Poznajcie najważniejsze z nich! ...

Babia Góra - kolorowanka dla dzieci do pobrania i wydruku
Babia Góra - kolorowanka dla dzieci do pobrania i wydruku

Wiele ciekawych górskich legend i opowieści znajdziecie także na naszej stronie (szukajcie ich w zakładce "O regionie". Mamy dla Was też całe mnóstwo górskich kolorowanek, które możecie wydrukować, lub kolorować on-line.

Tatry - kolorowanki i legendy dla dzieci

Tatry - kolorowanki i legendy dla dzieci

Tatrzańskie kolorowanki i legendy. Poznajcie najciekawsze tatrzańskie opowieści wraz z ilustracjami, które możecie sami pokolorować! ...

4. Poczytać o górach - górskie książki dla dzieci

Przy okazji poszukiwania górskich legend warto zainteresować się też innymi "górskimi lekturami" dla całej rodziny. Wybór jest naprawdę spory! Najciekawsze z nich, z podziałem na poszczególne regiony, prezentujemy w naszym cyklu recenzji:

Książki o górach dla dzieci

Książki o górach dla dzieci

Czy warto czytać o górach, czy lepiej po prostu wyruszyć na szlak? Książki o górach przydadzą się zawsze! ...

5. Przeżyć przygodę z górską przyrodą

W "górskich książkach" (a także wśród naszych kolorowanek!) na pewno odnajdziecie wiele przyrodniczych tropów, ciekawostek o górskich zwierzętach i roślinach.

Krokusy - kolorowanka dla dzieci do wydruku
Krokusy - kolorowanka dla dzieci do wydruku

Jeśli interesuje Was przyroda regionu warto zajrzeć do muzeów i centrów edukacji przyrodniczej, które na pewno znajdziecie w każdym parku narodowym, a także w wielu nadleśnictwach. Np. w Pieninach jest to kilka tzw. "pawilonów edukacyjnych". Znajdziecie przy Dyrekcji PPN w Krościenku nad Dunajcem, w Szczawnicy przy "Pienińskiej Drodze" nad Dunajcem (na zdjęciu), w Sromowcach Niżnych przy szlaku na Trzy Korony, w Sromowcach Wyżnych - Kątach oraz w Czorsztynie.

Polecamy Wam też odwiedziny w Muzeum Przyrodniczym BdPN w Ustrzykach Dolnych (na zdjęciu),  Centrum Edukacji TPN w Zakopanem, Muzeum Przyrodniczym Magurskiego Parku Narodowego w Krempnej, Muzeum przy Dyrekcji Babiogórskiego Parku Narodowego w Zawoi Markowe oraz w nowym centrum edukacyjnym "Brama w Gorce" (na zdjęciu).

Centrum Edukacyjne Brama w Gorce
Centrum Edukacyjne Brama w Gorce

6. Zwiedzić jaskinie, kopalnie i inne trasy podziemne

A może w okolicznościach niesprzyjającej pogody za oknem, macie wręcz ochotę schować się... pod ziemią? Góry to także kilometry podziemnych tras, zarówno w naturalnych jaskiniach, jak i sztucznie drążonych tunelach i sztolniach, np. dawnych kopalniach.

Nas zachwyciły m.in. dwie jaskinie u sąsiadów, w słowackich Niżnych Tatrach (Dobszyńska Jaskinia Lodowa - na zdjęciu, oraz Jaskinia Bystrianska). Po naszej stronie granicy też znajdziecie wiele tego typu miejsc, np. Jaskinię Radochowską i Kopalnię Uranu w Kletnie (Kotlina Kłodzka) czy Sztolnie Liczyrzepa w Kowarach.

Dobszyńska Jaskinia Lodowa, Słowacja
Dobszyńska Jaskinia Lodowa, Słowacja

Bywają też całkiem nieoczywiste trasy podziemne, a raczej podwodne. Czy wiecie, że będąc w Pieninach możecie zwiedzić wnętrze zapory przy Jeziorze Czorsztyńskim, a w Bieszczadach przejść się tunelem pod zaporą w Solinie?

Zapora w Solinie - zwiedzanie elektrowni

Zapora w Solinie - zwiedzanie elektrowni

Zapora i elektrownia wodna to główna atrakcja Soliny. Warto się tu zatrzymać w drodze w Bieszczady! To dzięki niej na Sanie powstało "Bieszczadzkie Morze" - Jezioro Solińskie. Dziś turyści mogą tu uprawiać najróżniejsze sporty wodne, spacerować po koronie zapory, a także zwiedzać jej wnętrze i elektrownię wodną. ...

7. Odwiedzić miejscowych artystów i rzemieślników: "żywe" muzea i warsztaty 

Bardziej niż spotkania z książką i muzealnym eksponatem cenicie sobie spotkania z ludźmi? Poszukajcie pracowni lokalnego twórcy: artysty lub rzemieślnika. W tym przypadku najczęściej lepiej wcześniej zadzwonić, umówić się na spotkanie i rozmowę.

Nasze najnowsze odkrycie to beskidzka oaza Pana Andrzeja Słoniny, kliszczackiego rzeźbiarza i animatora kultury. Na pewno ucieszy się z Waszej wizyty i chętnie opowie Wam o swojej pracy i lokalnych tradycjach. 

Ekomuzeum Andrzeja Słoniny w Bogdanówce

Ekomuzeum Andrzeja Słoniny w Bogdanówce

Ekomuzuem w Bogdanówce prowadzone przez Pana Andrzeja Słoninę to niezwykłe miejsce, w którym możemy zapoznać się z tradycjami Górali Kliszczackich. ...

Ekomuzuem w Bogdanówce i jego gospodarz: Andrzej Słonina. Fot. Monika Mielnikiewicz, SKPG Kraków
Ekomuzuem w Bogdanówce i jego gospodarz: Andrzej Słonina. Fot. Monika Mielnikiewicz, SKPG Kraków

8. Zobaczyć jak powstają i spróbować lokalnych przysmaków

Czy próbowaliście już wszystkich miejscowych specjałów? A może ciekawi jesteście jak one powstają? W wielu górskich miejscowościach istnieje możliwość odwiedzenia prawdziwej bacówki, ogrzania się przy "watrze", poobserwowania gospodarzy przy pracy oraz oczywiście zakupu ich przepysznych wyrobów!

Nam udało się odwiedzić m.in. bacówki na Hali Barankowej w Zawoi, na Polanie Majerz oraz w dolinie Białej Wody w Pieninach, w Dolinie Chochołowskiej w Tatrach.

Polana Majerz - Bacówka
Polana Majerz - Bacówka

9.  Pobawić się pod dachem: baseny, lodowiska, centra rozrywki

Jeśli wybraliście jako miejsce odpoczynku górską miejscowość to zapewne lubicie aktywnie spędzać czas. Sprawdźcie ofertę lokalnych centrów sportu. Może w okolicy jest basen, park wodny, może kryte lodowisko, kręgielnia lub chociaż tzw. "kulkoland"? 

10. Wybrać się na górski spacer w deszczu?

Mimo niepogody postarajcie się wyjść na spacer po świeżym powietrzu! Może to będzie chociażby krótki spacer do lokalnej atrakcji (do muzeum, biblioteki, czy na basen). A może korzystając z chwilowego "pogodowego okienka" zdecydujecie się wyruszyć ciut dalej, np. do bacówki, czy górskiego schroniska?

Trasa na spacer w górach przy kiepskiej pogodzie powinna być w miarę możliwości płaska (zwróćcie uwagę na różnicę wysokości, tzw. przewyższenie szlaku). Na stromej trasie, np. prowadzącej wąwozem w górę potoku, może być bardzo błotniście i ślisko, nawet, gdy na chwilę przestanie padać. Najlepiej jeśli uda nam się znaleźć szlak z utwardzoną nawierzchnią. Idealnie, gdyby na końcu trasy, lub po drodze czekało na nas schronisko, lub choćby zadaszona wiata czy szałas, gdzie będziemy mogli odpocząć, usiąść, może coś zjeść.

Schronisko PTTK na Hali Krupowej im. K. Sosnowskiego, 1152 m n.p.m.
Schronisko PTTK na Hali Krupowej im. K. Sosnowskiego, 1152 m n.p.m.

Jeśli na naszej stronie zobaczycie oznaczenie wózka dziecięcego, oznacza to jednocześnie, że będzie to też dobry pomysł na spacer w trudniejszych warunkach. Może to być np.  Górny Płaj, czyli niebieski szlak z Przełęczy Krowiarki na Markowe Szczawiny pod Babią Górą, w Gorcach Dolina Kamienicy, w Pieninach tzw. Pienińska Droga w Szczawnicy, Dolina Białej Wisełki w Beskidzie Śląskim, Dolina Roztoki Wielkiej w Beskidzie Sądeckim (zdjęcie poniżej), czy liczne urocze spacerowe dolinki w Tatrach.

Dolina Roztoki Wielkiej w Rytrze
Dolina Roztoki Wielkiej w Rytrze

Oczywiście na spacer przy kapryśnej pogodzie trzeba się odpowiednio przygotować. Jak? Kilka podpowiedzi znajdziecie w tym artykule:

Jak chronić się przed deszczem na wycieczce?

Jak chronić się przed deszczem na wycieczce?

Pogoda, szczególnie w górach, bywa kapryśna... Co zrobić, aby deszcz nie popsuł nam rodzinnej wycieczki? Jak chronić siebie i dzieci przed przemoczeniem? ...

Autor:
Data dodania:
Data aktualizacji: 2024-02-11
Wczytuję komentarze ...
cancel