Zakopane - atrakcje, punkty widokowe i szlaki

Zawiera się w regionach: Tatry
Spis Treści

Położone u podnóża Tatr miasto Zakopane jest najwyżej położonym miastem w Polsce (na ok. 838 m n.p.m) i jednym z najbardziej turystycznych miejsc na mapie naszego kraju. Powstało jako osada (pierwotnie należąca do króla) na miejscu sezonowych osad pasterskich. Aż trudno uwierzyć, że w 1676 r. wieś liczyła zaledwie 43 mieszkańców! Dopiero pod koniec XIX wieku Zakopane stało się ośrodkiem turystycznym i kulturalnym - odwiedzanym przez takie sławne postacie jak: Henryk Sienkiewicz, Władysław Orkan, Stefan Żeromski, Kazimierz Przerwa-Tetmajer i inni. 

Zakopane - co warto zobaczyć?

Krupówki - jedna z najbardziej kultowych ulic 

Krupówki to bez wątpienia jedna z najsłynniejszych i najbardziej reprezentatywnych ulic w Zakopanem. Znajduje się tu deptak z kramami, którym w sezonie spaceruje tysiące turystów. Słynie z eleganckich restauracji serwujących góralskie dania regionalne, kawiarni i życia towarzyskiego w knajpkach. Dawne Krupówki, były traktem, którym podążali górale do pracy w Kuźnicach, gdzie działały huty żelaza.

Krupówki - atrakcje i punkty widokowe przy kultowej ulicy Zakopanego

łatwa
directions_walk child_friendly

Krupówki - atrakcje i punkty widokowe przy kultowej ulicy Zakopanego

max 855 m min 820 m
straighten 0.9km
timer 18min
north_east 35m
south_east 0m
Jesienny spacer po Krupówkach - rzadko bywa tu tak spokojnie!
Jesienny spacer po Krupówkach - rzadko bywa tu tak spokojnie!

Rówień Krupowa

Rówień Krupowa zwana też Równią Krupową to rozległa polana i zarazem największy miejski teren zielony w Zakopanem z placem zabaw dla dzieci oraz wspaniałym widokiem na Giewont. Znajdziemy tu kilometry wygodnych asfaltowych alejek do spacerów z wózkiem lub jazdy na rolkach. Na Równi Krupowej znajdziecie napis Zakopane - to bardzo popularny symbol Zakopanego, drewniany napis znajduje się na wprost Giewontu, wiele turystów robi tu sobie pamiątkowe zdjęcie.  

Rówień Krupowa - polana w samym centrum Zakopanego

Rówień Krupowa - polana w samym centrum Zakopanego

Rówień Krupowa Zakopane - gdzie znajduje się napis Zakopane? ...

Napis Zakopane - Rówień Krupowa
Napis Zakopane - Rówień Krupowa

Skocznia narciarska Wielka Krokiew

Zbudowana na północnym stoku góry Krokiew skocznia narciarska jest jednym z największych obiektów sportowych w Polsce. Odbyło się na niej wiele międzynarodowych imprez sportowych. Przy okazji zawodów Pucharu Świata, które mają się odbyć 14 stycznia 2023 roku udostępniane są bilety w liczbie do 25 tysięcy!

Skocznia narciarska - Wielka Krokiew

Skocznia narciarska - Wielka Krokiew

Z dzieckiem na Wielką Krokiew: Na górę skoczni najwygodniej dostaniemy się wyciągiem krzesełkowym. ...

Wielka Krokiew
Wielka Krokiew

Gubałówka 

To najczęściej odwiedzany masyw w Polsce! Wzgórze znajduje się w centrum Zakopanego, a na szczyt można dostać się kolejką linowo-terenową. Stacja kolejki mieści się w dolnej części ulicy Krupówki. Z Gubałówki rozciąga się pikna panorama Tatr. Na górze znajdują się lokale, restauracje, kramy oraz taras widokowy.

Gubałówka - kolejka linowo-terenowa na Gubałówkę

Gubałówka - kolejka linowo-terenowa na Gubałówkę

Z dzieckiem, z wózkiem na GubałówkęGubałówka to łatwodostępny punkt widokowy na Tatry i Zakopane - na Gubałówkę możemy s ...

Wjazd na Gubałówkę - widok z wagonika kolejki
Wjazd na Gubałówkę - widok z wagonika kolejki

Zakopane - atrakcje i miejsca dla dzieci

Jednym z miejsc, które szczególnie warto odwiedzić z dziećmi będąc w Zakopanem to Centrum Edukacji Przyrodniczej - dowiemy się tu dużo o samych Tatrach, przyrodzie, zwierzętach. Wstęp do Centrum jest bezpłatny. Zwiedzanie trwa około godziny - przez ten czas przechodzimy przez kilka sal, w których jesteśmy oprowadzani przez audioprzewodnika, światło jest nakierowywane na elementy, o których słyszymy ciekawostki i informacje. 

Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN-u

Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN-u

Wejście na wystawę jest bezpłatne. Przed budynkiem mamy ścieżkę przyrodniczą z edukacyjnymi punktami - to obszar, gdzie ...

Szlaki najbliżej Zakopanego

Już z samego Zakopanego odchodzi wiele pięknych szlaków. Najbliżej miasta położona jest przepiękna dolina Białego Potoku - wejście do niej znajduje się w okolicach Wielkiej Krokwi, półtora kilometra od centrum Zakopanego. Z Zakopanego możemy też podejść na Sarnią Skałę, Nosal, a nawet na Giewont! 

Trasy i szlaki z Zakopanego

Trasy i szlaki z Zakopanego

Na jakie trasy i szlaki możemy wyjść bezpośrednio z Zakopanego, bez konieczności dojazdu busem, czy samochodem? Poniżej ...

Sarnia Skała
Sarnia Skała
cancel