Dolina Chochołowska

Miejscowość: Siwa Polana w pobliżu: Zakopane
max 1148 m min 944 m
straighten 6.3km
timer 2h 14min
north_east 264m
south_east 60m
łatwa - trasa dostpna dla każdego, bez trudności terenowych
trending_flat  Trasa przebiega płasko, bez nachyleń
stroller  Trasa na wózek spacerowy (małe kółka)
directions_bike  Trasa pieszo rowerowa
directions_bike  Trasa dla małych cyklistów, z wyłączeniem ruchu samochodowego
wb_sunny  Trasa w słońcu
restaurant  Restauracja lub bar w pobliżu
directions_car  Trasa opisana i dostosowana dla osób z samochodem
directions_bus  Możliwy dojazd busem lub autobusem
train  Możliwy dojazd pociągiem
accessible_forward  Trasa dostosowana jest do potrzeb dzieci niepełnosprawnych
wc  Toaleta na trasie

Jak dojechać do Doliny Chochołowskiej?

Samochodem - możemy dojechać do parkingu na Siwej Polanie (w sezonie może być ciężko ze znalezieniem miejsca).

Busem - do początku Doliny - parkingu przy Siwej Polanie można dojechać busem odjeżdżającym z przystanków pod dworcem PKP i PKS w Zakopanem (odjazdy busów bardzo często, co kilka minut).

Czas przejścia: do Polany Chochołowskiej to ok. 2h dla osoby dorosłej.

Długość: ok 10 km

Dolina Chochołowska - spacer z wózkiem

Dolina Chochołowska jest zamknięta dla ruchu pojazdów zmechanizowanych. Do połowy drogi na Polanę Chochołowska biegnie droga asfaltowa, później zaczyna się kamienista droga prowadząca przy potoku Chochołowskim. Tą część doliny spokojnie pokonamy wraz z wózkiem dziecięcym - wózkiem nie damy rady jednak pokonać całej trasy do schroniska!

Dalej droga zaczyna się robić coraz bardziej kamienista i łagodnie pnie się w górę - dla wózków droga będzie się robić coraz gorsza i coraz mniej przejezdna. Jeśli więc spacerujemy z wózkiem i zaczniemy napotykać trudności będzie to już najwyższy czas, by zawrócić, im dalej będzie tylko gorzej.

... bryczką lub rowerem

Do samej Polany Chochołowskiej możemy podjechać góralską bryczką. Do Polany Huciska (mniej więcej w połowie drogi) podjedziemy kolejką "Rakoń", która kursuje co pół godziny (w sezonie letnim). Działa tu również wypożyczalnia rowerów (na terenie Doliny Chochołowskiej dozwolona jest jazda rowerem) - rowerami można podjechać do leśniczówki. Rower można wypożyczyć w początkowym, środkowym i przed końcowym odcinku doliny.

Tu zjemy oscypka i napijemy się żętycy

Na terenie doliny znajduje się sporo zabytkowych zabudowań pasterskich. Prowadzony jest tu również wypas owiec. W szałasie możemy u bacy podpatrzeć jak robione są oscypki, możemy zakupić oscypka oraz napić się żętycy - serwatki powstałej po produkcji oscypków -spróbujcie, jest bardzo tłusta i sycąca!

Bacówka w Dolinie Chochołowskiej
Bacówka w Dolinie Chochołowskiej

Schronisko na Polanie Chochołowskiej

Na końcu Polany Chochołowskiej docieramy do największego, tatrzańskiego schroniska stojącego na wysokości 1148 m n.p.m. Tutaj możemy zjeść ciepły posiłek lub przenocować. Przed schroniskiem taras ze stolikami. W czasie sezonu warto wcześniej zarezerwować nocleg. Blisko schroniska znajduje się małe muzeum powstałe w starym szałasie wybudowanym przez pasterzy.

Kilkaset metrów od schroniska pod lasem znajduje się kapliczka - w sezonie od czerwca do października odbywają się tam msze św o godz 13.

Szlaki górskie wokół Doliny Chochołowskiej nie należą do najtrudniejszych. Szczyty są w większości trawiaste i dużo łagodniejsze od skalistych Tatr Wysokich.

W czasie wiosny dolina pięknie usłana jest krokusami - widok wprost bajeczny.

Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie Zakopane


Wczytuję komentarze ...
cancel