Tarnów - atrakcje i ciekawe miejsca

Zawiera się w regionach: Małopolskie

Tarnów był dawniej prywatnym miastem należącym do rodziny Sanguszków. Dziś zachwyca kameralnym rynkiem z urokliwym ratuszem oraz pozostałością miejskich murów, które przed wiekami go otaczały. Warto wybrać się tu na jednodniową wycieczkę - zwłaszcza, że dojazd np. pociągiem z Krakowa zajmuje nieco ponad godzinę.

Ratusz

Początkowo były to dwa budynki oddzielone studnią, które następnie połączono. W ratuszu panowało prawo składu - tzn. każdy kupiec, który wjeżdżał do miasta musiał tu pokazać towar i zapłacić odpowiedni podatek. Dach ratusza zdobią maszkarony - ozdobne figury w kształcie dziwacznych twarzy, niektóre nawet wystawiają język! Maszkaronów jest tyle, ilu było członków rady miejskiej. Warto również zwrócić uwagę na zegar znajdujący się na wieży ratuszowej, który jest najstarszym chodzącym zegarem wieżowym w Małopolsce.

Rynek w Tarnowie
Rynek w Tarnowie

Pozostałości miejskich murów i baszta

Dawniej na miasta często napadano - żeby chronić się przed najeźcami miasta budowane były na wzgórzach oraz otaczane murami obronnymi. Tarnów również jest miastem obronnym -założonym na wzgórzu. Wokół krawędzi wzgórza biegły mury obronne, poniżej znajdował się wał, a następnie rów wypełniony wodą - fosa. Teraz już wiesz dlaczego ulica, która biegnie szlakiem dawnych murów miasta nazywa się Wałowa. Wokół dawnych murów poprowadzony został oznakowany szlak "Średniowieczne mury Tarnowa". Ulica Wałowa to miejski deptak z kawiarniami, ławeczkami i pomnikami. 

Baszta
Baszta

Tarnowski tramwaj

Czy wiecie, że kiedyś po Tarnowie jeździł tramwaj? Na wielu budynkach można jeszcze zobaczyć uchwyty trakcji tramwajowej. Tarnowskie wozy tramwajowe miały czerwony kolor i nazywano je "biedronki".  Dziś w jednym z wagoników na Placu Sobieskiego znajduje się kawiarnia. 

Plac Sobieskiego
Kawiarnia w dawnym, tramwajowym wagoniku - Plac Sobieskiego

Park Strzelecki

To najbardziej reprezentacyjny i zarazem najstarszy park Tarnowa. Zdecydowanie wizytówką parku, jak i miasta, jest mauzoleum jednego z najwybitniejszych Polaków - generała Józefa Bema. Park niedawno został odnowiony i ma ciekawie zagospodarowany teren rekreacji i odpoczynku, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Plac zabaw, którego poszczególne części dostosowane są do  dzieci w różnym wieku i młodzieży. Na najmłodszych czeka piaskownica z baldachimem, huśtawki dla rodzica z maluszkiem itp. Starsze dzieci i młodzież znajdą tu linowe tory przeszkód, ścianki wspinaczkowe. Dorośli mogą poćwiczyć na znajdującej się w tej części parku siłowni. W cieniu drzew czekają hamaki, a w pobliskiej budce można zamówić  gofra lub loda. 

Park Strzelecki - główna aleja
Park Strzelecki - główna aleja i mauzoleum Józefa Bema

Park Strzelecki - Ogród Jordanowski
Park Strzelecki - Ogród Jordanowski

Góra św. Marcina

Ciekawym punktem widokowym na Tarnów i miejscem spaceru jest Góra św. Marcina z ruinami średniowiecznego zamku, który dawniej był wspaniałą warownią. Zamek był rezydencją właścicieli Tarnowa. Gościł tu Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło, Bona Sworza i Zygmunt Stary. 

Ruiny zamku na Górze św. Marcina w Tarnowie
Ruiny zamku na Górze św. Marcina w Tarnowie

Rodzinny przewodnik po Muzeum Okręgowym w Tarnowie

Poniżej znajdziecie przewodnik po Muzeum Okręgowym w Tarnowie do domowego wydruku z zadaniami i zagadkami dla dzieci, dzięki któremu w ciekawy sposób poznacie historię Tarnowa. Przewodnik oprowadzi Was po Muzeum w Ratuszu, w którym zachowały się pamiątki po rodzinie Sanguszków, zaś w znajdującej się przy rynku kamienicy możemy poznać wystawę archeologiczną. Muzealne Eksponaty nie tylko dla Mamy i Taty - rodzinny przewodnik po Muzeum Okręgowym w Tarnowie

Min-przewodnik-tarnów



cancel