
check_circle W pomieszczeniu
Muzeum Tatrzańskie położone jest w samym centrum Zakopanego, przy głównym trakcie spacerowym - Krupówkach. Jest to jedno z najstarszych muzeów regionalnych w Polsce. Wystawa zapoznaje nas z przyrodą Tatr oraz góralską kulturą - zobaczymy tu więc tatrzańskie rośliny, zwierzęta, liczne skały i minerały, a także poznamy wnętrze góralskiej chaty, góralskie stroje ludowe i instrumenty muzyczne.

Muzeum Tatrzańskie dla dzieci
Czy ekspozycja muzeum spodoba się najmłodszym? Naszym zdaniem TAK! Wiele tu można dotknąć, odsłuchać i samemu odkrywać - to rodzaj zwiedzania, który dzieci lubią najbardziej! Sama tematyka też może być dla dzieci ciekawa i inspirująca: zobaczenie, jak wyglądały góralskie chaty i ich wnętrza, poznać przedmioty, które były powszechne w dawnych gospodarstwach, a dziś już wyszły z użycia. W gablotach mamy możliwość przyjrzenia się z bliska tatrzańskim zwierzakom - staniemy tu oko w oko ze świstakiem, lisem czy niedźwiedziem brunatnym.

W muzeum poznamy tez wiele ciekawostek z codziennego życia górali np. że jedzono trzy posiłki dziennie i z jednej misy! Posiłki spożywano nie przy stole, a przy niskiej ławie - stolicy.
Najmłodsi mogą też poznać regionalne, góralskie stroje poprzez drewnianą przebierankę.

Tytus Chałubiński - patron muzeum
Muzeum Tatrzańskie nosi imię Tytusa Chałbińskiego, który choć nie urodził się na Podhalu spędzał tu każde wakacje. Nazywany był "odkrywcą Zakopanego" i "Królem Tatr". Jako lekarz pomógł mieszkańcom w zwalczeniu epidemii cholery - na własny koszt sprowadził z Krakowa lekarstwa i żywność oraz usunął zanieczyszczone studnie. Rozpowszechniał wśród górali pojęcie o higienie i zapobieganiu chorobom. To właśnie z działalnością Tytusa Chałubińskiego wiąże się przemianę wioski góralskiej, jaką dawniej było Zakopane, w turystyczny kurort. Propagował on Zakopane jako miejscowość nadającą się do terapii klimatycznej osób cierpiących na schorzenia układu oddechowego.

Data dodania: 2023-11-08
Data aktualizacji: 2023-11-08
Wiecej w regionie: Zakopane

o łącznej długości 128 km



