10 pomysłów na jednodniową wycieczkę w okolice Krakowa

Szukacie pomysłu na wypad poza miasto? Najlepiej niedaleko, by nie spędzać wiele czasu w samochodzie? Sprawdźcie, czy tu już byliście:

Dolina Pstrąga - park w miejscowości Dubie
Dolina Pstrąga - park w miejscowości Dubie - opis znajdzie tu: Dolina Pstrąga 

1. Pustynia Błędowska

To największy w Polsce obszar lotnych piasków! Według legendy usypał ją sam diabeł, chcąc zasypać piaskiem kopalnie srebra w okolicach Olkusza. Lecąc zahaczył jednak workiem o wieżę kościelną, a piasek się rozsypał… Faktem natomiast jest, że dawniej pustynia była o wiele większa! Warto ją zobaczyć o każdej porze roku.

Pustynia Błędowska
Pustynia Błędowska

2. Puszcza Dulowska i zamek Tenczyn w Rudnie

To wspaniały leśny teren, idealny na rodzinną rowerową wycieczkę lub spacer - także z wózkiem. Bezpieczny, asfaltowy szlak ciągnie nam się przez całą Puszczę. Perełką są znajdujące się na wzgórzu ruiny Zamku Tenczyn w Rudnie.

Zamek Tenczyn w Rudnie - dziedziniec
Zamek Tenczyn w Rudnie - dziedziniec

3. Myślenickie Zarabie, góra Chełm i schronisko Kudłacze

To góry położone najbliżej Krakowa! Tu zaczyna się Beskid Wyspowy, a samo Zarabie w Myślenicach to fantastyczny teren wypoczynku z kamienistymi plażami wzdłuż rzeki Raby, dwoma placami zabaw, możliwością grillowania, wieloma szlakami oraz wyciągiem krzesełkowym na górę Chełm, z której możemy dojść do schroniska Kudłacze - schroniska położonego najbliżej Krakowa. 

Zarabie w Myślenicach - kamieniste plaże wzdłuż Raby
Zarabie w Myślenicach - kamieniste plaże wzdłuż Raby

4. Park Gródek i Arboretum w Jaworznie

To miejsce, które zdecydowanie warto dodać na listę “warto zobaczyć”. A raczej nie tyle zobaczyć, co spędzić tu czas. Przy zalewie mamy dużą, piknikową łąkę z wiatami i ławeczkami. W okolicy kamieniołomu kilometry leśnych szlaków spacerowych i ścieżek dydaktycznych - w tym najbardziej widokowy szlak górą kamieniołomu.

Park Gródek w Jaworznie
Park Gródek w Jaworznie

5. Tarnów na jeden dzień

Nie bez powodu tarnowski rynek nazywany jest “Małym Krakowem”. Tarnów ma bardzo urokliwą starówkę, tu również zachowały się fragmenty dawnych murów okalających miasto. Na ich miejscu mamy obecnie miejski deptak. Około 15 minut od rynku znajduje się urokliwy Park Strzelecki z dużym, nowym placem zabaw dla dzieci. Opis tarnowskich atrakcji znajdziecie w artykule Tarnów.

Rynek w Tarnowie
Rynek w Tarnowie

6. Ojcowski Park Narodowy

To perełka tutejszego regionu, najmniejszy narodowy park w Polsce, ale niewątpliwie o skondensowanym uroku! W dodatku tak blisko Krakowa. Przez środek parku biegnie wygodny, asfaltowy trakt pieszo rowerowy: idealny na spacer z wózkiem, rowerek czy hulajnogę. A zielony pieszy szlak edukacyjny poprowadzi nas na szczyt skał, z których roztacza się widok na całą dolinę!

Skała Rękawica - Ojcowski Park Narodowy
Skała Rękawica - Ojcowski Park Narodowy

7. Park Śląski w Chorzowie i kolejka Elka

Park Śląski w Chorzowie jest tak duży, że pomiędzy jego krańcami przebiega kolejka krzesełkowo-gondolowa! Kilometry ścieżek na rower i mnóstwo atrakcji: zoo, park rozrywki “Legendia”, a na weekend 11-12 czerwca zaplanowano otwarcie największego planetarium w Polsce!

8. Może do zamku?

Zamków pod Krakowem całe mnóstwo - w końcu to w jego okolicach przebiega słynny Szlak Orlich Gniazd: twierdz budowanych głównie za króla Kazimierza Wielkiego strzegących granic i szlaków handlowych. Z wież jednego z zamków często widać kolejny - jest więc w czym wybierać!

Zamek Korzkiew
Zamek Korzkiew

9. Podkrakowskie dolinki

Wapienne skały kryją w sobie wiele pięknych dolin, a każda z nich ma swój niepowtarzalny urok. Niektóre z dolinek można zobaczyć z wózkiem dziecięcym.

Dolina Mnikowska
Dolina Mnikowska

10. A może do jaskini?

Jaskiń w okolicy Krakowa, a nawet samym Krakowie całe mnóstwo! Te które szczególnie warto zobaczyć to: Jaskinia Wierzchowska z najdłuższą trasą turystyczną w Polsce oraz Jaskinia Nietoperzowa (w jaskini faktycznie zimuje wiele nietoperzy, żeby je zobaczyć najlepiej wybrać się na zwiedzanie późna jesienią lub wczesną wiosną). Na zimę właśnie ze względu na ochronę tych niezwykłych zwierząt, jaskinie są zamykane. 

Jaskinia Nietoperzowa
Jaskinia Nietoperzowa


Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel