Dolina Chochołowska
Miejscowość: Siwa Polana w pobliżu: Zakopanestroller Trasa na wózek spacerowy (małe kółka)
directions_bike Trasa pieszo rowerowa
directions_bike Trasa dla małych cyklistów, z wyłączeniem ruchu samochodowego
wb_sunny Trasa w słońcu
restaurant Restauracja lub bar w pobliżu
directions_car Trasa opisana i dostosowana dla osób z samochodem
directions_bus Możliwy dojazd busem lub autobusem
train Możliwy dojazd pociągiem
accessible_forward Trasa dostosowana jest do potrzeb dzieci niepełnosprawnych
wc Toaleta na trasie
Jak dojechać do Doliny Chochołowskiej?
Samochodem - możemy dojechać do parkingu na Siwej Polanie (w sezonie może być ciężko ze znalezieniem miejsca).
Busem - do początku Doliny - parkingu przy Siwej Polanie można dojechać busem odjeżdżającym z przystanków pod dworcem PKP i PKS w Zakopanem (odjazdy busów bardzo często, co kilka minut).
Czas przejścia: do Polany Chochołowskiej to ok. 2h dla osoby dorosłej.
Długość: ok 10 km
Dolina Chochołowska - spacer z wózkiem
Dolina Chochołowska jest zamknięta dla ruchu pojazdów zmechanizowanych. Do połowy drogi na Polanę Chochołowska biegnie droga asfaltowa, później zaczyna się kamienista droga prowadząca przy potoku Chochołowskim. Tą część doliny spokojnie pokonamy wraz z wózkiem dziecięcym - wózkiem nie damy rady jednak pokonać całej trasy do schroniska!
Dalej droga zaczyna się robić coraz bardziej kamienista i łagodnie pnie się w górę - dla wózków droga będzie się robić coraz gorsza i coraz mniej przejezdna. Jeśli więc spacerujemy z wózkiem i zaczniemy napotykać trudności będzie to już najwyższy czas, by zawrócić, im dalej będzie tylko gorzej.
... bryczką lub rowerem
Do samej Polany Chochołowskiej możemy podjechać góralską bryczką. Do Polany Huciska (mniej więcej w połowie drogi) podjedziemy kolejką "Rakoń", która kursuje co pół godziny (w sezonie letnim). Działa tu również wypożyczalnia rowerów (na terenie Doliny Chochołowskiej dozwolona jest jazda rowerem) - rowerami można podjechać do leśniczówki. Rower można wypożyczyć w początkowym, środkowym i przed końcowym odcinku doliny.
Tu zjemy oscypka i napijemy się żętycy
Na terenie doliny znajduje się sporo zabytkowych zabudowań pasterskich. Prowadzony jest tu również wypas owiec. W szałasie możemy u bacy podpatrzeć jak robione są oscypki, możemy zakupić oscypka oraz napić się żętycy - serwatki powstałej po produkcji oscypków -spróbujcie, jest bardzo tłusta i sycąca!
Schronisko na Polanie Chochołowskiej
Na końcu Polany Chochołowskiej docieramy do największego, tatrzańskiego schroniska stojącego na wysokości 1148 m n.p.m. Tutaj możemy zjeść ciepły posiłek lub przenocować. Przed schroniskiem taras ze stolikami. W czasie sezonu warto wcześniej zarezerwować nocleg. Blisko schroniska znajduje się małe muzeum powstałe w starym szałasie wybudowanym przez pasterzy.
Kilkaset metrów od schroniska pod lasem znajduje się kapliczka - w sezonie od czerwca do października odbywają się tam msze św o godz 13.
Szlaki górskie wokół Doliny Chochołowskiej nie należą do najtrudniejszych. Szczyty są w większości trawiaste i dużo łagodniejsze od skalistych Tatr Wysokich.
W czasie wiosny dolina pięknie usłana jest krokusami - widok wprost bajeczny.
Data dodania: 2016-12-31
Wiecej w regionie: Zakopane
o łącznej długości 128 km
