Jak chronić się przed deszczem na wycieczce?

Co zrobić, aby deszcz nie popsuł nam rodzinnej wycieczki? Podpowiadamy co zabrać ze sobą na wycieczkę, aby od stóp do głów zabezpieczyć się przed przemoczeniem: na spacerze, w górach i na rowerze.

Spis Treści
Jak zabezpieczyć się przed deszczem na wycieczce?
Jak zabezpieczyć się przed deszczem na wycieczce?

Ochrona przed deszczem - podstawowe wyposażenie

Pogoda, szczególnie w górach, bywa kapryśna... W plecaku zawsze warto mieć kilka rzeczy, które pomogą nam uniknąć przemoczenia. 

 • podstawa to dobre buty: nieprzemakalne, zaimpregnowane, z podeszwą, która nie będzie się ślizgać po błocie i mokrych kamieniach
 • na buty i dolną część spodni w czasie deszczu warto założyć stuptuty - zabezpieczą obuwie przed przemoczeniem "od góry"
 • spodnie nieprzemakalne - czyli takie, które możemy założyć na te, które mamy na sobie
 • kurtka przeciwdeszczowa
 • peleryna
 • czapka z daszkiem
 • rękawiczki
 • pokrowiec na plecak

Z uwagi na to, że w czasie deszczu widoczność znacznie spada warto, aby wszystkie z nich miały elementy odblaskowe!

Kurtka przeciwdeszczowa czy peleryna?

Podstawowy element wyposażenia, który zazwyczaj pakujemy do plecaka "na wypadek deszczu" to niewielka, składana peleryna lub kurtka przeciwdeszczowa.

Peleryna przeciwdeszczowa Scout. Fot.: www.hornhill.pl
Peleryna przeciwdeszczowa Scout. Fot.: www.hornhill.pl

Dobrze dobrana peleryna przeciwdeszczowa ma wiele plusów:

 • zazwyczaj zajmie nam w plecaku mniej miejsca, niż kurtka 
 • dłuższy model zapewni też ochronę górnej części nóg (uda, kolana)
 • możemy zarzucić ją na plecak
 • jeżeli boki ma "otwarte" zapewnia lepszą wentylację niż kurtka

Przy wyborze peleryny warto zwrócić uwagę na jakość materiału (żeby rzeczywiście była przeciwdeszczowa), sposób wykończenia (dobrze jeśli kaptur jest ściągany, zapięcie pod szyją też może się przydać), wygoda pakowania - tj. najlepiej specjalny nieprzemakalny worek, do którego schowamy mokra pelerynę, kiedy przestanie padać.

Uniwersalna peleryna przeciwdeszczowa. Fot.: www.hornhill.pl
Uniwersalna peleryna przeciwdeszczowa. Fot.: www.hornhill.pl

Z drugiej strony, kurtka przeciwdeszczowa jest bardziej wielofunkcyjna - założymy ją na siebie także kiedy zrobi się chłodniej, albo aby ochronić się od silnego wiatru.

Co zatem wybrać? Najlepiej i jedno i drugie! W czasie dużego załamania pogody założycie pelerynę na kurtkę. Po ustaniu deszczu mokrą pelerynę schowacie do plecaka, a sucha kurtka nadal będzie służyć jako ochrona przed wiatrem i chłodem.

Jak nie przemoczyć nóg na wycieczce?

Tak jak już wspominaliśmy podstawa do dobre buty (odpowiednia nieśliska podeszwa), zadbane i zaimpregnowane. Dodatkową pomocą w czasie deszczu będą stuptuty, czyli dodatkowe nieprzemakalne "nogawki" zakładane na dolną część spodni i górną część butów.

Stuptuty nie tylko na zimę! Fot.: www.hornhill.pl
Stuptuty nie tylko na zimę! Fot.: www.hornhill.pl

Zazwyczaj myślimy o nich zimą, jednak także w czasie deszczu są bardzo pomocne: dzięki nim nie nachlapiemy sobie wody do butów od góry, nie przemoczymy dolnej części nogawek.

Jakie stuptuty wybrać?

Jakie stuptuty wybrać?

Stuptuty - co to jest? Kiedy i po co warto je nosić? Jakie stuptuty wybrać i na co zwrócić uwagę? Czyli wszystko co najważniejsze o stuptutach! ...

Dodatkowe wyposażenie przeciwdeszczowe

Co jeszcze pomoże nam dobrze ochronić się przed deszczem? Na pewno warto mieć ze sobą nieprzemakalny pokrowiec na plecak, który czasami może zastąpić szeroka peleryna. W praktyce lepiej mieć ze sobą i jedno i drugie: w czasie małego deszczu wygodniej będzie się nam szło bez peleryny z plecakiem zabezpieczonym pokrowcem, w czasie ulewy schowamy wszystko pod peleryną.

Pokrowiec na plecak. Fot.: www.hornhill.pl
Pokrowiec na plecak. Fot.: www.hornhill.pl

Czapka z daszkiem ochroni nas nie tylko przed słońcem! Założona pod kaptur kurtki lub peleryny przeciwdeszczowej będzie dodatkową ochroną: dla głowy, dla oczu i dla twarzy.

Czy warto brać rękawiczki? W czasie deszczu temperatura spada, wilgotne powietrze szybko nas wychładza, a chodzenie z rękami w kieszeni nie jest, ani wygodne ani bezpieczne! Jeżeli na wycieczce korzystacie z kijów trekkingowych to w czasie deszczu nieprzemakalne rękawiczki tym bardziej będą na wagę złota!

Jak zabezpieczyć się przed deszczem na rowerze?

Ochrona przed deszczem na rowerze to dodatkowe wyzwanie! Niestety w czasie wycieczek rowerowych, mimo obiecujących prognoz pogody też może zdarzyć się deszcz...

Do podstawowego przeciwdeszczowego wyposażenia rowerzysty poza odpowiednią peleryną warto dodać rękawiczki i spodnie przeciwdeszczowe - zakładane na zwykłe spodnie, z rozpinanym dołem nogawek, tak aby zakładać je bez konieczności ściągania obuwia.

A co z dzieckiem na foteliku rowerowym? Istnieją specjalne peleryny, zaprojektowane tak, aby jak najlepiej chronić przed deszczem i wiatrem najmłodszych uczestników rowerowej wycieczki!

Peleryna przeciwdeszczowa NOOK. Fot.: www.hornhill.pl
Peleryna przeciwdeszczowa NOOK. Fot.: www.hornhill.pl

PS. Jak suszyć przemoczone buty i prać odzież przeciwdeszczową?

Na koniec kilka porad co robić, kiedy jednak przemokniemy. Pamiętajmy, żeby przemoczonych butów nie suszyć przy mocnym źródle ciepła (np. grzejnik, piecyk, kominek), co może trwale uszkodzić obuwie. Lepiej wybrać przewiewne miejsce, z dobrą wentylacją. U nas bardzo dobrze sprawdza się napchanie butów papierem - najlepiej cienkim, gazetowym, (ewentualnie ręcznikami papierowymi), który wchłonie wilgoć ze środka. Papier wymieniamy na suchy co kilka godzin.

Odzież przeciwdeszczową pierzemy z użyciem specjalnych środków przeznaczonych do tego celu, nie zwykłym proszkiem do prania! Tylko w ten sposób sprawimy, że nasze przeciwdeszczowe kurtki, peleryny, spodnie, stuptuty, buty itp. pozostaną przeciwdeszczowe!

Autor:
Data dodania:
Data aktualizacji: 2024-02-07
Wczytuję komentarze ...
cancel