Zamek Czocha - zwiedzanie, legendy i kolorowanka dla dzieci

Leśna
59-820 Leśna

check_circle  W pomieszczeniu
check_circle  Na wolnym powietrzu
Spis Treści

Zamek Czocha zwany też polskim Hogwartem to jeden z najpiękniejszych zamków Dolnego Śląska

Zamek Czocha to jeden z najstarszych zamków w naszym kraju! Malowniczo położona twierdza nad jeziorem Leśnickim w XIII wieku miała bronić północnej granicy znajdującego się tu wówczas Królestwa Czech. Po wojnie zamek znalazł się w granicach Polski - niestety wielokrotnie splądrowany niszczał i podupadał coraz bardziej. Po pożarze został w pełni odbudowany. Na zamku kręcono polską adaptację Wiedźmina! Ze względu na tajemne przejścia i zakamarki oraz odbywające się tu warsztaty magii zamek zwany jest też polskim Hogwartem. Będąc na Dolnym Śląsku koniecznie wpiszcie go na listę miejsc, które warto odwiedzić!

  • Wielką popularnością cieszy się zwiedzanie pod osłoną nocy - terminy znajdziesz na stronie zamekczocha.com, warto wcześniej zarezerwować miejsce, gdyż bilety szybko się wyprzedają
  • zamek jest udostępniony do zwiedzania niemal we wszystkie dni roku
  • pod zamkiem płatny parking
Zamek Czocha
Zamek Czocha
Zamek Czocha
Zamek Czocha

Zamek Czocha - zwiedzanie

Podczas zwiedzania zamku możemy zajrzeć do wielkiej Sali Rycerskiej, Skarbca, którego wnętrza strzegły stalowo – betonowe drzwi. Zainteresowanie wzbudza też słynna Komnata Książęca owiana legendą o specjalnie umiejscowionej zapadni pod małżeńskim łożem, która zrzucała śpiącego do lochu. Podczas zwiedzania można zajrzeć również do multimedialnej sali średniowiecznych tortur. 

Od niedawna ponownie otwarta dla gości jest też wieża widokowa - można na nią wejść w miesiącach grudzień-kwiecień.

Na terenie zamku często odbywają się rycerskie turnieje i inne wydarzenia kulturalne. 

Zamek Czocha
Zamek Czocha

Ernst Gütschow - ostatni właściciel i kolekcjoner

Ostatnim właścicielem zamku był drezdeński kolekcjoner Ernst Gütschow, bardzo zamożny producent wyrobów tytoniowych zajmujący się importem oraz sprzedażą kubańskich cygar i tureckich papierosów. Był tak bogaty, ze kupił sobie tytuł barona oraz zamczysko. Gütschow, był pasjonatem i kolekcjonerem dzieł sztuki. Urządził na zamku prawdziwy skarbiec – trafiły tam m.in. insygnia koronacyjne Romanowów, zabytkowe meble, porcelana i obrazy. W zamkowych bibliotekach zgromadził ponad 20 000 książek ustawionych na ruchomych półkach, skrywających przejścia do kolejnych komnat. To właśnie dzięki zleceniu Gütschowa zamek zawdzięcza jedną ze swoich największych atrakcji - nierozwikłany do dziś labirynt tajemnych przejść i skrytek.

Niestety wyposażenie zamkowych komnat było wielokrotnie okradane z mebli i przedmiotów przez Sowietów - z tego względu obecnie zamek zdecydowanie bardziej majestatycznie prezentuje się z zewnątrz. Zwiedzanie komnat odbywa się z przewodnikiem. Dzieci z pewnością zainteresują ciekawe warsztaty: baśniowe zwiedzanie dla rodzin lub warsztaty magii.

Zamek Czocha - wnętrze
Zamek Czocha - wnętrze
Zamek Czocha - wnętrze
Zamek Czocha - wnętrze
Zamek Czocha - wnętrze
Zamek Czocha - wnętrze

Zamek Czocha legenda o duchu i płaczącym dziecku

Jak każdy zamek, również zamek Czocha ma swoją zjawę i jak to z legendami sięgających czasów średniowiecza bywa - opowieść jest makabryczna... W XVI wieku na zamku panował Johann, który miał za żonę piękną Ulrykę. Pewnego dnia król wysłał Johanna do zamorskich krajów.  Gdy do żony wracał po dwóch latach, doszły go plotki, że jego ukochana zdradziła go z niemieckim szlachcicem. Rzeczywiście, gdy wszedł do sypialni na łożu obok Ulryki zobaczył malutkie dziecko. Było za małe, aby mógł być jego ojcem.

Całą noc rozmyślał przy kominku w Sali Marmurowej co uczynić. Nad ranem nakazał Ulrykę utopić w studni na zamkowym dziedzińcu, a dziecko zamurować żywcem w kominku w Sali Marmurowej. W ciemne noce do dziś słychać nieraz jego cichy płacz dochodzący zza kominka - wtedy duch Ulryki wychodzi ze studni i spieszy do zamku, aby utulić swoje dziecko.

Zamek Czocha - tajemnicze kryształy

Podobno kominiarz, który czyścił zamkowe kominy trafił na niezwykłe znalezisko - niewielkie pudełeczko wielkości takiego od zapałek, w którym mieściły się maleńkie, przeźroczyste kryształy-pałeczki. Kryształki zawierały w sobie miniaturowe fotografie  (od jednego do 10-ciu zdjęć na jednym kryształku!), na których były jakieś budowle, zamki, góry, miasta, pomniki z różnych miejsc znajdujących się na terenie Niemiec. Krążyły podejrzenia, ze kryształki to materiały szpiegowskie - faktem jest, że na zdjęciach są odosobnione hotele i ustronne zamki i miejsca, w których można poczuć się anonimowo. Po co powstały i czemu miały służyć te niepozorne kryształki? Czy kiedyś zdołamy poznać ich tajemnicę?

Zdjęcie ze strony schondorf.pl

Zamek Czocha - kolorowanka do wydruku dla dzieci 

Wybieracie się do Zamku Czocha? Koniecznie pobierzcie i wydrukujcie naszą kolorowankę!

Zamek Czocha - kolorowanka dla dzieci pdf do wydruku
Zamek Czocha - kolorowanka dla dzieci pdf do wydruku
Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie Sudety


Wczytuję komentarze ...
cancel